Přes milion lidí v Česku má cukrovku. To je alarmující číslo. Z tohoto počtu se 840 tisíc léčí a dalších zhruba 250 tisíc o své nemoci vůbec neví. Celkově se počet nemocných za jednu generaci nebezpečně zdvojnásobil. Podle předsedy Diabetické asociace profesora Milana Kvapila představuje cukrovka v Česku nejrozšířenější a z hlediska zdravotních dopadů nejzávažnější onemocnění.
„Cukrovka se nedá vyléčit, ale je možné ji léčit. Čím dříve a důsledněji se s léčbou začne, tím spíše se oddálí komplikace, případně se jejich vzniku zabrání zcela,“ říká profesor Kvapil.
Česká veřejnost žije podle něj v bludu, že každý diabetik si musí píchat inzulin. Ze strachu se proto raději vyhýbají zjištění hladiny cukru v krvi. Přitom u naprosté většiny pacientů je podle profesora včasné zjištění nemoci základním předpokladem k tomu, aby se vyhnuli komplikacím.
Neléčená cukrovka: časovaná bomba
Nejvyšší počet nově zjištěných případů na jeden tisíc obyvatel zaznamenalo hlavní město Praha (8,6 případu), nejnižší počet vykázal Pardubický kraj (5,0 případu). Republikový průměr činil 6,9 nově zjištěných případů na tisíc obyvatel, což bylo o 0,4 případu více než v roce předchozím.
Každý rok je cukrovka nově zjištěna u 72 tisíc lidí, zemře na ni téměř 24 tisíc lidí. „Neléčená cukrovka vede rychle k závažným komplikacím. Její podceňování má i finanční rozměr. Roční vydání na léčení diabetika s komplikacemi jsou třikrát vyšší než na diabetika bez komplikací,“ shrnuje Milan Kvapil.
Cukrovka je metabolické onemocnění, při němž organismus není schopen dodávat dostatečné množství inzulinu. Většina jídla, které sníme, se v těle rozkládá na glukózu – tu tělo využívá jako energii. Glukóza je v těle transportována krví. Aby buňky mohly glukózu z krve využít, potřebují k tomu hormon inzulin, který vyprodukuje slinivka břišní. Bez inzulinu tedy buňky nemohou získat energii z potravy.
První a druhý typ onemocnění
Na cukrovku má neblahý vliv špatná životospráva, nadváha, nedostatek pohybu, ale i dědičné předpoklady. Existují dva typy cukrovky, ale mají jedno společné: zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Je to způsobeno právě nedostatečným účinkem inzulinu. A dělí se na absolutní nedostatek inzulinu, což je diabetes I. typu, a relativní nedostatek inzulinu, což je diabetes II. typu.
Mezi klasické příznaky cukrovky patří například únava a malátnost, žízeň a nadměrné pití.
V případě I. typu onemocnění se příznaky mohou objevit v kterémkoli věku, ale vrchol výskytu je v dětství a dospívání. Diabetes II. typu se vyskytuje spíše u dospělých, a to hlavně obézních jedinců. Propuká pozvolna většinou po 30. roce života.
Příznaky cukrovky
- zvýšení hladiny cukru v krvi
- abnormální žízeň
- únava
- glukóza v moči
- pach acetonu z úst
- časté močení
- zvýšená chuť k jídlu
- špatné hojení ran
- nezvyklý příbytek/úbytek váhy
- bolest nohou
- ztráta ochlupení
- malátnost
- svědění kůže
- rozostřené vidění
- zvracení
- mdloby