Seniorům mají pomáhat roboti,
zastanou také roli společníků

Seniorům mají pomáhat roboti,
zastanou také roli společníků

25. 8. 2013

Starším lidem by mohli v nepříliš vzdálené budoucnosti pomáhat "sociální roboti" nebo "robotické pečovatelky". Na jejich vývoji se podílejí vědci z centra IT4Innovations Vysokého učení technického v Brně. Technologický pokrok nyní umožňuje, aby robot například monitoroval některé základní ukazatele zdravotního stavu, přinesl a podal, o co jej uživatelé požádají, a také omezeně komunikoval. „Stroj tak dokáže zastat roli pomocníka i společníka,“ řekla mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

Experti z Brna konkrétně pracovali například na uživatelském rozhraní a dalších součástech technického řešení. Rozhraní je připraveno, základní funkce jsou ověřené. Nyní záleží na výrobcích, zda se najde někdo, kdo se do produkce robotů pustí. Jednotlivě by se cena podobných přístrojů pohybovala v astronomických částkách, ale při běžné produkci se může ustálit zhruba na úrovni robotických vysavačů, s nimiž mají technicky mnoho společného.

„Podle orientačních průzkumů by v takovém případě zájem na trhu jednoznačně byl,“ uvedl profesor brněnské techniky Pavel Zemčík. „Sociologické výzkumy ukázaly, že právě podobně upravené roboty starší lidé snášejí ve své blízkosti mnohem lépe než dosavadní různé typy bezpečnostních systémů. Ty jsou většinou postavené na anonymních kamerách, a člověk se tak obává ztráty soukromí,“ sdělil Zemčík.

„Některé zahraniční průzkumy sociálních vazeb dokonce ukazují, že staří lidé nevnímají rozdíl například mezi živým a robotickým psem nijak zásadně. Sociální vazba může vzniknout i se 'strojem', který nějak působí,“ doplnil další člen týmu Vítězslav Beran, odborný asistent Ústavu počítačové grafiky a multimédií Fakulty informačních technologií VUT. Na výzkumu v Brně pracovali také jeho kolegové Michal Španěl a Pavel Smrž.

Roboti by mohli pomáhat třeba tam, kde nelze seniorům poskytnout celodenní péči, dohled a pomoc. Uživatelské rozhraní, s nímž přišli brněnští vědci, je postaveno na tabletech. Uživatel může sedět v křesle nebo ležet v posteli a prostřednictvím tabletu dává robotovi příkazy. Zatím jsou to jednoduché pokyny typu "Přines vodu", ale postupně se schopnosti robotů zlepšují. Konstrukčně by robot zřejmě měl jednu ovládací paži, namísto druhé pak "podnos", aby požadované věci pohodlně přivezl třeba z ledničky nebo ze stolu.

Pokud se robot dostane do potíží, přijde na řadu operátor-specialista, s nímž se senior spojí. Operátor pak na dálku nasměruje robota ke splnění požadovaného úkolu.

Vzhledem k tomu, že robot je v plánech vědců určen starším nebo nemocným lidem, pravděpodobně by dokázal také monitorovat některé ukazatele zdravotního stavu, jako jsou například teplota či tlak. „Zajistit podobné požadavky není problém. Jediné, s čím se nepočítá, je to, že by robot byl například schopen pomoci člověku z postele nebo že by mohl přesouvat věci řádově těžší než zhruba pět kilogramů. Nesmí existovat možnost, že by robot někomu ublížil,“ zdůraznil Zemčík.

robot technika
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Starší a nemocní lidé potřebují hlavně blízkost lidí, kteří umí naslouchat a soucítit, ale "pokrok" nezastavíš.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA