Nechte se zlákat na výlet do Lednice
Všechny fotografie: Anna Potůčková

Nechte se zlákat na výlet do Lednice

24. 8. 2024

Na výlet do Lednice jsem se nechala totiž zlákat také. A zlákala jsem k němu také svou kamarádku Vlastu. Na tento výlet mě totiž zlákala spousta nádherných fotografií mé spolužačky z účiliště, která v tomto kraji žije a své fotky zveřejnila na jedné sociální síti.

Nedalo se odolat a s kamarádkou jsme se domluvily, že tam pojedeme na výlet. Obě jsme v Lednici byly naposledy jako svobodná děvčata a vzdálenost od nás do Lednice není velká, pouze 120 km.

Cestu jsme plánovaly asi tak 2 týdny, čekaly jsme na vhodné počasí, kdy by nebylo chladno, nebo naopak velké horko a také aby nepršelo. Takovým dnem byl 20. srpen. Já doma vyhledala na internetu všechna vhodná spojení, která by byla možná. A tak jsme cestovaly do Břeclavi vlakem a z Břeclavi pak autobusem do Lednice. Nutno dodat, že spojení je tam hezké po celý den. Za zmínku také stojí fakt, že pokud chce člověk v Lednici toho stihnout co nejvíce, tak jeden den na všechno nestačí. A zejména pak v sezoně od jara do podzimu. Nabízí se tam spousta možností různých zážitků. A z tohoto důvodu plánujeme další návštěvu tohoto zajímavého místa někdy v září.

Po příjezdu do Lednice autobusem na náměstí jsme zámek našly okamžitě, z náměstí je to jen malý kousek a zámek nelze přehlédnout. Při příchodu k zámku jsme se trochu rozkoukaly po jeho okolí a domluvily se, co vlastně budeme v tento den chtít nejvíce. Zda zámecké prohlídkové okruhy, které se dají udělat i v době, kdy počasí pobytu venku moc nepřeje, nebo raději zvolíme procházku k Minaretu, který je vzdálen od zámku jen 1,5 km a od Minaretu si pak zvolíme plavbu lodí po řece Dyji k Janohradu a od něj pak jízdu koňským povozem zpět k zámku Lednice. Velmi lákavá je pak také nabídka ukázky lovů dravých ptáků, která probíhá v sezonu každodenně ve 12 a 14 hodin. I toto jsme plánovaly, ale jak už to bývá, člověk míní a pán Bůh mění. A protože je u zámku také krásný skleník, tak ani ten jsme nevynechaly.

A tak tímto skleníkem jsme začaly, vstupenka do něj pro seniory stojí 110 Kč. Ale za tu cenu to určitě stojí, je tam velká spousta rostlin a zejména pak palem. A vidět rozkvetlé anturie, strelície je pastva pro oči. Ve skleníku jsme strávily asi tak hodinu, aby jsme si vše pořádně prohlédly. Poté jsme se vydaly procházkou dlouhou 1,5 km k Minaretu. Míjely jsme velké vodní plochy Lednických rybníků, pozorovaly život na vodě a okolo vody, v dálce jsme viděly labutě a jiné vodní ptactvo. A vodní plocha je také přímo u Minaretu. 

Nyní něco o Minaretu. Minaret je maurská stavba, která byla postavená v letech 1797-1804 a je nejstarší dochovanou rozhlednou v Česku. S výškou 60 metrů je také nejvyšší stavbou svého druhu mimo islámské země. Jde o islámský minaret a na nejvyšší místo ochozu vede 302 schodů. Z něj pak uvidíte jako na dlani Lednické rybníky, Pavlovské vrchy zvané Pálava a Bílé Karpaty. Dekorace jeho interiéru jsou v tureckém stylu. My jsme tam však nebyly, na tolik schodů jsme si už s Vlastou netroufly. U Minaretu však  byl stánek s občerstvením a zmrzlinou, tak jsme si tam tu zmrzlinu na osvěžení daly. Pak jsme zamířily k nedalekému přístavišti, protože jsme se chtěly plavit k Janohradu.

U přístaviště jsme si zakoupily lodní lístek za 240 Kč k Janovu Hradu. Protože toto náš stát důchodcům nedotuje, tak důchodci zde žádnou slevu nemají. Nám to však nevadilo, plavba určitě za to stála. Trvala 45 minut, byla s výkladem zajímavostí o této cestě. Vzdálenost mezi Minaretem a Janohradem po vodě činí 4 km a tak jsme si plavbu užily. Hloubka plavební cesty je prý v průměru 2,5 metrů. Viděly jsme z lodi i letět lednáčka, ale objektivem jsem jej nenašla. Zato jsem tam místy viděla dost volavek. V jednom místě nás kapitánka upozornila na úsek, kde jsou přemnožení bobři a ve vodě jsou spadlé díky nim stromy a větší větve. Jsou však chráněni, a proto nemají přirozeného nepřítele. Ale říkala, že na své lodi slyšela, že z bobra je dobré maso (já bych jej tedy asi nepozřela), takže nějaká regulace bobrů asi probíhá. Kapitánka lodi byla velmi příjemná, usměvavá a plavalo se s ní moc dobře. Na co jsme se jí zeptaly, tak s úsměvem odpověděla. Však téměř každý ji něco přispěl do kapitánské čepice, kterou měla u kormidla - že prý na rum pro kapitánku.

