Dana (67 let): Vnoučata jsou děsivě náročná. Nemám na ně dost peněz
Ilustrační foto: Unsplash

Dana (67 let): Vnoučata jsou děsivě náročná. Nemám na ně dost peněz

12. 8. 2023

Jsem trojnásobnou babičkou. Před dvěma roky jsem ovdověla. Žiju skromně, snažím se hospodařit a zároveň si užívat život. Ale na to, abych financovala radosti a zábavu vnoučatům, mi už opravdu nezbývá. Přitom se od prarodičů stále očekává, že to dělat budou.

Spousta mých vrstevníků škudlí na sobě, aby jim zůstaly prostředky, které investují do vnoučat. I když, pozor, nejde o investice, ale z mého pohledu o hloupé utrácení. Mám pocit, že dnešní děti neznají věty typu: To si nemůžeme dovolit, to je příliš drahé, to je zbytečné, na to nemáme….

Já jsem taková slova v dětství slyšela běžně a nemám pocit, že by to na mně zanechalo újmu. Můj syn říká, že kdyby nemohl dětem dopřát vše, co chtějí, měl by pocit selhání. Má zaměstnání, souběžně podniká, připadá mi uhoněný, nervózní, ale neustále s dětmi jezdí do aquaparků, na různé atrakce, na drahé dovolené. Dcera se chová podobně. Vnoučata mají pokojíky zavalené hračkami. Nedávno jsem měla dvě vnučky u sebe doma, bylo vedro, tak jsem navrhla, že půjdeme k vodě. Byly nadšené. Naložila jsem je do auta, dojely jsme k řece, znám tam takové pěkné místo, kam chodím už od mládí. Byly zaražené a pak řekly, že tam být nechtějí. Že na zemi ležet nebudou. A že řeka je určitě špinavá. Že tam nejsou skluzavky a slunečníky. Do řeky fakt nevlezly, na deku si nesedly. Pak měly žízeň. Čaj v termosce nechtěly, že chtějí do restaurace. Je jim dvanáct a třináct let. Když jsem se cestou zpět zastavily v restauraci, začaly si objednávat drahé džusy, zmrzliny. Já opravdu nemám na to, abych dala sto korun za jeden fresh džus. Já si ho nedávám, tak jsem ho odmítla koupit i jim. Bylo vidět, že jsou naprosto zděšené. Kdybych jim měla dopřát za ten den vše, na co si ukázaly, přišel by mě ten výlet na víc než tisícovku, a to nepočítám benzín.

Nikdy dříve bych nic takového neudělala, ale protože takových zážitků bylo víc, řekla jsem synovi i dceři, že pokud vnoučata mají takové nároky, prostě na jejich uspokojování nemám peníze. Prostě nemám na to je neustále někam vozit, kupovat drahé vstupenky na různé atrakce, tam kupovat jídlo, pití, zmrzliny. No tak to jsi měla říct, řekla dcera a vypadala překvapeně a trošku uraženě.

Krátce poté mi syn přivezl vnuka s tím, že mají na víkend pozvané malíře, tak že pro něj bude lepší, když bude u babičky. Tak jsem měla kloučka na víkend. Chtěl jít na pizzu. Řekla jsem, že na to nemám, že sama na pizzu nechodím. Koukala jsem, že v pizzerii kousek od nás už ta placka stojí dvě stovky. Nechci, děkuji, nedám. Kluk byl evidentně naštvaný. Vytáhla jsem z mrazáku nanukáč. Řekl, že je hnusný, že jí jen určitou značku, jakou, už nevím, já ji vůbec neznám, takže je asi tak drahá, že na ni preventivně v krámě můj zrak ani nespočine.
Potíž je v tom, že druhé babičky jsou štědřejší. Nevím, kde na to berou, možná jsou méně sobecké než já a jedí suchý chleba, aby vnoučátka mohla na pizzu, aby jim mohla dopřávat vše, na co si ukážou.

Nedávno se dcera stavila neočekávaně s holkama, ty šmejdily po kuchyni, po lednici a pořád, že něco chtějí. Já neměla žádné sladkosti, já takové zásoby nedělám. „Babi, ty nemáš čokoládu?“ divily se. „Nemám, já si čokoládu nekupuju.“ „A ty jsi nevěděla, že přijdeme?“

Takže se automaticky očekává, že když přijdou, babička musí mít připravenou čokoládu, ovšem pozor, kvalitní, ne že by přijaly jakoukoli. Několikrát se mi stalo, že jsem jim dala nějakou čokoládovou tyčinku, ony do ní kously a pak ji odložily.

