Pozdní léto na ostrově Rhodos
Všechny fotografie: Vladislava Dejmková

Pozdní léto na ostrově Rhodos

5. 10. 2024

Letošní horké léto jsem většinou trávila na zahradě, která díky vysokým teplotám vyžadovala časté zalévání. A za odměnu jsem mohla odpočívat ve stínu ovocných stromů, na kterých se letos bohužel neurodilo žádné ovoce.

Prožila jsem také pár intenzivních prázdninových dní společně s vnoučaty, účastnila se několika výletů, ale hlavně jsem si užila koupání v písnících nedaleko Hradce. Bylo to hezké léto, ale jakmile se blížilo ke konci, začínala jsem myslet na to, jak bych si ho mohla ještě trochu prodloužit.  

Manžel se mnou naštěstí tento pocit sdílel, a tak jsme si jednoho deštivého zářijového dne vybrali, objednali a zaplatili týdenní dovolenou na ostrově Rhodos. Proč zrovna tam? Našlo by se hned několik důvodů. Jednak jsme tam ještě nikdy nebyli a rádi objevujeme nová místa. Také jsme doufali, že tam bude i v posledním zářijovém týdnu příjemné a teplé počasí a budeme mít možnost si užít koupání v moři. A v neposlední řadě hrálo významnou roli i to, že právě tam se dá letět přímo z letiště Pardubice, které máme prakticky za rohem. Vzhledem k našemu pokročilému věku preferujeme co nejpohodlnějí cestování.

Naštěstí vše dopadlo tak, jak jsme si představovali. Dokonce i počasí bylo perfektní, a tak jsme strávili na ostrově Rhodos ve středisku Kolymbia velmi příjemný týden naplněný plaváním v moři, povalováním po pláži, podvečerními procházkami a výlety. Samozřejmě jsem držela neustále v ruce mobil a udělala i spoustu fotografií, z nichž jsem připravila následující fotoreportáž.

Rhodos je řecký ostrov v Egejském moři, který leží v jihovýchodní části  nedaleko od pobřeží Malé Asie.Na délku ostrov měří zhruba 78 km, na šířku 35 km. Žije zde asi  115 tis. obyvatel. Jeho hlavním i největším městem je město stejného jména  Rhodos. Ostrov má strategickou polohu a byl osídlen už od doby kamenné. Má také velmi bohatou a pestrou historii. Jeho ekonomika je v současné době jednoznačně zaměřena na turisty.  

Hotel, ve kterém jsme bydleli, se nachází v rekreačním středisku Kolymbia, které spadá pod obec Afantou na východním pobřeží Rhodu. Kolymbia vyrostla na půdorysu původní italské vzorové vesnice. Síť ulic tady tvoří pravidelné obdélníky o rozměru asi 200 až 250 m, typickým prvkem je asi 2 km dlouhá eukalyptová alej, která se stala hlavní třídou Kolymbie. Hned vedle hlavní třídy vede zavlažovací kanál. 

 

20240924-100654-1.jpg

Kolymbia, malý přístav s půjčovnou lodí, a malou pláží v pozadí.

 

20240925-172752-1.jpg

Kolymbia, malý kostelík na skále u přístavu. Ostatně kostelíky tu najdete všude, ale tento má opravdu výjimečné umístění. Spíš bych na takovém místě čekala maják než kostel.

 

20240928-180817.jpg

Kolymbia, na kopci nad pláží u přístavu je nádherný výhled. V poledne by tam nikdo nešel, ale ráno nebo v podvečer se tam fotí jako o život! 

 

20240928-182222.jpg

Kolymbia, pohled na zátoku s přístavem. V pozadí je další pláž (z místa našeho hotelu pravá pláž).

 

20240924-100408.jpg

Kolymbia, pohled od kostelíka na pravou pláž. Časem jsme přišli na to, že kolem ní jsou samé dražší hotely, které preferují zejména německy a anglicky mluvící turisty. A tak i služby zde nabízené jsou dražší.

 

20240925-123010.jpg

Pravá písečná pláž s drobnými kamínky a pozvolnějším vstupem do vody. Patří mezi pláže, kde se pravidelně hodnotí kvalita vody. Je částečně chráněná proti větru, odpoledne poskytuje i částečný stín.

 

20240924-162110-1.jpg

Kousek nalevo od našeho hotelu ležela další nádherná pláž, které jsme dali název u Černé perly. Samozřejmě podle této trosky vystavené blízko u vstupu na pláž.

 

20240926-122246.jpg

Pláž u Černé perly se stala naší oblíbenou pláží. 

 

20240926-122521.jpg

Poslední týden v září tu bylo příjemně. Teploty od 26 do 30 st. C, občas mírný větřík, příjemně osvěžující a čistá voda, do které nebyl problém se v minutě ponořit.  

 

20240926-122223.jpg

Tuto pláž ukončoval nahoře plot z kaktusů. Vyfotila jsem ho i barevnou převlékací kabinkou. I na této pláži se dala lehátka a slunečníky zaplatit kartou, což se nám docela hodilo. Naši část pláže obhospodařovali starší manželé, kteří se u výběru poplatků za lehátka střídali a paní si ráda s lidmi povídala. Nabyla jsem dojmu, že trochu anglicky zde mluví snad každý.

