Po stopách Santiniho
Všechny fotografie: Elena Valeriánová

Po stopách Santiniho

2. 6. 2024

V samotném srdci Vysočiny leží město Žďár nad Sázavou, město, které se letos stalo cílem našeho školního výletu. V letním semestru VU3V jsme probírali jedinečného stavitele období barokní gotiky a rozhodli jsme se, vydat se po jeho stopách.

Jan Blažej Santini - Aichel (1677 – 1723)

Neobyčejně nadaný a neobyčejně pracovitý člověk i přes svůj zdravotní handicap. Neví se přesně, jaké měl zdravotní postižení, ale říkalo se mu „chromý kameník“, i když toto povolání nikdy nevykonával právě z důvodu svého postižení a vyučil se vlastně malířem. Jako devatenáctiletý mladík se vydal na vandr do Itálie. Ještě předtím přidal ke svému kamenickému a malířskému vzdělání základy architektury. Po svém návratu začíná úspěšnou dráhu architekta. V Čechách a na Moravě vytvořil více než 80 staveb a vrcholem jeho stavitelského umění je právě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

Ráno se vyloupl den jako malovaný a parta 16 mikulovických seniorů, studentů VU3V, se po páté hodině vydává vstříc dobrodružství po stopách Santiniho.

Byli jsme všichni natěšeni a v dobré náladě, protože semestrální přednášky nás nadchly a my jsme byli lačni vidět alespoň něco málo z díla slavného architekta. Těšili jsme se na společně prožitý den. Jsme dobrá parta a vždy si spolu užijeme spoustu legrace, povídání a sdílení společných zážitků nám přináší radost. V devět hodin jsme už u cíle naší cesty, Žďár nad Sázavou.

První zastávka se koná na Dolním hřbitově, kterému se říká taky morový a nebo krchálek. V době morových epidemií v 18. století na Moravě nechal opat žďárského cisterciáckého kláštera Václav Vejmluva vybudovat morový hřbitov podle plánů Santiniho, ale protože zároveň přijal i jiné opatření, například otevřel klášterní sýpky a potravinové zásoby i pro žďárské obyvatelstvo, morová epidemie se městu zázračně vyhnula. A tak se na hřbitově žádné morové oběti nepohřbívaly.

Druhým cílem našeho výletu byl areál bývalého cisterciáckého kláštera, nyní zámek Kinských. Klášterní kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláši, Santini při přestavbě znovu nechal rozehrát své mistrovství a současný človíček jen žasne, jací byli naši předkové mistři.

V současné době se přímo v hlavní lodi provádí archeologický výzkum, protože se tam začaly propadat kostelní lavice a po odkrytí podlahy se zjistilo, že jsou pod ní dávné hroby. Stojí za zmínku, mimo jiné, i mozaikové obrazy ze současnosti. V dávné historii klášter zažil obrovský požár, a tři dny po požáru umírá i zcela zničený opat kláštera Václav Vejmluva, který poskytl nocleh tulákovi a ten v noci požár založil. Požár byl tak silný a zničující, že jiskry létaly až na Zelenou horu, ale naštěstí vítr vál jiným směrem a klášterní kostel zůstal neponičen.

Třetí a poslední naší zastávkou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, nebylo to však poslední dílo velkého mistra a ani za jeho života dílo nejobdivovanější, ale může být pokládáno za jeho umělecký testament. Výjimečnost tohoto barokního skvostu je potvrzena i jeho zapsáním do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Program našeho výletu se naplnil, před zpáteční cestou a po silném duševním zážitku jsme se šli posilnit do místní Taferny, ani tady nás nezklamali.

Celý den byl jak malovaný. Za dobrou organizační přípravu a skvělé zajištění celého programu, kdy vše šlapalo jako švýcarské hodinky, děkujeme ředitelce SOUŽITÍ 2005 Mikulovice Mgr. Štěpánce Beníčkové, prostě naší Štěpánce.

 

 

 

 

architektura historie města a obce
Hodnocení:
(5.1 b. / 28 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Přibilová
Zelenou horu jsem navštívila několikrát a pokaždé ve mně toto místo zanechalo hluboký dojem.
Dana Puchalská
Eleno, napíšu jedno slovo - krásné. A hlavně zajímavé Děkuju.
Rostislav Mraček
Nemám moc rád obsáhlé příspěvky. Tento však zdá se mi příliš stručný! Na podobný výlet máme chuť už několik let, tak jsem potěšen alespoň vaším článečkem. Děkuji!
František Matoušek
Hezké zakončení letního semestru, s hezkým popisem i fotografiemi. Zelenou horu jsme navštívili asi před třemi lety. Díky za oživení vzpomínek.
Alena Vávrová
Byla jsem tam všude několikrát, je to moje zamilované duchovní místo. Santiniho zbožňuji.
Martina Růžičková
Eleno, to bylo super zakončení semestru. Santiniho moc obdivuji.
Daniela Řeřichová
Eleno, krásné zakončení semestru se zajímavým tématem. Popsala a nafotila jsi vše úžasně, jak je tvým zvykem. Žďársko je krajinou mého srdce, vracím se každoročně, již přes 40 let. Poutní kostel sv. J. N. na Zelené hoře je místo mystické, dotýkané, požehnané.
Hana Rypáčková
Nedivím se, že jsi nadšená. Všechny jeho stavby jsou nádherné a tato pro mne jednička..Krásně jste studium zakončili.
Hana Rypáčková
Nedivím se, že jsi nadšená. Taky jsem si to užívala..Opravdu nádhera..Všechny jeho stavby jsou zajímavé a tato pro mne jednička..
Věra Ježková
Elenko, fotky z míst, kde jsem nikdy nebyla a nebudu, se mi moc líbí. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.