Lékárníci budou lidem radit,
jak správně užívat antibiotika

Lékárníci budou lidem radit,
jak správně užívat antibiotika

17. 11. 2013

Po celý týden se lidé mohou v lékárnách poradit, jak správně užívat antibiotika. Přes 700 zapojených lékáren bude označeno plakátkem Antibiotický týden v prostředí lékáren. Lidé si mohou nejbližší lékárnu také najít na webu České lékárnické komory www.lekarnici.cz. Start je 18. listopadu, který vyhlásila Světová zdravotnická organizace za Evropský antibiotický den.

„Připravili jsme pro pacienty jednak rozšířené poradenství v oblasti antibiotik, tedy jak je správně užívat a kdy je naopak neužívat, a kdy to není potřebné, protože špatné a neopodstatněné užívání antibiotik sníží v budoucnosti jejich účinnost,“ uvedl mluvčí komory Aleš Krebs.

Komora pořádá akci počtvrté, letošní novinkou je představení testu, kterým se dá orientačně zjistit, zda původcem nemoci jsou viry nebo bakterie. Když test potvrdí, že infekce je bakteriální, měl by se pacient vydat k lékaři. Virovou infekci může léčit doma sám, vzít si léky na snížení teploty a proti bolesti.

Přestože jsou antibiotika v Česku výhradně na recept, zhruba sedm procent lidí si je ordinuje z domácích zásob. „To je naprosto špatně, protože není správně stanovena diagnóza. Není rozlišeno, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, a i kdyby to byla bakteriální infekce, zda lék na konkrétní bakterie zabere,“ vysvětlil Krebs.

Lékárníci nabídnou lidem k vyplnění dotazník, v němž si ověří znalosti o užívání antibiotik. Z porovnání výsledků předchozích let vyplynulo, že znalosti lidí o užívání antibiotik se zlepšují. Loni už jen třetina dotázaných soudila, že antibiotika zabíjejí viry, ještě v roce 2010 věřila tomuto omylu polovina dotázaných. Současně tři čtvrtiny lidí vědí, že neopodstatněné užívání antibiotik snižuje jejich účinnost.

Třetina lidí má problém s termínem "na lačno", soudí, že lék se má užít těsně před jídlem. Správně podle Krebse je vzít lék nejméně půl hodiny před jídlem, nebo dvě hodiny po něm, tedy do prázdného žaludku. Čtvrtina pacientů se domnívá, že dávkování dvakrát denně znamená vzít lék kdykoli ráno a večer, měli by ho užít ale přesně ve dvanáctihodinovém intervalu.

 

Jak léčit nachlazení, bolest v krku a kašel

* Nejdůležitější je zvýšit příjem tekutin a klidový režim

* Paracetamol nebo ibuprofen zmírní bolesti a sníží teplotu

* Uleví dezinfekční pastilky proti bolesti v krku, kapky do nosu, přípravky na kašel

* Lidé užívající léky na chronické potíže by na to měli lékaře a lékárníka upozornit, než začnou užívat další léky

* Většina infekcí horních cest dýchacích trvá asi dva týdny – nachlazení a rýma asi 1,5 týdne, bolest v krku asi týden, kašel jako následek nachlazení až tři týdny

* Pokud potíže trvají déle, přidá se dušnost a bolesti v hrudníku, je nutné navštívit lékaře.

Při užívání antibiotik dodržovat dávkování.

* Mýt sobě i dětem pravidelně ruce, například po kýchání a kašli, než se člověk dotkne jiných věcí nebo lidí

* Vždy doužívat dávku antibiotik předepsanou lékařem, nepoužívat zbytky z domácí lékárničky ani antibiotika získaná bez lékařského předpisu

léky
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Jsou rodiny, které berou ATB na všechno a neustále, rodiče i děti. Je to velká chyba. Zvláště děti mají oslabený organismus a jsou nemocné skoro pořád. jsem ale ráda, že i někteří lékaři už dnes nepředepisují ATB automaticky na všechno. Za nás v dětství to ještě nebylo běžné, ale když jsem začala učit, počátkem 70. let, byl to doslova šlágr. Onemocněla jsem zánětem průdušek, od obvodního jsem dostala Penicilin, na ORL mi hned nato dali Streptomicin a následně na plicním jsem dostala nejhorší ze všech Tetracyclin (nevím, jestli mám správný pravopis). V závěru jsem byla pomalu troska s opuchlou ústní dutinou a jazykem, neschopná rozeznat chuť jídla. Preferuji přírodní prostředky a homeopatika a snažím se udržet si tělo ve vnitřní čistotě a zvyšovat svou imunitu. Ať každý dělá to, co mu vyhovuje.
Jiří Libánský
Můj názor je, že antibiotika by se měla užít pouze v krajní nouzi, kdy mohou opravdu zachránit život. To ale většinou nastane během života člověka jen v několika málo případech. Užití antibiotik při každém zakašlání je kontraproduktivní. Nejúčinnější je preventivní posilování imunity a pokud už k ataku choroby dojde, začít ji potlačovat bez odkladu hned v zárodku. Chemickým lékům je dobré se pokud možno vyhnout. Mívají nepříjemné a většinou zákeřné a nevypočitatelné vedlejší účinky. Málokdo ví, že oblíbená látka ibuprofen může způsobit poškození tenkého střeva, krvácení do zažívacího traktu, žaludeční vředy, alergické reakce a kožní projevy. Zvyšuje tlak a riziko infarktu a mrtvice. Může vést k tvorbě krevních sraženin především v kombinaci s léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (např. Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin, Godasal). A přitom je to kombinace obvyklá. Látka ibuprofen by vzhledem k možnému poškození trávicího traktu neměla přijít do prázdného žaludku. Ibuprofen jako účinnou látku obsahuje také např. Ibalgin, Brufen, Dolgit, Ibumax, Nurofen, Apo-Ibuprofen, Advil, Baroc, Panafen, Solpaflex, Modafen . Nechcete se jít raději pořádně vypotit s hrnkem horkého bylinkového čaje? Také vám pomůže koloidní stříbro. Je to přírodní antibiotikum, bez vedlejších účinků. http://www.i60.cz/clanek_2958_koloidni-stribro-ciste-prirodni-antibiotikum.html#.UoqIVdIyKFA Přeji vám ať to nepotřebujete.
Jana Šenbergerová
Především by měli mít znalosti o užívání antibiotik lékaři, protože laik si je sám předepsat nemůže. Vzhledem k tomu, že většina lékařů předepisuje antibiotika odhadem, aniž by měli jistotu, o jakou nákazu přesně jde, podloženou laboratorním vyšetřením, často se netrefí. Aby byl žaludek prázdný po dvou hodinách, nesměl by pacient jíst maso, vejce, sýry, luštěniny, které se v žaludku zdrží většinou mnohem déle. Z vlastních zkušeností se obávám, že o mnohých věcech nemají ponětí ani lékaři. Netvdím, že všichni, ale mnozí. Nelíbí se mi, že mnoho léků proti bolesti současně snižuje teplotu. Zvýšená teplota je v začátcích nemoci přirozenou obranou organizmu, kterou tak naprosto nesmyslně blokujeme. Příliš spoléháme na medicínu a léky a zapomínáme na vlastní schopnosti organizmu. Jeho "volání" po skutečné pomoci přehlušíme chemií a máme radost z toho, jak jsme na nemoc vyzráli. Když pak onemocníme vážně, divíme se.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA