Cesta životem
Ilustrace: Pixabay

Cesta životem

13. 10. 2024

Tak jsem se vydal na cestu! Nehledám ale nějaký, až vznešený cíl. Cíl je vlastně konec takové cesty. A já konec ještě nechci. Chci stále jít a na té cestě dělat to, co se mi líbí a co umím. Zkrátka, vnímat život. Jeho každodenní, všední realitu. A třeba o tom i něco napsat. Tím mým cílem je ta samotná cesta, nikoli její konec. Moje nedávná osmdesátka, to je pouze jedna ze zastávek na oné cestě. Nevím, kam dojdu, a nepřemýšlím nad tím.

Nemám nereálná přání, ani si nedávám nereálné cíle. Vždy jsem se snažil jen reagovat na vzniklé situace a průběžně je řešit. Nikam nespěchám. Velké, zářivé cíle přinášejí sice velké výsledky, ale také možnou frustraci a zklamání, pokud se člověk toho cíle nedokáže dobrat.

Každá životní cesta se klikatí a přináší kromě radostí i pochopitelné problémy a nezdary. Ale člověk by se měl naučit takové problémy řešit a eliminovat jejich dopad na svoji psychiku. Důležité je, aby taková cesta byla prozářená upřímností, vírou, odvahou a svobodou.

Můžeme zpomalit, můžeme i zrychlit. I to je cesta. Často jsem se musel zastavit, abych nabral sílu jít dál. To bylo ve chvílích, když jsem tou cestou šel už pouze sám.  Jít ve dvou je vždy snazší a přináší větší životní pohodu. Pokud ovšem sejdu v myšlenkách
i v realitě z oné cesty virtuální, metaforické, na prašnou cestu skutečnou, vyvstává přede mnou otázka, zda bude možné tyto obě cesty vhodně skloubit v  jeden organický celek, aby optimálně podpořily svoji vzájemnou existenci.

Ty splněné jednotlivé úseky života, řekněne, ty malé drobné cíle, nevědomky vytvářejí předpoklad pro naplnění něčeho většího a důležitého. Hlavně přitom nezaváhat!

 

 

„Životem dále jít a naději mít v tváři,

procházet krajinou, v duši mít mír a klid,

Osude, posečkej, vždyt slunce ještě září,

osude posečkej, je přece krásné žít.“

*

J. Z.

 

 

stárnutí život životní styl
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Jo cesta životem je občas hrbolatá, Jendo, tobě přeji ještě dlouhou rovnou cestu ve zdraví a radosti. :-)
Jan Zelenka
Milé dámy, děkuji vám za hezké komentáře. Rád bych ještě kus cesty ušel.
Hana Šimková
Jendo, ta cesta životem je čím dál více namáhavá viď? Ale nevzdáváme se, třeba nás ještě něco hezkého čeká.
Miluše Hasenohrlová
Krásně se to četlo.
Věra Ježková
Jendo, pěkné zamyšlení. Přeji ti ještě dlouhou, a pokud možno příjemnou cestu.
Jana Jurečková
Život je o naději, trpělivosti, ale v první řadě musíme mít před sebou nějaký cíl. Jinak to nejde. Krásně jste to vystihl. Děkuji.
Jana Šenbergerová
Jendo, ať se vám dobře "chodí" po cestách prašných i virtuálních.
Miloslava Richterová
Ano, cíl je cesta a je to krásná báseň, přeji Vám i nám všem, ať jsme na té cestě co nejdéle.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.