Čeští egyptologové
patří k těm nejlepším

Čeští egyptologové
patří k těm nejlepším

7. 1. 2014

Úspěch českých egyptologů se stal jedním z deseti nejvýznamnějších archeologických objevů roku 2013, jejichž žebříček sestavil archeologický časopis Heritage Daily. Naši archeologové se dostali na šestou příčku, a to díky nálezu unikátní hrobky jednoho z královských lékařů jménem Šepseskafanch. Ten žil za vlády faraonů 5. dynastie, tedy v období 2500 až 2350 před naším letopočtem.

"Je asi poctivé přiznat, že nás zpráva příjemně překvapila, navíc jsme ji v žádném případě nečekali. Aniž bych chtěl význam takovýchto žebříčků přeceňovat, přece jen je to jakési uznání kvality práce a vysokého pracovního nasazení všech členů Českého egyptologického ústavu," řekl šéf ústavu Miroslav Bárta, který je zároveň vedoucím projektu v Abúsíru, kde byla hrobka objevena.

Šepseskafanch byl osobním lékařem panovníka. Doktoři přitom patřili ve své době k velmi významným rodinám u dvora faraona. Kamenná hrobka se nachází v jižní části české archeologické koncese v Abúsíru, což je pohřebiště nedaleko Káhiry. Je 21 metrů dlouhá a 14 metrů široká, její zdivo sahá do výše přes čtyři metry. Nedaleko od ní leží hrobkový komplex princezny Šeretnebtej z 5. dynastie, který Češi se světovým ohlasem objevili v roce 2012. "Tento objev je velmi důležitý, protože jde o hrobku jednoho z největších lékařů z doby stavitelů pyramid, který měl velmi blízko k faraonovi," komentoval tehdy nález egyptský ministr pro archeologické vykopávky Muhammad Ibráhím Alí.

První místo v žebříčku nejvýznamnějších objevů loňského roku patří britským vědcům, kteří na základě analýzy DNA loni v únoru potvrdili, že kostra nalezená pod parkovištěm v Leicesteru v září 2012 skutečně patří anglickému králi Richardovi III. z 15. století.

 

Deset nejvýznamnějších objevů roku 2013
1. Oznámení vědců z Leicesteru, že nalezená lebka patří anglickému králi Richardovi III.
2. Nález britských archeologů, kteří objevili v Londýně starořímskou sochu ve tvaru orla
3. Nález nejstaršího a největšího palácového vinného sklepa ve městě Kanaan v severním Izraeli
4. Nález rituální stavby ve městě Norton v Británii
5. Nález sídla z 1. století našeho letopočtu v Jeruzalémě
6. Nález českých archeologů, kteří objevili v egyptském Abúsíru unikátní hrobku lékaře faraonů
7. Nález 6000 let starého pohřebiště v Británii
8. Nález pohřebiště ze 14. století v centru Londýna
9. Nález 1500 let staré mozaiky v Izraeli
10. Nález více než 300 hliněných figurek v Řecku

archeologie starověký Egypt
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.