 

20240926-172549.jpg

I pláž u Černé perly včetně hotelů je možné shlédnout pěkně shora. A současně si udělat i představu o kopcovitém povrchu ostrova.

 

20240927-172352.jpg

Ostrov Rhodos je poměrně malý, a tak se dá asi za 40 minut dojet autobusem do hlavního města Rhodos. Zvolili jsme pohodovou variantu večerního výletu s průvodcem. Ale prý se dá snadno cestovat i místními autobusy. Jen je třeba mít trochu trpělivosti, protože nejezdí přesně podle jízdního řádu a některé zastávky klidně ignorují. Jako tu před naším hotelem, kde málokterý autobus zastavil. Na této fotografii je pohled na tzv. nový Rhodos, který se nalézá na horní špičce ostrova.

 

20240927-174539.jpg

Historické jádro města Rhodos patří k nejlépe zachovaným středověkým městům v Evropě, a je proto od roku 1988 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Je obehnáno mohutnými hradbami a vstoupit do něj je možné jednou z pěti bran. Toto je brána D'Amboise, kterou se můžete dostat přímo do centra starého města.

 

20240927-174649.jpg

Pohled do jednoho z obranných příkopů za hradbami, ve kterém však nikdy nebyla voda.

 

 20240927-175457.jpg

Historickému jádru města vévodí Palác velmistrů, který zbudovali Johanité. Ne, není ze zlata, pouze je osvícený podvečerním sluncem.

 

20240927-180306.jpg

Vstupní brána k Paláci velmistrů.

 

20240927-180124.jpg

Původní budova Paláce velmistrů byla postavena ve 14. stolení a nacházelo se v ní sídlo rytířů řádu Johanitů. V dnešní podobě je palác od roku 1930, kdy byl přestavěn italskými architekty. Stavba měla sloužit italskému diktátorovi Benitu Mussolinimu jako reprezentační sídlo pro případ, kdyby někdy Rhodos navštívil. Nikdy však k tomu nedošlo.

 

20240927-180851.jpg

Rytířská ulice vede od Paláce velmistrů až do bývalé nemocnice řádu Johanitů, kde se dnes nachází Archeologické muzeum. Domy zdobí znaky příslušných velmistrů. Jde o jedinou plně dochovanou středověkou obytnou ulicí v Evropě.

 

20240927-181227.jpg

Muzejní náměstí.

 

20240927-181316.jpg

Ve starém městě je mnoho uliček s nejrůznějšími obchody, kde je otevřenou dlouho do večera.

 

20240927-195748.jpg

Ještě jednou Muzejní náměstí později večer.

 

20240927-193102.jpg

 

V Sokratově ulici je spousta obchodů se šperky, koženým zbožím a suvenýry.

 

 20240927-193749.jpg

Po deváté večer to na Hippokratově náměstí se zajímavou kašnou uprostřed stále žije. 

 

Bohužel jsem si nestihla prohlédnout v Rhodosu všechno, co jsem měla v plánu vidět. Setmělo se tak rychle, že jsem se nedostala do žádné z mešit ani do přístavu Mandráki, kde snad kdysi stával slavný Rhodský kolos. Třeba někdy příště...

 

20240927-173020.jpg

Krásným pohledem na moře a typické suchomilné rostliny končím tuhle reportáž ze svého pobytu na ostrově Rhodos. S myšlenkou, že je tu plno dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu.

 

Letíme!*

Po startu z Rhodského letiště - hory za mořem jsou v Turecku.

 

 20240930-163037.jpg

Chvíli po startu letadla se pod námi střídaly ostrůvky rozmanitých tvarů, kdo by odolal jejich fotografování...

 

Zdroje informací: průvodkyně městem Rhodos, wikipedie, Marco Polo - Rhodos

 

 

 

 

cestování Řecko
Hodnocení:
(5.1 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Vlaďko, už když jsi dávala fotky na foto dne, těšila jsem se na článek. Měli jste krásnou dovolenou. Na Rhodosu jsem nebyla a vidím, že je tam moc hezky. Zajímalo by mě, kolik se teď platí na pláži za lehátka?
Jan Zelenka
Paní Dejmková, když vidím krásné fotky, místa, kde jsme se ženou před lety také chodili, jímá mne až bledá závist. Rhodos je krásný ostrov a krásné i město s památkami a obrovským súkem. Půjčili jsme si auto a sjezdili celý ostrov. Máte na co vzpomínat. Díky za krásné představení!
Naděžda Špásová
Bylo tam asi hezky, tam kam se letí letadlem se nepodíváme.
Blanka Lazarová
Vlaďko, nádhera jak na fotografiích tak slovem. Jako bych tam byla s vámi. Hned bych se tam vydala. Hlavně proto, že tam je hodně co vidět a ne jen tak bloumat kolem vody. I když i to má své kouzlo. Prostě by se mi tam taky líbilo. Díky. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.