Obrázky z cest: Neratov, Vamberk a Kostelec nad Orlicí
Všechny fotografie: Blanka Lazarová

Obrázky z cest: Neratov, Vamberk a Kostelec nad Orlicí

15. 8. 2024

Už nějaký čas jsme s kamarádkou měly naplánovaný výlet do Neratova, podívat se na jeden zvláštní kostel. Na jednodenní výlet z Brna do Orlických hor je to nesmysl. A tak jsme jely autem na dva dny, s přespáním v cílovém místě, v Neratově.

Jezdíme spolu často, a protože jsou to výlety, tak zásadně ne po dálnici. A taky jinou cestou tam a jinou zpět. Zastavíme si na oběd, na kávičku, na prohlídku nějakého vytipovaného místa nebo jen tak, na místě, které nás trkne jako 3 oříšky Popelku.

Naše trasa vedla z Brna přes Svitavy, Lanškroun do Bartošovic, jejichž součástí je malá vesnice Neratov. Než jsme se vydaly prozkoumat tuto zajímavou obec, tak jsme si zajely na Šerlich na malou procházku a na oběd na Masarykovu boudu.

Kostel, který se v Neratově nachází, je unikátní svou skleněnou střechou a má velmi pohnutou historii. Už od 17. století je známým poutním místem. V 18. století byl na místě dřevěného kostelíka vybudován nový barokní Chrám Nanebevzetí Panny Marie. Na konci 2. sv. války vyhořel, když byl zasažen protitankovou střelou Rudé armády. V 70. letech 20. století, kdy byl v dezolátním stavu, byl navržen na demolici. Ta se z finančních důvodů naštěstí neuskutečnila.

V roce 1992 založil kněz Josef Suchar Sdružení Neratov s cílem obnovit obec a poutnímu místu vrátit život. Jeho záměrem je pomáhat lidem s různým postižením a tak začali společně pracovat na obnově tohoto poutního místa. A tímto směrem se život v Neratově ubírá dodnes. Kostel je zapsán na seznamu kulturních památek.

Na zpáteční cestě jsme se stavily ve Vamberku v Muzeu krajky a v Kostelci nad Orlicí se prošly v krásné zahradě u Kinských. V Litomyšli oběd, procházka a pak už směr Brno. 

 

 

 

 

cestování fotografování Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Seitlová
Blani, měly jste krásný a zajímavý výlet. V Neratově jsem nebyla a moc bych si to přála, tak snad někdy. Krajku jsem viděla, krása. Jsem ráda, že jsi tak akční.
Martina Růžičková
Blanko, navštívily jste s kamarádkou úžasná místa. Díky za bezva fotodokumentaci.
Eliška Murasová
Blani, kouzelný výlet jste si dopřály. Prosklený kostel úžasný. Umění krajkářek mě vždy osloví. Díky za sdílení....
Alena Vávrová
Blani, už jsem koukala v noci - Neratov je moje nesplněné přání, Orličky - stará láska, co nerezaví. Díky!
Daniela Řeřichová
Blani, díky za obrázky z krajiny mého srdce, kam se ráda vracím. Neratov je mystický, koncert pod hvězdami nezapomenutelný. Jsem ráda, že se daří udržet vamberecké Muzeum krajky, mám podobné fotky. Těším se na další obrázky z tvých cest.
Alena Tollarová
Blanko, mám radost, že zase cestuješ :) Do Neratova bych se ráda podívala, ale mám to taky docela z ruky. 3 hodiny cesty autem, chtělo by to jako u vás nějaký pobyt s poznáváním. Třeba na něj dojde ... :)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.