Jakmile jsme všichni na palubě dopluli k cíli, což byl Janův Hrad, tak ten pohled na něj z vodní hladiny byl přímo pohádkový. Z lodi jsme všichni vystoupili, s kapitánkou se rozloučili, popřáli další příjemné plavby a zamířili k Janohradu. Já si tam zakoupila magnetky a turistické vizitky. A protože je to vinařský kraj, tak se u hradu prodával také burčák. Kamarádka si jej koupila a prý byl vynikající. Bohužel, já nemohla, já bych měla problémy :-).

Nyní něco o hradu. Je to uměle postavená zřícenina středověkého hradu z 19tého století. Nechal jej postavit  v roce 1801 kníže Jan Lichtenštejnský. Sloužil jako lovecký zámeček a myslivna. Největší ulovený jelen vážil 350 kg a jeho paroží je dnes součástí lovecké a ornitologické expozice v interiéru hradu. I zde kousek od hradu je rybník a hrad se v něm shlíží. Po zelené turistické značce, která vede lesem se dojde pak k Lednickému zámku, my však zvolily s kamarádkou jízdu konským povozem.

Pokud se také chcete zavézt koňmi, tak za jízdu jsme platily 180 Kč za osobu. Nelitujeme, byla to krásná jízda. Koně šli krásnou ladnou chůzí a v jednom místě bez povelu kočího začali klusat. Když jsem se kočího ptala, jak je to možné, tak mě odpověděl, že jsou naprogramovaní a sami už ví, kdy mají zrychlit anebo zpomalit. Byli ve dvojspřeží, jejich věk je 15 a 13 let.  ak trochu mě jich bylo i líto, když v tom horku, které bylo v odpoledních hodinách, vozili lidi. Kočího jsem se ptala, kolikrát takové kolečko za den udělají a bylo mě řečeno že 3-6 krát. Na cílovém stanovišti vždy dostali napít. Byli krásní a bylo vidět, že se o ně lidé opravdu starají. Byl to také skvělý zážitek. A pro nás také poslední, dravce jsme nezvládly i kvůli hladu.

A když je hlad, je dobré se najíst. Tak jsme si zašly s Vlastou na oběd a obě jsme si k němu daly bramborové knedlíky s uzeným masem a se zelím. A bylo to výborné, opravdu jsme si na obědě pochutnaly. Po obědě jsme se pak přesunuly také do cukrárny, kde jsme si daly zákusky a ledovou kávu. Naše chuťové buňky byly spokojené. Chvíli jsme poseděly, pokecaly, a vrátily se do zámecké zahrady asi tak na 2 hodinky. Zahrady jsou nádherné, krásně vysazené, plné květů a plné barev. Určitě se tam letos ještě ukážeme, chtěli bychom na prohlídkové okruhy zámku a na ukázku lovů dravců. Viděla jsem tam živého jen jednoho zástupce dravce a byl jím Orlík kejklíř z daleké subsaharské Afriky. Byl nádherný, není moc velký, ale lovit prý umí. Loví ve své domovině hlavně hady, při loveckých ukázkách v Lednici loví hady umělohmotné.

O zámku se nezmiňuji, ve vnitř jsme nebyly, takže až příště, pokud tam pojedeme. Ale i bez prohlídky zámku náš výlet stál za to. Užily jsme si to a měly jsme krásně strávený den. 

 

 

 

 

 

 

cestování hrady a zámky Letní soutěž 2024 Tip na výlet
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslava Handlová
Aničko, Lednici vnímám jako perlu jižní Moravy. Vracím se tam ráda, uvedenými místy jsem také procházela i proplouvala a právě při poslední návštěvě i zdolala schody na minaret (dříve nebýval vždy přístupný). Máš krásné fotky, děkuji. Na interiéry zámku se můžete těšit při příští návštěvě, je to nádherné.
Alena Švancarová
Nikdy jsem tam nebyla ,ale jak vidím,zámek Lednice je hezký a výlet musel být super.Plavba,jízda kočárem,paráda.Ráda jsem si přečetla o Vašich zážitcích s kamarádkou,Aničko.
Alena Vávrová
V Lednici jsem byla před mnoha lety. Doprovázeli jsme tam dceru na přijímací zkoušky na VŠZ Brno. Časově jsme také nestihli vše a např. minaret byl tehdy zavřený. Dík za připomínku.
Zdenka Jírová
Skvělá prohlídka lednických zahrad. Na zámku jsem byla několikrát, i zahradu jsme celou prošli, dokonce má ještě celou procházku v kameře. Je tam krásně.
Elena Valeriánová
Pěkný výlet, krásně jste si to s Vlastou užily. Nádherný zámek i park.
Daniela Řeřichová
Aničko, zlákala jsi mne krásnými fotkami i povídáním. Do Lednicko valtického areálu jsem kdysi jezdila s památkáři. Určitě to tam nebylo tak krásné jako nyní. Projela jsem ho i na kole. Užily jste si s Vlastou parádní výlet.
Naděžda Špásová
Aničko, tak tam jsem před pár lety byla s dcerou. Bylo to krásné, Terka si vyběhla i na Minaret a k autobusu jsme jely kočárem. Bylo to tam skvělé.
Helena Přibilová
Vždy mne potěší pohled na místa mého rodného kraje a právě v Lednici jsem prožila většinu svého dětství.
Alena Velková
Aničko, moc hezky jsi to zdokumentovala.
Soňa Prachfeldová
Krásný výlet, ale opravdu jeden denně málo. Byla jsem tam 2x, hned bych jela po třetí. Minaret jsem dala.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.