Jitka (66 let): Nesnáším, když mi cizí děti říkají „babičko“. Taky vám to vadí?
Ilustrační foto: Ingimage

Jitka (66 let): Nesnáším, když mi cizí děti říkají „babičko“. Taky vám to vadí?

26. 4. 2023

Synové se rozvedli, mají nové partnerky, vyženili děti. Takže k mým dvěma vnučkám do rodiny přibyly další dvě dívenky. A obě mi automaticky začaly říkat „babičko“. Když jsem vyjádřila údiv, se zlou jsem se potázala.

Píšu o tom, protože se co dva týdny scházíme s kamarádkami a říkáme tomu, že probíráme nástrahy současného světa. Shodly jsme se, že toto je jedna z nich. Každá z nás se stala takzvaně nevlastní babičkou. Jedna kamarádka říká, že její muž je naštvaný, protože mu úplně cizí patnáctiletý fracek říká dědo. Tedy, není cizí, je to syn paní, se kterou žije jeho syn. Nejsou ani sezdáni, přesto kluk automaticky používám oslovení „dědo“ a „babi“. Evidentně už jeho životem takových nevlastních prarodičů prošlo víc.

Myslím, že tento přístup není dobrý. Stejně jako rodiče jsou jen jedni, měla by tato zásada platit i u prarodičů. Vadí mi, když žena navazuje nové známosti a chce po dětech, aby jim říkali „tátové“. Táta je přece vždy jen jeden, stejně tak máma. Něco jiného jsou případy, kdy někdo vychová cizí dítě odmalička, přijme ho za vlastní, mají krásný vztah. Mnoha nevlastním otcům děti říkají „táto“, ale často jde o případy, kdy s tím vlastním měli špatný či žádný vztah. I maminkou se samozřejmě může stát žena, která dítě neporodila, ale vychovala a je vlastně mámou mnohem lepší než ta pokrevní.

Ale v případě prarodičů jde o něco jiného. Myslím, že současné zmatky v uspořádání rodin, to, jak se lidé často rozvádějí a přivádějí děti nových partnerů, by neměly vyústit v to, že mně kdekdo bude říkat „babi“. Mladí to nechápou. Jeden syn mi řekl, že se neumím vyrovnat se stárnutím, že mi proto oslovení vadí, že se dělám věčně mladá. Možná na tom něco je, mně oslovení „babička“ evokuje starou paní v šátečku a to já nejsem.

Myslím, že děti to dnes mají těžké, pokud žijí v různě se rozpadajících a znovu vznikajících rodinách. A trvám na zachování určitých tradičních modelů mezi nějž řadím i to, že každý má jen dvě skutečné babičky a skutečné dědečky. Možná to někomu bude připadat jako bezvýznamné slovíčkaření, ale já si myslím, že by se o takových věcech mělo mluvit. Neustále se rozebírají nové trendy, korektnost, co se říkat smí a nesmí, ale málokdo se ohlíží na to, co vadí nám ve vyšším věku. Nemyslím, že je nutné se ve všem přizpůsobovat a vše nové přijímat. Mám ráda nové trendy, novou módu, ráda mluvím s mladými lidmi, ale nebojím se jim říct, pokud mi některé z jejich názorů a toho, co prosazují, připadá pitomé. Dnes se kdekdo kvůli něčemu uráží. Podivuhodné je, že když se kvůli něčemu ohradí starší člověk, málokdo to respektuje a hned je označen za starého bručouna. Chtěla jsem toto téma otevřít, znát názory jiných. Ale my s kamarádkami máme jasno – babičkami cizích dětí nechceme být.

 

(Autorka si nepřála uvést celé jméno, ale redakce ho zná... Máte také nějakou životní zkušenost, o kterou byste se rádi podělili s našimi čtenáři? Svůj příběh můžete vložit prostřednictvím čtenářského profilu, anebo poslat mailem na adresu i60@i60.cz.)

