Léto dávno skončilo a je tady chmurnější podzim. Teplotní rozdíl oproti letním měsícům je markantní, sluníčko aby pohledal, zvlášť v posledních dnech. Čeká nás sychravé období, a pravděpodobně se tak o nás bude pokoušet negativní nálada i každoroční chřipková epidemie. Poradíme vám, jak se na podzim správně připravit a vychutnat si jej ve veselých barvách, s úsměvem a dobrou náladou.
1. Pijte vitamíny
Zařaďte do pitného režimu stoprocentní ovocné a zeleninové šťávy. Vitamíny, které obsahují, podpoří imunitní systém a nakopnou váš organismus. Dodržujte také známou poučku o pěti miniporcích ovoce a zeleniny denně. Citrusové plody dokáží díky obsahu vitamínu C pořádně zamávat nejen s viry, ale také snižují únavu. Pokud nejste milovníky ovoce a zeleniny, určitě byste měli v chmurnějším počasí dodat tělu vitamín C alespoň formou vitamínových doplňků.
2. Doplňte ztracenou energii
Potřebnou energii můžete na podzim dopřát organismu pitím zeleného čaje, který nejen povzbudí tělo i mysl, ale zároveň funguje jako přírodní antioxidant. Blahodárné účinky zeleného čaje objevili již staří Číňané, kteří věřili, že pitím tohoto zázračného moku vyléčíte i mnoho nemocí a bolestí. Vyzkoušejte také pití zelené kávy, tedy kávy ze zrn kávovníku, která nebyla pražena ani jinak upravena – jsou rovněž bohatá na antioxidanty. Vynikající je také šťáva z rakytníku řešetlákového. Obsahuje řadu vitamínů, hlavně C, minerálů a dalších aktivních látek. Podporuje imunitní systém, trávicí systém, reguluje krevní oběh. Pomůže i šípek, kromě vitamínu C podpoří i funkci ledvin.
3. Deprese je minulost
Každodenní vypětí a nepřízeň počasí mají negativní vliv na vznik depresí. Předejít jim můžete i správnými bylinkami. Vyzkoušejte třeba třezalku, kozlík lékařský nebo meduňku. Můžete si je dopřát jako čaje nebo ve formě tabletek. Kozlík a meduňka pomáhají spíše u lehčích podráždění a stavů napětí. Třezalka pak působí především jako středně účinné přírodní antidepresivum a dobré nervinum, které pomáhá obnovit ztracenou duševní pohodu.
4. Mlsejte med
Med má téměř zázračné schopnosti ničit řadu mikroorganismů, takže se mu někdy přezdívá přírodní antibiotikum. Je důležité začít ho užívat už při prvních příznacích nemocí a pravidelně několikrát denně až do úplného vyléčení. Pamatujte si však, že med nepatří do horkého čaje, protože při teplotách vyšších než 50 °C se ničí jeho účinné látky.
5. Na viry i na upíry
Nastartujte obranyschopnost organismu česnekem. Vezměte si denně několik stroužků česneku. Polykáte-li jej vcelku nebo na dvě části, z typického zápachu nemusíte mít strach. Aromatické silice se totiž uvolňují pouze lisováním či drcením. Zapijte jej vodou, jako když polykáte pilulku. „Česnek působí jako přírodní obdoba antibiotik, posiluje obranyschopnost organismu a pomáhá mu v boji s řadou bakterií a virů,“ vysvětluje MUDr. Pavel Šácha. Případně můžete zvolit česnekovou tinkturu Allivictus, která je tvořena z 60 % z výtažku česneku a posiluje imunitu a také detoxikuje organismus.
6. Pravidelně spěte
Neponocujte a neusínejte u puštěné televize! V pokoji, kde spíte, si vyvětrejte a zatemněte. Spěte pravidelně alespoň osm hodin denně.
7. Choďte pěšky
Pokud jenom trochu můžete, je to nejlepší. Alespoň dvacet minut denně pohybu na čerstvém vzduchu udělá své.