Foto

Sovětský „tuzex“ GUM
vždy nabízel západní zboží

2. 12. 2013

Kdo nebyl v GUMu, jako by nebyl v Moskvě. To platilo především za socialismu, kdy jej obléhaly davy koupěchtivých zákazníků, včetně těch z Československa.

Obchodní dům GUM, který před 120 lety přivítal první návštěvníky 2. prosince 1893, patří i dnes mezi oblíbené cíle Moskvanů i návštěvníků ruské metropole. Tři patra plná obchodů a kaváren ročně navštíví 15 milionů lidí, kteří si mohou vybrat zboží světových značek jako Burberry, Calvin Klein, Gucci či Louis Vuitton. A koho bohatá nabídka cizího zboží omrzí, zamíří třeba do lahůdkářství, které vedle obligátního kaviáru, vodky a šampusu nabízí i sovětskou klasiku – točenou limonádu hruškové vůně.

Během 120 let zažil GUM mnohé, dokonce jen těsně unikl zničení. Při svém otevření neměl dům, postavený po vzoru pařížských a milánských obchodních galerií, v carském Rusku obdobu a svou velikostí ani jinde v Evropě. Po bolševické revoluci byla ale budova vyhlášená luxusem uzavřena a přes 30 let byl její další osud na vážkách. Uvažovalo se třeba o tom, že se změní v byty pro komunistické funkcionáře, několikrát se na nejvyšší úrovni rozhodlo, že se „buržoazní“ dům na Rudém náměstí strhne.

Po smrti Josifa Stalina v březnu 1953 ale bylo všechno jinak. Obchodní dům byl v rekordní době opět zařízen a 24. prosince 1953 zase otevřel. GUM tehdy našel dávný lesk a stal se oblíbeným cílem procházek Moskvanů, ale také místem, kde se stály dlouhé fronty na nedostatkové zboží – západní kosmetiku, jugoslávské boty, české pivo nebo východoněmecké prádlo. Tak jej poznaly i tisíce turistů z Československa. Po rozpadu SSSR se pak GUM vrátil hlavně k luxusu.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Na GUM mám NEZAPOMENUTELNÉ vzpomínky.Díky tomuto obchodnímu domu jsem se setkala v roce 1964 prvně v životě se svým vlastním otcem!!-Myslím,že jsem o tomto setkání už kdysi psala.Pořád to mám vše před očima.
Marie Novotná
Děkuji za připomenutí.Docela jasně si vzpomínám,jak jsem stála na schodech a čekala frontu na napařovací žehličku-byla těžká jako kamení-,elekrický podpalovač a nakoupila jsem vánoční ozdoby-nerozbitné.Kde jsou ty časy??

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.