Zámek Stekník
Všechny fotografie: Soňa Prachfeldová

Zámek Stekník

17. 5. 2024

Naše třída U3V si vyjela na výlet a jako cíl své cesty si vybrala návštěvu zámku Stekník ve stejnojmenné obci.

Slunce svítilo, nastartovala jsem auto, které jsem poté zaparkovala v Bílině a šla k autobusu, který na nás čekal před městskou knihovnou. Ještě jsme stačili vybrat nějaké peníze, abychom mohli naší tutorce koupit nějaký hezký dárek, jako poděkování za její práci s námi. Dárek jí chceme předat u příležitosti naší promoce v Praze. Ta bude příští týden, v úterý.

Na promoci jsem si koupila hezké šaty a ještě boty, ať trochu vypadám k světu. Koupila jsem si i hezký nový batůžek, jelikož jsem můj oblíbený, kožený roztrhla při pádu z kola. Tak jsem si do nového batůžku dala foťák, mobil, brýle, peněženku, pití, kapesníčky a vyrazila. V autobuse jsem zjistila, že mě studí noha a ejhle mokro z batůžku. Lahev s minerálkou špatně zavřená a dno batůžku plné vody. Honem jsem vyndala vše shora vyjmenované. Dobrá víla mi půjčila plátěnou tašku, propriety jsem přendala a šli jsme na zámek.

Zámek Steklík s italskou terasovitou zahradou patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Památka vytváří jedinečnou kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele, tato krajina s chmelnicemi a stavbami spojenými se zpracováním chmele a jeho obchodováním, včetně zámku Stekník, byla pro svou výjimečnou hodnotu zapsána v září 2023 na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek stojí na místě pozdně středověké tvrze Kaplířů ze Sulevic, později přestavěné na barokní zámek Kulhánků z Klaudenstina, upravený v 18. století v rokokovém stylu. Návštěvníkům nabízí celkem čtyři okruhy: hlavní prohlídkový okruh v západním křídle, připomínající osudy posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre, která vlastnila zámek v letech 1907–1949. Součástí trasy jsou dva reprezentační prostory sala terreny v přízemí a hlavního sálu v patře zámku, prohlídka je ukončena návštěvou kaple Navštívení Panny Marie. Samostatně jsou zpřístupněny chodby přízemí zámku s výstavním prostorem a sklepením s expozicí věnovanou chmelové tématice a samozřejmě italská terasovitá zahrada. Mimořádně jsou zpřístupněny dosud nezrestaurované interiéry salonů jižního křídla zámku, rozšířeným okruhem č.IV. Památku spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze.

Prohlídka zámku byla zajímavá, mladý průvodce nás poutavě seznamoval s historií i současností zámku. Prohlédli jsme si také zámecký park, ale na kvetení růží je ještě čas, nehledě k tomu, že vrcholky hodně pomrzly. I tak bylo v parku příjemné posezení pod krásnými, zelenými stromy. V pokladně jsem si koupila turistickou známku, dala turka a za chvíli jsme odjeli domů. Vřele doporučuji návštěvu tohoto malého, ale krásného zámku, který je schován kousek od náměstíčka vesnice. A dokonce, kdo chce, může zde uskutečnit svatbu. Z teras zámku můžeme obdivovat opět kus Českého středohoří s jeho kopečky, chmelovými poli i zelenajícími se lány. Máme u nás tolik krásných míst.

 

 

 

 

 

cestování hrady a zámky
Hodnocení:
(5.2 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Soni, postrádám fotky nových šatů a batůžku :) Ale vážně, zámek Stekník jsem navštívila asi před 2 lety. Bylo to v době, kdy chmel dosáhl vrcholu a zámek při příjezdu nebyl ze silnice mezi chmelnicemi vůbec vidět. Je zajímavý, ale jako spousta dalších památek i on potřebuje ještě spoustu peněz. Měli jste hezký výlet.
Naděžda Špásová
No vidíš, další možnost výletu. Stekník mi něco říká, asi proto, že je v místě, která znám. Hezké fotky jak jinak.
Dagmar Vargová
Pěkný článek i fotky. Děkuji.
Jan Zelenka
Moc hezké, Soňo. Před lety jsem na Stekníku byl se ženou.
Helena Přibilová
Děkuji za velmi hezký článek i fotografie malebného zámečku Stekník. Navštívila jsem jej před lety, když se otevíral turistům, ovšem tehdy byla zpřístupněna pouze jeho malá část věnovaná výstavě kočárků. Velkým zážitkem byl pro mě pohled ze zámecké terasy, v té době provoněnou květy bílých růží, odkud se otevíral pohled do parku a krásné okolní krajiny. Samotná obec Stekník stojí za zhlédnutí. Jedná se totiž o vesnickou památkovou zónu.
Alena Velková
Hezký zámeček a ten červený buk v zahradě je nádherný.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 26. týden

Lidé vyrazili, anebo brzy vyrazí na dovolenou. Jak znáte oblíbené turistické destinace či zajímavosti Evropy? Vaše znalosti prověří kvíz tohoto týdne.