Teď mi vnučka říkala, že jezdí zásadně do hotelů, kde je vířivka. Nevím, co na to říct. Třináctiletá holka mele o tom, že bez vířivky by k moři nejela. „Když jsi u moře, tak na co potřebuješ vířivku?“ ptala jsem se. „Protože vířivka je super,“ řekla.

Mladí nejsou nijak extra bohatí, mají hypotéky, v práci se honí. Mám pocit, že vše, co vydělají, rozfofrují. Je to jejich věc, ale nevím, proč se to očekává i ode mě.

Nevidím nic špatného na tom, když na výlet vezmu termosku s čajem a doma připravené chleby. Holky se tváří, že to je fuj, chleby si stejně nevezmou, čaje se nenapijou a pak si doma stěžujou, že měly hlad a žízeň. Dcera se mě ptala, jestli jsem jim nedala na výletě nic k jídlu. Řekla jsem, že jsme měly chleba se šunkou a se sýrem, ale že ho odmítly. „No jo, to jim moc nejede, měla jsi jim tam něco koupit,“ řekla.

Rozhodla jsem se s tímto problémem svěřit, protože si myslím, že se týká hodně nás babiček a dědečků. A že se o něm nemluví. Mnohdy máme pocit, že je naší povinností činit vnoučata blažená, mnohdy je tak milujeme, že děláme vše, co jim na očích vidíme, ale je to dobře? Neškodíme jim tím vlastně? Není lepší ukázat jim, že lidé žijí různě, že ne každý si může vše dovolit, že ne pro každého je normální utratit za jeden den na výletě dva tisíce? Pro mě jsou dva tisíce velké peníze, já za takovou částku nakoupím jídlo na měsíc a pěkně s ním vyjdu. Nestrádám, nehladovím, jím zdravě. Ale odmítám vnoučatům kupovat nějaké sendviče v bufetu, když jim můžu podobný sendvič udělat doma a vzít s sebou.

A k tomu se u nás v rodině neustále dělají nějaké oslavy, zavedla to snacha, my na to zvyklí nebyli. Teď se slaví narozeniny, svátky, pořád se předávají dárky, kytky, bonboniéry. Nemám na to, abych dávala dárky třem vnoučatům, dceři, synovi, snaše, zeťovi, jejich rodičům a to nejen k Vánocům, ale i k narozeninám a svátkům. Proboha spočítejte si, kolikrát do roka to je, no pořád. Mně přijde  zbytečné to neustálé nakupování drahých kytic, které hned zvadnou. Jednou jsme přišla na oslavu s kytkou kopretin natrhaných na louce, dala je vnučce a ta se dívala dost překvapeně.

Možná jsem sobecká, lakomá, třeba se mi to vymstí a vnoučata mě nebudou mít ráda. Možná bych se měla více uskromnit a dělat vše, co si přejí ony. Jenže mně se nechce.

Docela by mě zajímalo, co si o tom myslí jiní lidé, zda mají podobnou zkušenost, jestli je to problém, který mezi mými vrstevníky rezonuje nebo je to něco, co řeším jen já sama.

 

(Autorka si nepřála uvést celé jméno, ale redakce ho zná... Máte také nějakou životní zkušenost, o kterou byste se rádi podělili s našimi čtenáři? Svůj příběh můžete vložit prostřednictvím čtenářského profilu, anebo poslat mailem na adresu i60@i60.cz.)

