Po dvouleté rekonstrukci se otevřela největší univerzitní kolekce kartografických dokumentů ve střední Evropě. Stoletá Mapová sbírka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy čítá na 130 tisíc map, 2000 atlasů a devět desítek glóbů.
Kolekce nabízí například Cellův nafukovací papírový glóbus z roku 1831, díla významných českých kartografů a umělců, například Jana Amose Komenského nebo Václava Hollara, či vzácné rukopisy třetího vojenského mapování z vídeňského archivu. Pozoruhodná je ale podle odborníků i sbírka 80 glóbů nejrůznější provenience, velikosti i z různých materiálů.
Kolekce obsahuje například i mapy z pozůstalosti světoznámého francouzského paleontologa Joachima Barranda, jehož proslavil průzkum geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách. "Rukopisy na obou mapách náležejí bez jakékoli pochyby Barrandovi..., o těchto mapách jsem neměl vůbec tušení," uvedl geolog Jaroslav Marek z Univerzity Karlovy.
Mapová sbírka vznikla v roce 1891 zároveň s Geografickým ústavem UK. V roce 1913 byla sbírka, jež je pozoruhodná i tím, že se nachází v původním historickém interiéru inspirovaném francouzskou národní knihovnou, přestěhována na pražský Albertov.
Při revitalizaci sbírky se měl zachovat unikátní historický interiér a zároveň vytvořit vhodné prostředí pro uchování, správu a zpřístupnění speciálních starých a vzácných tisků a rukopisů. Právě ty tvoří zhruba 50 procent z celého souboru.
Návštěvníci budou moct využít i nového technického vybavení a prohlížet si 22.000 dokumentů, v univerzitním depozitáři navíc mohou 24 hodin denně procházet kolem 20 tisíc starých map. Obrázky lze přitom snadno "zoomovat". V digitální podobě je přístupno také 32 nakladatelských a 18 sběratelských atlasů.