 

 

 

Můj příběh životní postoj
Autor: Redakce
Hodnocení:
(2.8 b. / 26 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jindřich Berka
Vážená paní, myslím si, že je člověk babička nebo dědeček vyznamenání. Aspoň pro mě a mou ženu. Ta je babička již 13 let. Od 47 let a vůbec se za to nestydí. Máme v rodině stejný problém. Moji, tvoji a naši. S tím se dá žít a kvalitně!! Náš syn utekl od dvojčat, snacha truchlila. Potom si nakonec vzala spolužáka od syna. Ona má naše dvojčata, on syna a spolu šestiletou dívenku. Ta nám říká dědo a babičko. Má nás ráda a my ji. Dědu nikdo už nemá. To je choulostivé zboží. Manželka je o 10 let mladší než jejich babičky, tak jim rozumí. Nemáme sílu ji prarodiče odepírat. Já jsem děda pro všechny. Jsem vzácný jako šafrán. S novým manželem od snachy hraji tenis, pinec a fotbal. Jezdíme spolu na dovolené a klape to. Prostě musíme to tak vzít a nehrát si věčně na mladého. Příští týden vyrážíme společně do Velkých Karlovic. Jindra
Libuše Křapová
Ještě dodám - myslím tím babičky a dědy pouze v rodině. Mně nevadí, ani když mne tak osloví malé cizí dítě, i když tady bych už preferovala tu paní. Ale na úřadě, v nemocnici jsem paní vždycky.
Libuše Křapová
Paní Lucia a další - tady přece není řešeno oslovení mami nebo tati. Mámu a tátu máme jen jednoho. Jde o oslovení babičko. A babiček má dítě více. Jak byste navrhovala, aby malé dítě oslovovalo starší paní? Jménem? Teto? Nebo snad jen paní?
Lucia Boldizsar
S dotyčnou pani absolutne suhlasim. Existuje niečo ako rodinné systémy a v rámci tých szstémov sa má dodržiavať poriadok. Ak by som mala partnera s detmi, nikdy bz som im nedovolila, aby ma volali mama. S laskou, ale pevne by som ich viedla k tomu, ze mamu maju a je len jedna a ja som pani, ktora zije s ich otcom, ale nie com ich matkou. Nehovoriac o tom, ze som nespocetne krat videla, ako to zeny dovolia a este sa tvaria, ze su tym detom lepsou matkou. Myslim, ze to z hladiska rodinnych systemov nie je dobre pre tie deti, ani pre nikoho ineho.
Petr Adámek
Nepřijde mi nijak divné, že děti nových partnerů dětí oslovují paní "babičko", a nevidím v tom žádnou oprsklost. Když jí to vadí, má to říct a ostatní to mají respektovat, ovšem rodinu to rozhodně nestmelí. Já sám bych se nevzpěčoval.
Helena Záchová
Vy jste nějaká divná. Přece oslovení "babičko" nebo "dědečku" je po mamince a tátovi to nejhezčí oslovení na světě. Vyzařuje z toho láska, úcta a obdiv. Vy byste byla raději, kdyby Vám děti říkaly "hej ty"? A oslovovat křestním jménem? Zkusila byste někdy svou maminku oslovovat jménem? No brrr.
Eva Kopecká
Nevím. Na jednu stranu by to měl být ten starší, kdo udělá ten vstřícný krok a nabídne tykání, oslovení, určí ta pravidla. Aby to určovalo dítě, ještě ne z rodiny, to mně přijde takové nějaké od věci. Přece jenom člověk, který přijde jako nový partner do rodiny dávno poté, co byla zaběhnutá, by měl v sobě mít takovou nějakou pokoru. Ne každá matka od dospělého dítěte skáče radostí, když rozvodem přijde o vlastní vnuky a jsou jí podsouvány děti nového partnera jejich dospělého dítěte. On to taky nemusí být poslední vztah. Na stranu druhou, pokud bych si s novým partnerem a jeho dětmi sedla, klidně bych nabídla tykání jak dítěti, tak nové snaše, zeti. Doufám, že tuhle situaci nebudu muset