Lidská hloupost nezná meze
FOTO: Elena Valeriánová

Lidská hloupost nezná meze

2. 2. 2023

K napsání tohoto zamyšlení mě přivedly dvě věci. Jako první byl můj ranní nález, ale o tom později. A druhým byl impulz z televizního zpravodajství.

Jako už minimálně po sté ČT vysílala reportáž o tom, jak někteří rodiče nemají na zaplacení obědů pro své školou povinné děti. A platí jim to neziskovky, které dotují dárci.

Jesenicko patří dle sociálního průzkumu k okresu, kde žití není zrovna procházka růžovou zahradou. Bohem a vládou zapomenutý kraj s nízkými platy, drahými potravinami, špatnou dopravní obsluhou a nemalým odlivem mladých obyvatel. 

Podle mě to už není tak zcela nebo vlastně vůbec pravda. Máme se dobře, je zde blahobyt, pečení holubi nám létají přímo do (h…) úst, stačí je jen pořádně otevřít.

Ale posuďte sami. Ráno, ještě před snídaní si vyšlapuji na procházce a už pomalu své kroky stáčím k domovu, když tu doslova strnu. Kousek od asfaltové silničky na kraji náletového mlází vidím vysypané nějaké odpadky. Vidím krabičku od rybiček a … nevěřím svým očím. Stojím a zírám s otevřenou pusou, ještěže neletěl kolem nějaký ten holub.

U mých nohou není vysypaný nějaký ten odpad z odpadkového koše, ale u mých nohou se válí kromě mrkve, kostičky kvasnic i několik kusů masa. Možná tak 3 - 4 kg, a můžu si vybrat: kuřecí stehna, vepřová žebra, uzené, ale také třeba příloha kroupy a ještě další neidentifikovatelné a hezky zabalené balíčky. Mám šok, taková ukázka lidské hlouposti. Který kretén? Jsem rozzlobená a frustrovaná, protože vím, že je má zloba sice opodstatněná, ale zcela zbytečná. Že s tím nic nesvedu. A ani to nemohu uklidit, protože kam s tím?

Fotografie je autentická.

 

 

