Až na vrcholky hor
Všechny fotografie: Marie Měchurová

Až na vrcholky hor

22. 9. 2023

Každý rok v září vyrážíme s naším turistickým oddílem při Policejní škole v Holešově někam do hor. Tentokrát nám naši vedoucí připravili pobyt na Slovensku v Západních Tatrách - Roháčích.

Vyjeli jsme ve čtvrtek 7.9. brzy ráno směr Rožnov pod Radhoštěm, Makov, Žilina okolo hradu Strečno dále na východ. Po dvanácté hodině jsme dorazili na začátek Kvačianské doliny a vydali jsme se na 6 km procházku po červené značce nádherným skalnatým údolím. Po cestě jsme si prohlédlí dva vodní mlýny v Oblazích. Na tomto místě se natáčela česko-slovenská televizní pohádka Čarovný kamínek. Průvodce nám dělal důležitý kohout a čiperné kozičky.

 

Kvačianská dolina

 Kohout

Kozlík

 

Se zájmem jsme sledovali přesun stáda ovcí přes potok na louku pod lesem. Bača se usadil s mobilem do stínu, ale když si ovečky udělaly hezké kolo okolo stromu, tak to se mu nelíbilo a hvízdnul na své dva psy, a ti je vyhnali doprostřed louky.

Stádo

Okolo stromu

Uprostřed louky

Tato chaloupka pod horami se nám moc líbila.

Chaloupka

V obci Huty u kostelíku na nás  čekal náš autobus.

 Kostelík v Hůtech

Odpoledne jsme dorazili k hotelu Tatrawest v Zuberci, kde jsme se ubytovali. Po sprše a odpočinku nám příjemný personál připravil opulentní večeři - česnečku, řízek jak lopatu a ještě štrůdl se šlehačkou. Po celou dobu pobytu se o nás starali opravdu vzorně.

 

Hotel Tatrawest

Zasloužená večeře

 

Druhý den po vydatné snídali jsme odjeli autobusem na 8 km vzdálené parkoviště a vyrazili do Roháčské doliny směr Roháčske plesá. Asi v polovině cesty jsme poseděli a občerstvili se u Ťatliakové chaty. Pivo Zlatý bažant mělo tu správnou teplotu.

K Roháčským plesům

 Tatliakova chata

 Barevné hory

 Jsme u cíle - prvního Roháčského ledovcového plesa.

Jsme u plesa

Trošku si odpočineme, posedíme, posilníme se a obrátíme to zpět. Někteří pokračovali dál k dalším plesům. My jsme setřili síly na další den.

Chvilku posedíme

 

Krásný letní den v horách

 V horách jsme potkávali hodně čtyřnohých psích miláčků.

Turisté s pe

Někteří nám i zapózovali.

Vracíme se z hor

 

Chata horské služby nedaleko chaty Zverovky, kde jsme nastoupili docela unavení do autobusu.

Chata horské služby

 

Před chatou Zverovkq

Západní Tatry - Roháče

Večerní pohoda před naším hotelem. Po krátké procházce jsme raději zalezli pod deky.

Večerní nálada

 

Třetí den nás lanovka vyvezla do výšky 1562 m do Salatínské doliny. Někteří poseděli na sluníčku u bufetu a pomalu scházeli pěšky dolů do údolí. My ostatní, netušíce, co nás čeká, jsme se vydali po úbočí hory nahoru na hřeben. Cesta nám podle ukazatele měla trvat hodinu a půl. Trošku jsme stanovený čas protáhli, ale byli jsme rádi, že jsme dosáhli vrcholu Predného Salatína ve výšce 1790 m.

Jsme nahoře

 Náročný výstup

Kytky v horách

Predný Salatín

Vylezli i s pejskem

To ještě nebyl konec výstupu. Čekal nás malý hřebínek a poslední kopec.

Hřeben před námi

Ještě jeden kopec

Tak toto je ten správný cíl - Brestová ve výšce 1934 m.

 

Jsme nahoře

 

Odpočíváme

Posezení v horách

Cesta dolů bude ještě horší a náročnější. 

Dolů to bude horší

U lanovky na nás čekalo další dobře vychlazené pivo. Tam nahoře za tím hřebenem jsme byli.

Jsme u lanovky

Ale bylo tam krásně.

Bylo tam ale krásně

V neděli před návratem domů jsme si ještě prohlédli skanzen v Zuberci - Muzeum oravské dediny.

 Dřevěné

 V kuchyni

Stará stodola

Pobyt v nádherné slovenské přírodě se nám vydařil, budeme rádi vzpomínat.

Přidávám ještě fotky z roku 1981. Bylo mi tehdy 33 let, manželovi 37 a našemu synovi bylo devět. Fotografie jsou od Roháčského plesa a z vrcholu Tri kopy, které jsme tenkrát přešli. Dnes se mi tomu nechce ani věřit, že jsme bez lanovky dosáhli výšky 2136 m. V Roháčích se nám vždy líbilo. Ať už v zimě na lyžovačce, v létě na túrách nebo v termálech při koupání.

U plesa

Na horách

Ve výškách

 

cestování turistika
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Krásné povídání o nádherném okolí kolem Zuberce, v těchto místech jsem byla před několika lety a byla jsem uchvácená. Krásné fotky, díky.
Jaroslava Handlová
Krásný výlet do nádherného slovenského území. Z fotek je vidět, že jste měli štěstí i na počasí. Jen tak dál!
Alena Švancarová
Moc pěkné počtení a fotky.
Jitka Hašková
To jste měli úžasnou dovolenou a bezvadně jsi ji popsala a zdokumentovala fotkami. Díky.
Marie Měchurová
Děkuju, jsem pěkná popleta - je to Strečno.
Alena Vávrová
Taky vám tleskám! Ten hrad kousek od Žiliny a vysoko nad Váhem by měl být Strečno. Ale je to už hodně let, co jsem v těch místech byla, takže se nehádám.
Věra Ježková
Hezký článek, parádní fotky.
Květa Řičánková
Ten hrad je asi Suľov
Zdeněk Hart
Krásný. My už tu vysokohorskou turistiku neprovozujeme. My jsme parta starších... Věřím, že jste si to užili. Ty pohledy do dálky. Úžasné.
Blanka Lazarová
Marie, jako vždy, máte můj obdiv. Jednou jsem v Roháčích byla a pěkně jsem si teď zavzpomínala. Díky. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden

V pátek 10. května startuje Mistrovství světa v hokeji, jehož pořadatelem je Česká republika. Vědomostní kvíz se tedy bude tento týden věnovat hokeji.