Litoměřice z nadhledu
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Litoměřice z nadhledu

18. 8. 2024

Ve svém životě stojím nohama pevně na zemi. Tedy alespoň se snažím. Přesto se občas ráda podívám na svět pěkně z výšky. Nejsem zdaleka sama, kdo rád prozkoumává zemi a dění na ní pod sebou, a proto již v minulosti začali naši předci stavět na kopcích rozhledny.

Ne každé místo, které dnes slouží k dalekým výhledům do kraje, bylo prvoplánově postaveno jako rozhledna. Dovoluji si pozvat vás do okresního města Litoměřice na soutoku řek Labe a Ohře. Právě zde totiž můžete navštívit dvě místa, z nichž budete mít město a jeho okolí jako na dlani a přitom to pravé rozhledny nejsou.

Při příjezdu do Litoměřic z kterékoli strany uvidíte litoměřickou dominantu - Katedrálu sv. Štěpána s jeho vysokou štíhlou bílou věží. Raně barokní katedrála stojí na Dómském pahorku a rozhodně stojí za návštěvu. Původně žádnou věž neměla, ta se začala stavět vedle o něco později. Podobu, v jaké ji známe dnes, však získala až ke konci 19. století, kdy byla vyzdvižena do více než padesátimetrové výše. Dnes slouží turistům jako vyhlídková věž a za pár desetikorun můžete vystoupat nahoru a kochat se výhledy z oken na město, České středohoří, uvidíte Házmbuk i Říp. Pravda, trošku se možná zapotíte - počítala jsem poctivě schody cestou nahoru i dolů a shodně jsem jich napočítala rovných 200, takže to tak asi bude. V letní sezóně je věž otevřená kromě pondělí denně od 10 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 70,- Kč, pro děti a seniory 50,- Kč.

Další dominantou Litoměřic je dům Kalich na náměstí. Tento dům vystavěl Ital Ambrosio Balli pro rod Mrázů z Milešovky v 70. letech 16. století. Stavba byla dokončena v roce 1581.

Mrázové z Milešovky zastávali úřad perkmistra hor viničních a z toho důvodu dům nechali opatřit bání ve tvaru sklenice na víno - kalichu. Jedinečnou zelenou báň s okénky na střeše domu nikde jinde nenajdete. Dům se po bitvě na Bilé hoře dostal do majetku města, v průběhu doby sloužil jako solní úřad či škola. Od 19. století dodnes v něm sídlí městský úřad. Kalich, sloužící jako vyhlídka, prošel v nedávné době rekonstrukcí. Nahoru do kalichu se můžete podívat s průvodcem, od nějž se dozvíte spoustu zajímavých informací. Tady je schodů méně - 153. V sezóně od dubna do září se provází denně, v 11, 13 a 15 hodin a odchází se z přízemí v infocentru, kde zakoupíte vstupenky. Dospělí za vstup zaplatí 80,- Kč, děti od 6 do 15 let 30,- Kč a studenti, důchodci a držitelé průkazu ZTP 50,- Kč.

Do Litoměřic jsem si vyjela dvakrát, protože v prvním dni jsem se netrefila do otvírací doby Kalichu. 

Nebudeme si dlouho povídat, pojďte se se mnou raději podívat. První série fotografií je z vyhlídkové věže Katedrály sv. Štěpána, druhá z Kalichu. ☺

 

 

 

 

 

 

cestování Letní soutěž 2024 města a obce
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Přibilová
V Litoměřicích jsem byla několikrát, ale nikdy jsem se na ně nepodívala z výšky. Děkuji za velmi hezké fotografie tohoto města.
Marie Měchurová
*****Uż zase ty hvězdičky. Já už se bojím otevřít nějaký článek. Omlouvám se. I sobě jsem dala tři. V Litoměřicích jsme byli tak před 20 lety na rozhledně nad městem, a nebylo z ní nic vidět, byla mezi stromama. Nevím, jak se jmenovala. Ale z těch Tvých je radost pohledět!!
Eva Mužíková
Alenko, diky za pozváni. Pohled na město a okolí z výšky vypadá lákavě, ale ty schody. Já msem schopná ješte vystoupat kdejaký kopec, ale schody, zvláště dolů nemám ráda. Tak se pokochám alespoň Tvými fotkami.
Marie Seitlová
Aleno dík za fotoprohlídku města, kde jsem nikdy nebyla.
Dagmar Vargová
Díky za skvělý fotovýlet. Jelikož mívám hroznou závrať i z mnohem menších výšek, krásně jsem si to užila aspoň na fotkách :-).
Anna Potůčková
Ali moc hezká fotoreportáž + moc hezké fotky. Snad se tam někdy uskuteční i nějaké to Íčkařské setkání.
Vladislava Dejmková
Aleno, i já se ráda podívám do krajiny pěkně z výšky, v poslední době mě to néjak více dojímá. Pěkná reportáž!
Jan Zelenka
Aleno, velký dík za nádhernou prezentaci našeho krásného města. Co se týče věží, chystal jsem se na ně dlouho, ale už bych to nezvládl. Ty fotky jsou parádní!!
Dana Kolářová
Bezva pozvánka !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.