Léto, cos nám přineslo?
Všechny fotografie: M. Richterová

Léto, cos nám přineslo?

11. 10. 2024

Podzim už spěje ke své polovině a my uklízíme zahrádku. V krásném slunném dni je nám to až líto, ale sklizeň je potřeba ukončit, zahrádce poděkovat a připravit ji na zimu.

Z vyzobaných vysokých keřů slunečnic jsem ještě ostříhala a rozložila na zídku pár žlutých terčů s chutnými semínky, ať je ptáci zužitkují. Houpali se na keřích od konce prázdnin každé ráno. Začali rehkové, sýkorky, pak stehlíci, nakonec vrabci, hrdlička jako vždy paběrkovala dole.

S keři rajčat už se také musíme rozloučit. Z těch nejlepších plodů jsem dnes ještě uvařila polévku, popraskané jsem svařila a uložila do sklenic, ty napůl zelené budou na oknech čekat na dozrání, bude-li sluníčko. Přes léto jsem zavařovala hodně, úroda zeleniny byla bohatá. Byla pěkná řepa i okurky, mimořádně se letos vydařily cukety, ty jsme sklízeli až do konce září. Brambory jsou uklizené ve sklepě od konce srpna.

S ovocem to po letošním jarním mrazu bylo horší. Stromy byly na jaře hustě obalené květy, ale příroda rozhodla jinak. Přesto nás svou úrodou překvapily rybízy s jostou a mladá jabloňka, na které uzrála nádherná velká jablka, sotva je tenké větvičky unesly. V husté koruně letní jabloně se našla čtyři jablka, v chráněném koutě zahrádky u zdi uzrály tři broskve. Jahody pomrzly skoro všechny, zato maliny plodily pěkně a ještě teď si cestou kolem nich pár utrhnu. Dnes se mi trochu lepí na prsty, stříhala jsem stromky a ošetřovala je voskem.

Zahrádka nám špatný začátek sezóny vynahradila množstvím krásných květů a tím pádem přítomností spousty hmyzu, který u nás má potravu od jara až do prvních mrazíků. Rozlomený keř aster jsem dnes ostříhala a dala do džbánu, včelky sbíraly, tak jak to denně umí, až do tmy. Jenom myši u nás nerada vidím, chodí si teď na modré bobule přísavníku, sedí si na trámku terasy, mžourají na mě, no co, svačíme, a ani se nenamáhají zmizet v doupěti sousedovy kůlny.

Děkujeme ti, zahrádko, krásné léto jsme měli, a těšíme se zase na příště.

 


Léto, milé léto, cos nám přineslo?
Mnoho dobrého, kvítí pěkného,
modrého, bílého i červeného.

(z lidové slovesnosti)

 

 

 

 

 

léto příroda zahrada
Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Je to nádhera, dívat se na sklizenou úrodu, zpracované ovoce i zeleninu a pokud je zahrada u domu, tak ano zasněžená neztrácí své kouzlo..
Jiří Dostal
:-) Toť díra zeleně, v níž tiše zpívá řeka,/ vlévajíc do travin svůj stříbroskvoucí cár,/ kam z pyšných pahorků sluneční světlo stéká,/ toť úval se sluncem, jež ztrácí zde svůj žár... Arthur Rimbaud aneb Tušení souvislostí :-)
Alena Velková
Pěkné! Nám se letos kupodivu urodily jahody a fíky...ostatní ovoce pomrzlo.
Jan Zelenka
Taková zahrada je hodně práce. Ať vám vydrží zdraví!
Blanka Lazarová
Pěkný souhrn zahradníkova léta. Obzvlášť pro nás městské je to pohlazení po duši. Příroda se vždycky nějak zařídí. Tedy pokud je v dobrých rukách. A to u vás je. Děkuji, že jste se podělila. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.