glosa Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 32 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Eleno, chápu Tvoje rozhořčení, protože obdobný vztek mě popadne minimálně jednou za měsíc, kdy je před naším vchodem odpadkový koš na papíry (nemyslím popelnici) plný ještě neotevřených sáčků se salámy, knedlíků, sýrů, sladkého pečiva a jiných celkem drahých potravin nebo načatých platíček s různými léky. O to větší je můj vztek, protože to vyhazuje rodina žijící z různých sociálních příspěvků. Nedávno jsem byla svědkem toho, jak se rozčiloval i pracovník služeb zabývajících se svozem komunálního odpadu. Naštěstí rodiny svoje přebytky nepohazuje volně kolem paneláku!
Věra Halátová
Paní Valeriánová, bydlím také v okrese Jeseník. Do tohoto, jak Vy píšete "bohem a vládou zapomenutého kraje" jsem se přistěhovala předčasem, dobrovolně, z Brna. Hladem netrpím, potraviny nevyhazuji. I když jsem v místě o zaměstnání přišla, měla jsem dobrou práci v jiném kraji. Dojížděla jsem do zaměstnání až do nástupu do starobního důchodu. Odliv mladých lidí z Jesenicka je způsoben tím, že do roku 1989 zde byla tzv. umělá zaměstnanost. Od začátku sedmdesátých let se sem stěhovali mladí lidé do Rudných dolů. Po roce 1989 Rudné doly zanikly, zanikla i textilní výroba. Je zde málo pracovních příležitostí. Vytvořit nové pracovní příležitosti je na soukromých osobách. Pokusila jste se někdy o něco takového? Ne. Spoléháte "na NĚ". Mám Jesenicko prochozené víc, než kdo se tady narodil. Chodím do přírody, pěstuji turistiku, jezdím na kole a všímám si krás Jesenicka. V obci, ve které bydlím jsem nikdy takový - dle Vás "hrůzný nález" nenašla. Zřejmě bydlím v obci, kde jsou kultivovanější lidé. Nepíšete, ve které obci bydlíte a kde jste toto objevila. Zřejmě tito obyvatelé nevlastní popelnici, protože neplatí poplatky za KO. Promluvte někdy s popeláři, kteří vyváží kontejnery např. z Kauflandu. Vaše zděšení by bylo možná mnohem větší. Před rokem 89 byl v prodejnách nedostatek potravin a stejně někteří lidé jídlem plýtvali. Chovejte se sama příkladně, ty svoje sousedy určitě nepředěláte. Motto: Kdo chceš změnit svět, začni sám sebou!
Jindra Hubačová
Zřejmě prošlé zásoby z mrazáku. Čerstvý nákup to jistě není. Asi to někdo dal na toto místo s myšlenkou na zvířátka.Maso pro lišku, zeleninu pro srnky? Snad je to asi lepší řešení, než házení potravin do popelnic a kontajnerú.
Petr Dvořák
Troška potravin ve sněhu, no a co? Byl se někdo podívat, co se najde v kontejnerech u domů? Byl se někdo podívat, co se musí v super-hyper vyhodit jen proto, že prošla ( jak já říkám) "komerční doba", kdy je možno to prodat, ale poté vám to přes pokladnu prostě čárkový kód nepustí? I když jsou některé potraviny zdravotně absolutně nezávadné. Kdysi to chodili za obchoďáky přehrabovat nejen bezďáci, ale celé skupiny obyvatel. V rámci omezení plýtvání s potravinami jsou dnes tyto kontejnery obehnány drátěnou klecí, čímž se asi ušetří nebo co. Bláhová představa, že nějaký balíček s potravinami vyřeší nedostatek potravin v místech, kde lidé nikdy nežili, ale dnes jich je víc než much, celý život nic nedělají, jenom se množí a čekají na kamiony s jídlem. Ti bohatší se hrnou do Evropy, která je láká svým nesmyslným sociálním systémem. Viděl někdo ty haldy jídla, které ti "chudáci imigranti" dostávají, ale není jim to dobré, tak balíky s potravinami odhazují podél cest?
Milan Blaha
kdyz,napišu co si myslíím po kom to asi je,když jsou tam i kroupy,tak mám za dveřma během chvilky Rakušanovo útvar KRIT
Elena Valeriánová
Ubezpečuji vás, že to nebylo náhodné vysypání nákupu. Bylo to tam odhozené v době, kdy u nás bylo asi 60 cm sněhu. To jsem si všimla jen hlubokých velkých stop. Ale vzhledem k tomu sněhu jsem tam nešla. Je to dost daleko od cesty na to, aby to bylo ztraceno. Leží tam i papírová krabička od nějakých rybiček. Obchod je od tohoto místa dobré 2 km a není to u hlavní cesty. Někdo to tam prostě vyhodil. A kdyby to někomu !upadlo", 10 - 15 metrů od cesty), tak by to snad z toho čistého sněhu posbíral. Je to zkratka k našemu dvorku a věřte mi, už jsem tam našla leccos, ale toto poprvé.
Dana Puchalská
Eleno,to mě fakt bolí nejen srdce. A už i krk,jak nevěřícně kroutím hlavou .... A myslím že nebudu sama.
Helenka Vambleki
Srdce krvácí, když vidím takový odpad, takové plýtvání, ale původ je kdo ví jaký. Třeba se někomu pokazila lednička, vezl zkažené potraviny do popelnice a v autě měl takový smrad, že to raději vyhodil u cesty do trávy. Taky to možná ztratil nějaký ožrala, co táhl nákup z obchodu domů a po cestě mu toho "trošku upadlo". Třeba to mohl zahodit zloděj, bylo to moc těžké při útěku z místa činu. Taky......taky.....třeba....
Marie Novotná
Elen, není v blízkosti prodejna? tak já to ,,vidím"na nákup,který byl položený na střeše auta a zde spadl do sněhu. Již jsem viděla několik takových,kteří spěchali a vezli na střeše svůj nákup. Teď už je to jedno. Prostě je to nyní odpad.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%