Výstava o vyšetřování
smrti Tychona Braha

Výstava o vyšetřování
smrti Tychona Braha

10. 2. 2013

Akademie věd představí na výstavě ve svém sídle na Národní třídě, co její odborníci spolu s dánskými vědci zjistili při nedávném výzkumu ostatků Tychona Braha. Loni společně oznámili, že slavný astronom nebyl otráven rtutí, jak se dlouho tradovalo. Nejspíš zemřel přirozenou smrtí. Výstava začíná v pondělí 11.2. odpoledne a potrvá do 22. února.

Expozice představí výsledky rozsáhlé spolupráce archeologů, antropologů, historiků, lékařů, fyziků, chemiků a konzervátorů. Její návštěvníci se dozvědí také o pobytu Tychona Braha v Praze i o prvním otevření jeho hrobky v roce 1901.

Tycho Brahe působil na dvoře císaře Rudolfa II. v letech 1599 až 1601. Za jeho smrt podle spekulací mohly problémy s ledvinami nebo Braheho pokusy se rtutí. Široce byly publikovány i teorie o tom, že mohl být zavražděn, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána. Z jeho vraždy byl obviňován mimo jiných i jeho asistent Johannes Kepler, který se údajně toužil dostat k Braheho astronomickým záznamům.

Braheho ostatky, uložené v pražském kostele Panny Marie před Týnem, byly v roce 1901 vyzvednuty a pozdější analýza údajně prokázala neobvykle vysokou koncentraci rtuti. V roce 2009 požádalo Dánsko o opětovnou exhumaci. Tehdy z ní oba týmy vědců dostaly vzorky a na základě jejich zkoumání dospěly k závěru, že astronom nezemřel ani na akutní, ani na chronickou otravu rtutí. Brahe ve vousech rtuť měl, její množství bylo ale tak malé, že nemohlo ohrozit jeho život.

Kromě vzorků ostatků učence při otevření hrobu v roce 2010 vědci získali i další části jeho pohřebního oděvu, které doplnily kolekci získanou při předchozím odkrytí hrobu v roce 1901. Tychonův oděv byl podle odborníků ušitý z luxusního materiálu podle španělské i východní módy. Klobouk, punčochy, střevíce a kabátec byly oděvy dobře krejčovsky zpracované a zřejmě je Tycho Brahe nosil ještě za svého života. Vlastníkem učencových svršků je církev, která by je podle dřívějších vyjádření odborníků z Muzea hlavního města Prahy měla nechat restaurovat.

astronomie
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA