Jsem moc starý a stejně nikam nejezdím. To je jen výmluva, jazyky je možné učit se v jakémkoli věku
Ilustrační foto: Freepik

Jsem moc starý a stejně nikam nejezdím. To je jen výmluva, jazyky je možné učit se v jakémkoli věku

26. 9. 2024

Věděli jste, že v Evropě lidé mluví celkem 225 různými jazyky? A že polovina obyvatel Evropy zná alespoň dva z nich? Učení cizích řečí otevírá nové obzory, rozvíjí myšlení i paměť a pomáhá poznávat jiné kultury.

Přesto řada lidí se studiem jazyků váhá. Bojí se, že už jsou příliš staří, že pro ně bude učení moc náročné nebo si myslí, že se neobejdou bez pomoci rodilého mluvčího.

Ve skutečnosti jsou tyto překážky jen zdánlivé. U příležitosti Evropského dne jazyků, který připadá na 26. září, vyvracíme nejčastější mýty a předsudky, které lidé ohledně studia jazyků mají.

Mýtus první: Na studium nového jazyka jsem už starý

Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že pokud nemají z daného jazyka alespoň základy z dětství, je na učení již pozdě. Ve skutečnosti se dá začít kdokoli. „Děti se sice učí nové dovednosti rychleji, to ale neznamená, že starší člověk nemá šanci se jazyk naučit,“ říká ředitelka jazykové školy Lingua Centrum Simona Škurková. „U nás ve škole nejsou výjimkou ani žáci pokročilého věku. Mezi studenty máme také osmdesátiletou paní, jejíž vnoučata žijí v USA, česky příliš nemluví a ona jim chce rozumět. To dokazuje, že důležitá je motivace a snaha, nikoliv věk,“ dodává.

Mýtus druhý: Rodilý mluvčí je lepší než český lektor

Tento omyl může studium jazyka značně zkomplikovat a v horším případě od něj studenta úplně odradit. Obzvláště, zvolí-li si rodilého mluvčího za svého učitele začátečník. Právě nováčci se totiž paradoxně řídí tímto stereotypem nejčastěji. Rodilý mluvčí však bohužel zpravidla nedokáže vysvětlit probranou látku v češtině. To je přitom zejména u začátečníků a mírně pokročilých potřeba, aby lépe pochopili zákonitosti gramatiky.

Mýtus třetí: Bez cestování se cizí jazyk nenaučím

Návštěva cizí země může být skvělou příležitostí k naučení se nového jazyka. Mnohem důležitější než cestování samotné je ovšem motivace. „Člověk se doslova nemusí zvednout z gauče, a i přesto může skypovat s kamarádem z Německa, poslouchat anglické písničky nebo se dívat na americké seriály,“ vysvětluje Simona Škurková. Důležitá je podle ní také intenzita, s jakou se člověk do učení pustí. „V zahraničí jsme v kontaktu s jazykem denně. Pokud totéž zvládneme doma, naučíme se jazyk stejně dobře,“ podotýká.

Mýtus čtvrtý: Jazyky jsou dřina

Slovíčka se člověk sice často musí „biflovat“ nazpaměť, existuje ale řada přístupů k učení a mnozí studenti své vědomosti získávají s daleko menší námahou tak, že spojí příjemné s užitečným. Například hraním počítačových her či sledováním make-up tutoriálů oblíbené influencerky. Utkvělou představu, že jazyky jsou jen samá dřina, si lidé do dospělosti nesou nejspíše jako pozůstatek ze školních let, kdy je učení skutečně především o „biflování“. Moderní doba ale umožňuje si učení zpříjemnit, a pokud se ze studia jazyka stane zábava, lze se jej naučit daleko snáze.

Mýtus pátý: Gramatiku nepotřebuji, stačí konverzovat

Gramatika je zásadní součástí jazyka i jeho výuky, obzvláště v začátcích. „Není bez zajímavosti, že o tomto stereotypu jsou přesvědčeni nejčastěji lékaři. Sami jsou ale důkazem, že jde o zažitý omyl. Zvolí si ke studiu konverzační lekce, díky nimž pak pacientovi rozumí, ale posléze se k nám vracejí celí rozmrzelí, že v odpovědi nedokázali bez znalosti gramatiky sdělit vše, co potřebovali,“ říká Simona Škurková.

 

 

 

jazyk společnost životní styl
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Petr Dvořák
Je absurdní, když neznalostí matematiky se v TV chlubí kdejaký komediant a spousta jiných lidí volí školu jen podle toho, že nikdy nepochopí trojčlenku a zápis 8/7 > 1 < ¾ nebo zcela primitivní vzorec (a + b)2 = a2 + b2 + 2ab je pro ně celoživotní noční můra. Ale naučit se jazyky prý můžou všichni. Nemůžou. Nikdy všichni nemůžou umět všechno. Jestliže si v hlavě umím představit, jak vypadá nákres průmětu jehlanu válcem, tak to přece neznamená, že musím umět anglicky nebo švédsky. P.S. Bohužel zdejší primitivní středověký systém chatu a zpracování písma nedovolí vyjádřit, že (a + b) je "na druhou", ani ve výsledku = a "na druhou" + b "na druhou".
Dana Hošková
Jsem vystudovaná angličtinářka a ruštinářka. Svým studentům na gymnáziu jsem vždycky říkala, že slovíčka jsou cihly a gramatika je malta, která je lepí dohromady.
Antonín Nebuželský
Hodnotím 5 hvězdiček
Věra Ježková
Učit jistě. Ale naučit? Záleží na každém, k čemu člověk znalost jazyků potřebuje a na jaké úrovni (mu stačí). Rada Evropy vydala dokument Společný evropský referenční rámec pro jazyky, v němž jsou mj. definovány úrovně znalostí jazyka. Mám VŠ pedagogické lingvistické vzdělání (R, N), v A jsem dle Rámce na úrovni samostatný uživatel. Ad mýtus 1: Ve starším věku se podle mě jazyk dobře naučit nelze. Určitě lépe pasivně než aktivně. Důležitá je i výslovnost, a ta se dá dobře zvládnout max. pár let po 20. Ad mýtus 2: Je to mýtus, se zdůvodněním souhlasím. Ad mýtus 3: Souhlasím. Ad mýtus 4: Pro někoho ano, pro někoho ne. Záleží na talentu, způsobu učení, motivaci. Učit se slovíčka izolovaně je k ničemu. Nejlépe ve slovních spojeních či krátkých větách. Ad mýtus 5: Souhlasím. Gramatiku považuji za základ, na nějž se „nabaluje“ slovní zásoba. Znalost gramatiky dává jistotu, mluvení s chybami nepůsobí dobře, někdy může vést i k nedorozumění.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.