nikdy ve své rodině řešit. V práci se děti občas spletly avrekly mi mami. Občas se spletl i vnuk. Přišlo mně to milé dojemné. Když jsem věkem pokročila a svěřené děti mi řekly babi místo paní učitelko, jen jsem se nadechla, vydechla a sama pro sebe se zasmála. Jo, holka... mladá jsi už byla , co naděláš. Někdy člověk vychází lépe se svými rodinnými příslušníky a vystačí si, někdy zase s lidmi mimo rodinu, je ten život prostě takový zajímavý no. Jak říkám, nelze se přiklonit ani na jednu, ani na druhou stranu. Hlavní roli by měl mít ten prostředník...to dospělé dítě, které nás chce seznámit se svou takzvaně novou rodinou. A co si budeme povídat. Třeba nebudeme mít tu kuráž mu říct, já na ně nejsem zvědavá. Když budeš chtít přijet, přijeď sám. Nebudu tady celý pátek skákat kolem plotny, aby se mi tu nová partnerka ofrňovala nad obědem a aby mi její děti pošlapaly kytky na zahradě a vytahaly králíky z králíkárny. No a tak mlčky něco uchystáme a čekáme, co bude. A jelikož se neprojevíme, a jelikož partnerka těm dětem řekne, že jsme tedy něco jako prarodiče, je to hned. No. Celý článek je spíš o tom, že ty dámy nechtějí ty nové partnery a jejich potomky akceptovat. Ano, do jisté míry se to pochopit dá. Ovšem, aby nám někdy nebyli dobří, až budeme potřebovat pomoct, až bude hůř....
Hana Práglová
Dle mne - ano, oslovení BABIČKO, BABII je projevem důvěry. Třeba tyto děti nepoznal svou babičku a jsou šťastné, že ji konečně mají. Mám zkušenosti, že děti manžela z 1.manželství nejsou svou "novou babičku" oslovovovaf nijak. To pak bolí mnohem více !!! Znám ženu, která má 2 děti, pár vnoučat i pravnoučat a nikomu nedovolí, aby jí říkal BABII.. jen křesním jménem.. Více mi hodně vadí, když mě tímto kouzelným slovíčkem osloví zdravotníci v nemocnic i!!
ivana kosťunová
Vidím to spíše očima těch dětí. Ty nejvíce trpí rozvodem rodičů k mamince do rodiny přibude nový partner- většinou mu říkají strejda, táta si najde novou partnerku- tetu, každý z nových partnerů má třeba dítě- takže nevlastní sourozenec a ti mají své babičky - no chudáci děti, jak si to mají v té hlavičce srovnat. Že stejné babičce říkají jedny děti "babičko" a druhé děti třeba "Mařeno", nebo jak ji mají vůbec oslovovat ? Já bych to vůbec neřešila- babička jsem, tak jestli pro jedno, nebo více vnoučat, to už přeci vyjde nastejno. Jediný, kdo mi nesmí říkat babičko, je manžel, tam reaguji velmi ostře.
Lenka Kočandrlová
Moc mi bylo líto,že nemám ani jednu babičku,ani dědu. Záviděla jsem spolužákům,kteří se před vysvědčením,či svátkem,narozeninami,Vánocemi chlubívali,co dostanou od babi a dědy. Že jezdí k nim na prázdniny. ---- Paní alias Jitko,66 let, já vám dám zdarma výbornou radu, jak převychovat ty drzé haranty,co si dovolili Vám říct babičko ! Opatřete si řádný klacek, ty nevědomé děti si stoupnou před Vás do pozoru,Vy budete třískat klackem např. o židli (pozor,abyste ji nepoškodila !) a za každou ránou zařvete : Jsem Jitka Bambusová (příjmení jsem jen tak pro názornost vymyslela,vy si doplňte svým pravým !) a vy jste jen nevlastní , pro vás nejsem žádná babička ,tak zalezte do kouta a mlčte !!! Opakujte nejméně 50 x ,aby si to pořádně pamatovaly a již Vás nikdy nebudou titulovati ráčiti,jak Vy si nepřejete. Howgh.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.