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 45 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Glozarova
Udelala jste to dobre,at se rodice postaraji o jejich blaho.Vy nejste povinna co koli jim dopravat a uz vubec ne luxus na ktery jsou zvykli od rodicu.Pokud rodice chteji aby u vas vnoucata byli tak at vam prispeji na to,aby vy jste s nimi mohla do drahych restauraci a zabavnich center.Rodice muzou byt vdecni za to ze je pohlidate a ne aby očekávali ze jim budete cpat horem dolem.Pokud by na to nepřistoupí no tak at si je rodice nechaji doma a poridi chuvu.Vy nejste otrok ale clovek ktery se snazi aby se mel na stari dobre a ne to cpat vnoucatum.
Zuzana Zajícová
Je to smutné... já mám naštěstí bezva vnuky. Netrapte se tím, ale chápu, že je Vám z toho smutno. Váš syn i dcera dělají velkou chybu, ale Vy s tím nic neuděláte, je to jejich výchova. Žijte svůj život.
Zdenka Zrustová
Lépe bych to nenapsala
Margita Melegova
Moje vnoucata a ze jich mam, nemela zadne pozadavky jineho zamereni nez co se tykalo jidla.... kdyz prijede upeces nebo uvaris mi to nebo ono, ostatni prani jim plnili rodice.
Miloslava Richterová
,, Můj syn říká, že kdyby nemohl dětem dopřát vše, co chtějí, měl by pocit selhání." Už tohle je špatně, neboť může mít člověk v životě vše, co chce? I z dalšího vašeho psaní je vidět, že děti jsou vedeny podivně a že jsou rozmazlené. Jisté je, že takových mladých rodin je hodně, bohužel, tyto děti jednou narazí. ,,Výchova je největší a nejtěžší úkol, který byl člověku svěřen."
Elis Rentierka
Výchova …
Vlasta Ledlová
Občas svým dvěma nejmaldším vnoučatům z legrace říkám, že si asi adoptuju nějaká jiná. Proč? Když jim chci něco koupit, říkají, že nic nechtějí. Nevědí, co by měli chtít k narozeninám a ani k vánocům. Babi, my všechno máme, my nic nepotřebujeme. A já bych je tak strašně moc chtěla rozmazlovat. Přitom nevyrůstají v nějakém obrovském nadbytku. Ty starší dva vidím maximálně 2-3 x do roka. Tak nemáme čas řešit hlouposti a prostě si užíváme čas. Vařím jim česká jídla, pro jednoho i ve veganské variantě. Starší "domácí" vnuk má bezlepkovou dietu a chodí ke mně dvakrát týdně na oběd. Má to rád a už se přihlásil i na příští školní rok. Dcera i snacha jsou v pohodě a neurčují, co mají kluci u mě jíst nebo dělat. Vždycky se dokážeme domluvit
Vladimír Jančík
Když to tady čtu, říkám si, jak jsem to u mé babičky mohl vydržet. Na snídani suchý chleba s bílou kávou a jak jsem se olizoval, na oběd polévka co zahrada dala a potom bramborové placky na plotně potřené šípkovou marmeládou. A večeře brambory s mlékem. Za týden jsem maso viděl snad dvakrát. A to jsem byl masové dítě. Také vím, že rodiče přispívali na můj pobyt. Musím přiznat, že na tyto prázdninové pobyty vzpomínám pořád a jsem za ně babičce vděčný. Ono doopravdy hodně záleží, jak se povede výchova. Nemohu z vlastní zkušenosti vykládat, jak je to dneska. Nemám vnoučata.
Lenka Kočandrlová
To je smutné čtení...Přeměřovat kdeco penězi. Pokládat nějakou ošizenou pizzu za něco extra.pohrdat obyč jídlem. nechtít se koupat v řece a dělat z nějaké pročůrané vířivky ideál. Myslím,že v tom mají prsty rodiče těch vnoučat. Asi není jiné cesty ,než buď si vnoučata u babičky předplatit ,asi i s rozvrhem - kam dětičky ráčí a kam ne, nebo nic.Taky by mohla babička navštívit vnoučátka u nich doma a dožadovat se všeličehos,jako na oplátku....No a ty soutěže,co ještě bude k svátku/narozeninám/Vánocům/Velikonocům ??? Kromě přání by ode mne nebylo nic,čili 0. Podle mne si to zaslouží ,když jsou takoví !!! A nemyslela bych tak často na ně, i když možná se ještě polepší.
Jindřich Berka
Myslím si, že pravda je někde uprostřed. Jako v životě vše. Já sice nemám své vnučky rozežrané, jak paní píše, ale zmrzlinu a pizzu na tu mám. Myslím si, že bych čajem nešetřil, ale koupil bych jim dobrou limonádu. Třeba v supermarketu, kde je to levnější. Ano, za výchovu dětí zodpovídají a člověka formují rodiče. Do toho jim kecat sice můžeme, ale nařídit jim nic. Pokud nechtějí pravidla přijmout a trochu se přizpůsobit, tak to na čas omezte. Má známá mi vyprávěla svou zkušenost. Dcera před čtyřicítkou a její manžel již po ní se konečně dočkali dcery. Je vymodlená a proto tak s ní jednají a všechno jí dovolí. Vnučka si hrála u ní v obyváku a kolem se měla nepořádek. Babička ji okřikla a když to nepomohlo, tak ji plácla přes zadek. Dívenka to nechápala. Přišla pro ní dcera a známá jí povídá: "Neposlouchala, tak dostala na zadek. Domluva nepomohla. "Pokud Ti to vadí, tak jí sem nevoď". Za pár dní se objevila dcera s vnučkou. "Holčička babičku objala a povídá: "Já se na Tebe babi nezlobím". Je to úsměvné, ale ze života. Jindra

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.