Již přes 1200 restaurací
podává vodu z kohoutku

Již přes 1200 restaurací
podává vodu z kohoutku

22. 3. 2012

Počet restaurací, které vycházející vstříc svým hostům a servírují vodu z kohoutku, rapidně roste. Dnes vám s žádostí o sklenku „obyčejné“ vody vyhoví již v každé třetí restauraci. Nejvíce jich hlásí hlavní město – tam vodu z kohoutku podává téměř šest set podniků. Následuje Středočeský kraj se 132 restauracemi a Ústecký s necelou stovkou. Naopak nejméně se jich nachází na Vysočině.

Restaurace, kde je voda z kohoutku k mání zdarma, eviduje od září 2010 Občanské sdružení Česko pije z vodovodu. Za poslední rok se tento seznam rozrostl z dvou na téměř osm set podniků. „Největší přírůstek jsme zaznamenali během léta. Za teplých dní lidé více pijí a voda z kohoutku je příjemným způsobem, jak uhasit žízeň,“ vysvětluje Zuzana Cabejšková, předsedkyně OS Česko pije z vodovodu. „Restauratéři na zvýšenou poptávku reagují a zařazují vodu z kohoutku do svého repertoáru.“

Na seznamu vodárenské společnosti Veolia figurují další čtyři stovky jiných restaurací, kde je voda z kohoutku buď zdarma, nebo za poplatek. Celkem je tedy v republice registrováno na 1248 restaurací, kde se vody z kohoutku hostům zaručeně dostane. Kompletní přehled restaurací je u příležitosti dnešního Světového dne vody publikován na adrese www.zvodovodu.cz/kde-uz-to-funguje.

Náš zákazník, náš pán

Co stojí za takovým rozvojem podávání vody z kohoutku? Kromě vzrůstající poptávky ze strany zákazníků hraje roli i konkurenční boj. „Zvláště na menších městech, jako je například Kolín nebo Písek, pozorujeme silný sousedský efekt. Jakmile začne jedna restaurace podávat vodu z kohoutku, ostatní ji následují,“ poznamenává Igor Třeslín z Lunchtime.cz, kde je voda z vodovodu jedním z volitelných  kritérií při vyhledávání restaurace. „Naši obchodní zástupci se též snaží myšlenku prosazovat přímo mezi majiteli, aby se to šířilo ještě rychleji,“ dodává Třeslín.  

Sami restauratéři pak často zmiňují heslo Náš zákazník, náš pán. „Vodu z kohoutku bereme jako jednu z investic do spokojeného hosta. Naší filosofií je navodit přátelské prostředí, kde hostům naší restaurace vyhovíme ve všech přáních, včetně žádostí o vodu. Rádi bychom přenesli tento velmi příjemný zahraniční zvyk do Česka jako standard,” vysvětluje svůj motiv k servírování vody zdarma Michaela Šmucrová, manažerka Řízkové restaurace Kopretina v Třeboni.

Stejně jako paní Šmucrová, mohou i jiné restauratéři požádat zdarma o zaslání nálepky s obrázkem kohoutku, a použít ji na lákání nových zákazníků. Nálepku distribuuje sdružení Česko pije z vodovodu, a to nově i pro ty restaurace, které vodu z kohoutku prodávají.

Točená voda = žádná ostuda

Jaké příčiny naopak šíření „kohoutkového“ trendu brzdí, shrnuje Cabejšková ve dvou bodech: „Strach restauratérů ze ztrát a nedostatečný tlak zákazníků.“ V loňském průzkumu společnosti Synovate na toto téma 67 % respondentů uvedlo, že si nikdy o vodu z kohoutku v restauraci neřekli, přitom 83 % z nich by takovou možnost chtělo. „Zákazníci mají často strach z reakce obsluhy. Hodně si jich ale ani neuvědomí, že by mohli vodu z kohoutku v restauraci požadovat. Je potřeba více osvěty v této oblasti,“ míní Cabejšková.

Světový den vody vyhlašuje OSN každý rok 22. března.

 

\"\"

gastronomie restaurace
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Mám dobrou zkušenost s kohoutkovou vodou. Pes hned dostane vodu v misce a my na požádání k jídlu.Ovšem, jít si sednout do restaurace jen na kohoutkovku? :-))) Ta mapka není úplná, v našem městě máme pitnou vodu všude a k jídlu ji často rovnou nabídnou v karafě k menu.To se mi líbí, že se rozmáhá týdenní menu a dostaneš celý oběd do stovky.Na cestách to hodně využíváme. Na nádražích, kde kohoutek nechyběl, často visela cedulka, že voda není pitná....A pitky bývají dnes ve městech na náměstích.
Soňa Prachfeldová
Také si o vodu řeknu, někde ovšem reagují podivně, řeknou, že z kohoutku nesmí podávat, ovšem lepší se to.
Jiří Libánský
S vodou z vodovodu v restauracích jsem se setkal poprvé když jsem byl v Řecku cca před deseti lety. U nás až poslední dobou. Před revolucí by asi číšník koukal dost divně, kdyby byl požádán o vodu z kohoutku. Ani si takovou situaci nedovedu představit. Na některých nádražích byla umístěna výlevka, ale většinou bez kolečka na kohoutku. Naopak nikde nebyla umístěna pítka a ani voda z barelu, jak bývá dnes zdarma na úřadech, v lékárnách, ve firmách i obchodech. Pamětníci, kterým slouží paměť mohou porovnat.
František Polášek
To je pokrok. To bylo za totáče běžné všude bez řečí. Naprosto běžně byla dostupná voda z kohoutku KDYKOLIV 24 hodin za den na každém nádraží i tom nejmenším !! Dnes ani ťuk. Tak se mně zdá že se ze samozřejmostí dělají zázraky. Tady asi nejsou žádní pamětníci. Asi vymřeli, nemají internet nebo se stydí něco napsat.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.