Zhubnout a nekouřit.
Ale ty výsledky, že…

Zhubnout a nekouřit.
Ale ty výsledky, že…

1. 1. 2014

Novoroční předsevzetí si dává přinejmenším třetina lidí, vede snaha zhubnout, přestat s kouřením a začít sportovat. První den roku se zdá být ideální pro nový začátek, psychologové ale varují před nereálnými předsevzetími. Příliš velké plány není většina lidí schopna dodržet a při prvním klopýtnutí vše vzdají.

Odborníci na zdravou výživu odrazují od radikálních diet a zázračných návodů, které slibují rychlý váhový úbytek. Rozumné podle nich je hubnout kilogram týdně, reálnější a pro tělo přirozenější půl kilogramu. Ke změně jídelníčku je potřeba přidat pohyb, pro každého dostupná je chůze.

A kouření? V Česku kouří každý třetí dospělý, zhruba osm kuřáků z deseti chce přestat. Bez odborné pomoci se to drtivé většině nedaří.

Důležité je odhodlání vydržet a také počítat s tím, že bude nutno vynaložit určitou snahu. V prvním dni nového rok mívá člověk příjemný pocit z nového předsevzetí, že například se nedotkne sladkostí. Nedělá mu to problém, protože je po svátcích přeslazený. Koncem týdne už začne přemýšlet, proč zrovna on si nemůže dopřát něco sladkého a další týden už je nevrlý, proč si dal tak hloupý cíl. Při první příležitosti omezení poruší. Tak to zkrátka chodí.

Člověk by proto si především měl uvědomit, nakolik pádný důvod má ke změně životního stylu. Většinou to bývá důvod zdravotní, buď už člověk potíže má, nebo mu mohou v budoucnu hrozit. U lidí s kilogramy navíc to bývá také pocit společenské izolace, mají problémy navázat bližší vztahy, stydí se vyjít v plavkách, nemohou si koupit módní oblečení.

Dobrou pomůckou je posadit se a v klidu přemýšlet. A napsat si, jaké zisky a jaké ztráty jsou se změnou spojeny, například když člověk zhubne, nebude se zadýchávat do schodů, doběhne tramvaj, bude se cítit mladší a atraktivnější. Když přestane kouřit, nebude ho trápit kuřácký kašel, nebude z něj cítit kouř a za ušetřené peníze si něco pěkného koupí. Za ztrátu může člověk počítat to, že bude muset překonat pohodlnost, omezit tučná a sladká jídla, najít si náhradu za cigaretu a vydržet nejapné poznámky okolí.

Psychologové radí najít si oporu u někoho z rodiny, u přátel nebo kolegů a umět si o ni říct. Ovšem stejně nakonec bude záležet jen na nás. Nikdo není dokonalý, a když člověk předsevzetí poruší, nemá to vzdávat. Jak říká klasik, není hanba upadnout, ale zůstat dlouho ležet – a to může lidem pomoci i dodržet novoroční předsevzetí.

životospráva
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.