Pondělní radost - moje nová kniha
FOTO: Jan Zelenka

Pondělní radost - moje nová kniha

23. 7. 2024

Málem jsem dnes dodávku své nové knihy zaspal. Noc byla špatná, a tak jsem vstával až v devět. Krátce nato zazvonil telefon. Tiskárna dodržela slovo a moje nová kniha byla před domem.

První vydání blízkovýchodního cestopisu Snítka olivy ze Země zaslíbené, které mapovalo naše dvě cesty na Blízký východ v letech 2009 a 2010, vyšlo v roce 2014. O knihu byl velký zájem, v městské knihovně se často půjčovala, přestože neprošla jazykovou korekturou a byla svým rozsahem omezená.

Současná válečná krize na Blízkém východě a její krvavá eskalace mě přiměla k tomu, přepracovat ono první vydání knihy a doplnit zejména historická fakta, která mohou čtenáři přiblížit i důvody současné krize, jejíž počátky sahají více než tři tisíce let zpět do historie.

Druhé vydání se tak rozrostlo o 100 stran a řadu fotografií. A také o skvělou jazykovou korekturu dr. Věrky Ježkové. Velká část knihy je věnována Jordánsku, zemi biblické historie, a množství jeho významných památek.

A konečně Jeruzalém. Svaté město židů, křesťanů i muslimů a jejich místy problematické soužití. Těšili jsme se na něj se ženou moc a nebyli jsme zklamáni. V publikaci nechybí ani kritický pohled na knihy Starého a Nového zákona z hlediska moderní archeologie.

Jsem moc rád, že nakladatel vyhověl mé prosbě a knihu zpracoval k mému nastávajícímu pokročilému životnímu výročí. Případným zájemcům je kniha k dispozici.

 

OBSAH KNIHY

 

Předmluva  …… 5

Jordánsko, země biblické historie …… 8

Pouštní rezervace Wádí Rum   9

Skalní město Petra  21

Skalní město Petra podruhé 35

Ještě trochu historie 46

Město mozaik - Madaba  51

Tam dole je Země zaslíbená - Hora Nebo. 64

Malá exkurze do světa antiky -

antické město Gerasa  76

Ammán. 94

Tak tedy sbohem, Jordánsko  100

 

Konečně Izrael …… 102

Putování biblickou historií 103

Něco málo biblické dějepravy  113

Prožít svůj sen  121

Jeruzalém - svaté město židovské 124

Tak ve čtyři u Muristanu  145

Jeruzalém - svaté město křesťanů  156

Betlém... 173

Via Dolorosa  188

Ještě pohled do historie - Davidova věž. 207

Hora Sion. 221

Olivetská hora  237

Kámen z rajské zahrady Eden  253

Mýtus jménem Masada  277

Snítka olivy ze Země zaslíbené 296

 

Doslov …… 302

Malý slovníček …… 305

Použité zdroje …… 315

 

 

 

knihy kultura
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
I já Ti chci Honzo pogratulovat. Ať se daří i nadále. :-)
Jan Zelenka
Paní Přibilová, díky. Pokud budete knihu chtít, napište mi na mail. Příští týden budu knihy posílat.
Helena Přibilová
Pane Zelenko, blahopřeji k vydání Vaší knihy, kterou si ráda objednám.
Soňa Prachfeldová
Blahopřeji, obdivuji.
Alena Tollarová
Honzo, přeji Tvé knize hodnė spokojených čtenářů.
Jan Zelenka
Ještě jednou děkuji všem za hezké komentáře.
Hana Rypáčková
Blahopřeji, je krásná...
Zdenka Jírová
Gratuluji vám k úspěšnému vydání vaší knihy.
František Matoušek
Velká gratulace.
Naděžda Špásová
Jendo, gratuluji ti k vydání další tvé knihy a přeji tobě i jí hodně čtenářů. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.