Litoměřice z nadhledu
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Litoměřice z nadhledu

18. 8. 2024

Ve svém životě stojím nohama pevně na zemi. Tedy alespoň se snažím. Přesto se občas ráda podívám na svět pěkně z výšky. Nejsem zdaleka sama, kdo rád prozkoumává zemi a dění na ní pod sebou, a proto již v minulosti začali naši předci stavět na kopcích rozhledny.

Ne každé místo, které dnes slouží k dalekým výhledům do kraje, bylo prvoplánově postaveno jako rozhledna. Dovoluji si pozvat vás do okresního města Litoměřice na soutoku řek Labe a Ohře. Právě zde totiž můžete navštívit dvě místa, z nichž budete mít město a jeho okolí jako na dlani a přitom to pravé rozhledny nejsou.

Při příjezdu do Litoměřic z kterékoli strany uvidíte litoměřickou dominantu - Katedrálu sv. Štěpána s jeho vysokou štíhlou bílou věží. Raně barokní katedrála stojí na Dómském pahorku a rozhodně stojí za návštěvu. Původně žádnou věž neměla, ta se začala stavět vedle o něco později. Podobu, v jaké ji známe dnes, však získala až ke konci 19. století, kdy byla vyzdvižena do více než padesátimetrové výše. Dnes slouží turistům jako vyhlídková věž a za pár desetikorun můžete vystoupat nahoru a kochat se výhledy z oken na město, České středohoří, uvidíte Házmbuk i Říp. Pravda, trošku se možná zapotíte - počítala jsem poctivě schody cestou nahoru i dolů a shodně jsem jich napočítala rovných 200, takže to tak asi bude. V letní sezóně je věž otevřená kromě pondělí denně od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 70,- Kč, pro děti a seniory 50,- Kč.

Další dominantou Litoměřic je dům Kalich na náměstí. Tento dům vystavěl Ital Ambrosio Balli pro rod Mrázů z Milešovky v 70. letech 16. století. Stavba byla dokončena v roce 1581.

Mrázové z Milešovky zastávali úřad perkmistra hor viničních a z toho důvodu dům nechali opatřit bání ve tvaru sklenice na víno - kalichu. Jedinečnou zelenou báň s okénky na střeše domu nikde jinde nenajdete. Dům se po bitvě na Bilé hoře dostal do majetku města, v průběhu doby sloužil jako solní úřad či škola. Od 19. století dodnes v něm sídlí městský úřad. Kalich, sloužící jako vyhlídka, prošel v nedávné době rekonstrukcí. Nahoru do kalichu se můžete podívat s průvodcem, od nějž se dozvíte spoustu zajímavých informací. Tady je schodů méně - 153. V sezóně od dubna do září se provází denně, v 11, 13 a 15 hodin a odchází se z přízemí v infocentru, kde zakoupíte vstupenky. Dospělí za vstup zaplatí 80,- Kč, děti od 6 do 15 let 30,- Kč a studenti, důchodci a držitelé průkazu ZTP 50,- Kč.

Do Litoměřic jsem si vyjela dvakrát, protože v prvním dni jsem se netrefila do otvírací doby Kalichu. 

Nebudeme si dlouho povídat, pojďte se se mnou raději podívat. První série fotografií je z vyhlídkové věže Katedrály sv. Štěpána, druhá z Kalichu. ☺

 

 

 

 

 

 

cestování Letní soutěž 2024 města a obce
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Velková
Álo, díky. Snad se tam jednou vyškrábu i já. Zatím se moje noha stále netváří, že by chtěla a mohla do tolika schodů :-)
Soňa Prachfeldová
Alen, řeknu jen - krása.
Elena Valeriánová
Krásné fotografie i s popisky. Moc pěkný článek a k tomu moje vzpomínky na Litoměřice s Tebou. Děkuji.
Daniela Řeřichová
Alenko, díky. V Litoměřicích jsem poměrně často, ale tvýma očima z výšky jsem je ještě neviděla. Líbí se mi, jak se v tvých článcích přirozeně prolíná osobní přístup a věcné informace.
Věra Ježková
Ali, paráda. :-)
Alena Vávrová
V Litoměřicích jsem byla mockrát, ale z výšky jsem je nikdy neviděla. Dík za sdílení krásných snímků ♥ .
Marie Novotná
Kochám se a vzpomínám.
Jitka Hašková
Díky za krásnou připomínku Litoměřic. Kdysi jsem tam byla na výletě s kamarádkou. Jely jsme tenkrát autem do Ploskovic, ale tam jsme nedojely. Při jízdě po mostě (viz tvé první foto) nás pohled na Litoměřice tak zaujal, že jsme tam strávily celý den. Byly jsme i na věži vedle katedrály.
Martina Růžičková
Aleno, parádně jsi nám na svých fotkách zprostředkovala výhledy na krásné město. Díky. :-)
Jana Vargová
Konečně vidím město z výšky. Při naší návštěvě bylo zavřeno. Díky moc.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.