GLOSA: Škodná
Ilustrační foto: Pexels

GLOSA: Škodná

9. 6. 2024

Také brouzdáte po internetu? A čtete novinky a komentáře k jednotlivým zprávám? Já občas ano. Kdysi jsem narazila na zprávu, že na Slovensku omezili pravomoce myslivců. Už nesmí střílet všechno takzvaně toulavé na potkání, musí se trošku krotit.

Následovalo pro mne astronomické číslo, myslím, že 10 tisíc zastřelených psů a koček v jednom roce. Pod článkem, samozřejmě, vášnivá diskuze na téma jak strašně ubližují toulavá zvířata přírodě a jak ubližují myslivci domácím mazlíčkům.

Přiznám se, myslivce moc nemusím. Když je vidím za podzimních mlh s flintami a psy pořádat hony na těch pár zoufalých zajíců, kteří přežili všechny ty postřiky, traktory a auta, mám na ně trochu zlost. Kdyby si pár roků místo honu na zajíce zajeli do lázní, určitě by to zvířecí populaci prospělo. Nejezdí, střílí. A zajíci ubývají a ubývají. Možná proto pak střílí i na kočky a psy. Ale... Ještě mají myslivci seznam další „škodné“. Mimo jiné tam patří liška a jezevec. Pro některé „lovce“ i medvěd, vlk a rys. Ale ti na tom seznamu zatím nejsou.

V rámci zabíjení lišek je u nás povoleno norování. Opravdu nádhera. Jak ve středověku. Pes vnikne do nory, kde rozsápe liščata. Někdy se zaklíní cestou a musí být vykopán. Ano, liška občas někomu zlikviduje slepice, ale je nutná takováhle drastická likvidace? Navíc nejčastější potravou lišek jsou myši. A pokud mládě dospěje, odchází si hledat svůj revír, takže nehrozí, že bychom měli za zahradou deset lišek.

Předpokládám, že jste stejně jako já taky narazili na „myslivce“, co mají někde v kleci chudinku lišku s vytrhanými zuby a trénují na ní své psí miláčky. Co to zvíře zažívá jim je jedno. Taky jsem narazila na video, kde jako trenažér sloužil jezevec. Tak nevím, nevím, kdo je vlastně škodná. Když to tak beru kolem a kolem, vychází mi, že největší škodnou na matičce Zemi jsme my, lidé.

Nemusíte se mnou souhlasit. Ale už jste někdy četli, že jelen srazil chodce? Že italské kočky chytají vlaštovky do sítí a prodávají je do restaurací? Že liška pohodila liščata do popelnice? Nebo že sloni vraždí lidi kvůli jejich špičákům a tuleni děti kvůli jejich kůži?

Jestli říkáte, že srovnávám nesrovnatelné, musím bohužel souhlasit. Zvířata jsou lidštější. Zabíjejí většinou pouze z hladu nebo strachu. Vím, že toulavý pes v lese nemá co dělat a že zdivočelá kočka je velkým nebezpečím pro hnízdící ptáky. Spočítal ale někdo, kolik zvířat a ptáků ročně zahyne pod koly aut nebo nárazem do oken výškových budov? A kolik jich rozdrtí nebo smrtelně zraní zemědělské stroje? V rámci objektivity a spravedlnosti by to někdo spočítat měl. A na základě výsledků stanovit a přesněji vymezit ,,škodnou". Předpokládám, že nedopadneme jako druh dobře.

Co myslíte, bude nám pak stačit reflexní vesta při pohybu v honitbě?

 



 

 

 

glosa příroda
Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Olga Škopánová
Paní Černá nevyčetla jsem z vašeho článku, že byste myslivce milovala a navíc nepsala jste pouze o norování (nikde v mém příspěvku se nedočtete, že se mi líbí to je pouze vaše konstrukce), ale rozepsala jste se i o jiných zvířatech proto jsem napsala své příspěvky, abych věc trochu uvedla na pravou míru.
Ludmila Černá
Děkuji všem, co mé psaní pochopili. Nevím, paní Škopánová, kde jste vyčetla, že nenávidím myslivce, ale budiž. Je to Váš názor. Osobně chápu, že myslivci střílí škodnou nebo přemnoženou zvěř. Ale vadí mi norování. Pokud Vám se líbí, je to jen Vaše věc. Jo a budete se asi divit, se senem jsem do krmelce párkrát šla.
Olga Škopánová
Myslivci jsou mnohdy jedinní kdo udržují les a starají se o zvěř a to všechno ve svém volném čase a zadarmo. Když autorka tak nenávidí myslivce kolikrát se ona brodila závějemi sněhu s rancem sena, aby v krmelci bylo něco pro zvěř?
Jana Jurečková
Myslivci mají svou honitbu, kde mohou střílet a lovit. Na honě za vše zodpovídá myslivecký hospodář. Milují přírodu a všechen volný čas věnují svému koníčku, chrání zvěř, v zimě přikrmují, v žádném případě zbytečně nezabíjí zvěř, protože nejsou pytláci. Myslivci nemají žádný svůj den, nikdo se před nimi nemusí schovávat na chalupě, nevím, jak někoho mohou takové věci napadnout.
Andrea Hubáčková
Plně souhlasím s autorkou článku a děkuji jí. Mluvíte mi ze srdce.
Marie Novotná
Fotopast ukáže a myslivec koná. Střílí nebo chrání. Proto chodí do lesa.
Jan Zelenka
Zajímavé téma, Lído. A co takhle přemnožená divoká prasata? Asi to není všude stejné, ale v podstatě máš pravdu.
Jana Šenbergerová
Neustále zabíráme území pro sebe a zapomínáme, že nejsme na zeměkouli sami. Navíc zvířata tu žila dávno před námi a na rozdíl od nás ctila přírodní zákony. My nectíme ani ty svoje. Dobrý článek k zamyšlení.
Olga Škopánová
Ano srovnávat lidi a zvířata je zcestné, paní zřejmě nikdy neviděla kočku jak si hraje se zraněnou myší (asi z hladu), neviděla video, kde zebří samec se snažil ukopat mládě (asi ze strachu) nebo neslyšela o tom jak lví samec zabil vlastní mláďata, a už vůbec nečetla knihy Jane Goodall o tom jak jedna tlupa šimpanzů vyvraždila tu druhou.
Alena Velková
To máte paní Škopánková pravdu, že myslivci zvěř krmí, a že se její stavy musí regulovat, ale ten článek byl podle mně myšlen trošku jinak.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.