Fotoreportáž: Růže
Všechny fotografie: Šárka Nováková

Fotoreportáž: Růže

30. 6. 2024

Je čas růží. Také tento rok jsem se těšila na fotografování těchto nádherných květů. Tak jsem se podívala na zdroje informací o růžích, které uvádím v článku.

Růže měla u nás své místo odnepaměti, již v lidské předhistorii rostly na našem území plané růže a jejich předci.

Tradiční květina, která může vyjadřovat lásku, vášeň, smutek, zášť i nenávist. Je součástí mnoha klasických pohádek, některé situace si bez ní takřka nedovedeme představit.

Jeden čas se v Evropě dokonce uvažovalo, že by byla růže uznána jako právoplatné platidlo. Zejména Francie byla růžemi celá posetá, boom se ale šířil po celém vyspělém světě. A to přitom jen o pár set let dříve, v 15. století, měli třeba Angličané k růži úplně jiný vztah. Ztělesňovala pro ně boj o zisk královské koruny. Bílá růže značila rod Yorků, červenou si vyhradili Lancasterové.

U nás se začala růže šířit v období středověku. Právě z tohoto období pochází většina šlechtických erbů, na nichž bývá růže vyobrazena velice často. Můžeme ji vidět například ve znaku Vítkovců. A kdo by někdy neslyšel o pětilisté růži v erbu Rožmberků? Samozřejmě bylo ještě dalších mnoho rodů, které růži umístily na svůj erb.

Růži můžeme vidět i v dnešní době. Je více, než 50 měst, kteří jí uchovávají ve svém znaku. Mezi nejznámější města se řadí Sedlčany, Třeboň nebo Jindřichův Hradec.

V současnosti se růžová móda po lehké pauze opět navrací. Řezaná růže je mezi svými konkurenty suverénně nejpopulárnější, mnohé parky a zahrady jsou zdobené růžovými keři a posledním trendem jsou pak zmenšené růžičky.

 

Použité zdroje: 

https://www.multimag.cz/ruze-ve-slechtickem-erbu/
https://rosebelle.cz/2018/03/18/historie-ruzi-aneb-co-jste-o-ruzich-nevedeli/

 

Vybrala jsem moje nové fotografie růží, dále fotografie i z mého archivu a vložila je do video souboru s hudbou. Fotografie byly pořízeny na zahradě a v ostravském parku.

 

 

 

 

 

 

fotografování květiny příroda
Hodnocení:
(4.7 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Šárko, růže nemohou zklamat. Ani vaše video mě nezklamalo. Růže je růže ...
Šárka Nováková
Děkuji za příspěvky a pochvalu.
Dana Puchalská
N á d h e r a.
Soňa Prachfeldová
Krása růží, díky. Miluji je a těsím se nesmírně z každého poupěte. Letos mi vykvetly a vyrostly tak mohutně, zřejmě díky vodě, která spadla z nebe.
Zdenka Jírová
Nádhera.
Naděžda Špásová
Krásné růže, sice nejsou mojí oblíbenou květinou, ale rozhodně je nezavrhuji.
Marie Měchurová
Moc hezké. Je vidět, že to s růžemi umíte, a že si rozumíte...
Libuše Křapová
Růže jsou moje nejoblíbenější květiny. Svého času jsem si je množila řízkováním, přebytky pak rozdávala. Teď už některé podlehly času a bohužel asi i nemoci. Nejvíc mne ale dopálilo, když mi před třemi roky ožral hryzec kořeny u čtyř keříků. Jeden se už nevzpamatoval, jeden ano a dva dosud živoří. Asi k nim pořád něco chodí na svačinku. Protože hryzce myslím už naše kočičky vychytaly.
Alena Velková
Krásně zpracované.
Blanka Lazarová
Čistá nádhera. Děkuji. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

14%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

7%

Pobyt na chatě či chalupě

10%

Výlety po Česku

14%

Dovolenou v zahraničí

14%

Cyklovýlety

11%

Koupání a opalování

15%