Můj první výlet roku 2023
Všechny fotografie: Alena Tollarová

Můj první výlet roku 2023

4. 1. 2023

O půlnoci ze soboty na neděli se s námi rozloučil rok 2022 a přehoupl se do novotou vonícího roku 2023. Seděla jsem doma u televize, uzobávala vanilkové rohlíčky a váhavě přemítala o tom, že moje boky se přes svátky opět zaoblily.

Není divu - jíst mi chutná, příjem by byl, leč výdej poněkud vázne. Už dlouho jsem nikde nebyla a musím přiznat, že výmluvy na počasí neobstojí. Nedá se nic dělat, musím se rozhýbat.

Rozhodla jsem se, že hned druhý den vyrazím do přírody. Naplánovala jsem si trasu, zabalila svačinku a vyrazila. Autobus mě vysadil u Labe v Křešicích a od této chvíle už jsem jen stoupala. První zastávkou byl zdaleka viditelný raně barokní kostel Svaté Trojice na návrší nad obcí Zahořany s volně stojící zvonicí. Kostel je bohužel už od 19. století staticky narušený a není přístupný. Krásnou výzdobu se mi podařilo zahlédnout jen škvírou ve dveřích. Z iniciativy obyvatel Zahořan vznikla veřejná sbírka na záchranu kostela a v minulém roce zazářilo jeho průčelí novou fasádou. Kostel obklopuje malý hřbitůvek se starými náhrobky, svědčícími o původním německém obyvatelstvu.

Od kostela na východ je vidět fotovoltaická elektrárna a za ní se zvedá hlavní cíl mého výletu - Holý vrch. Se svou výškou 302 m nejde o žádný významný kopec, ale spíš o procházku trochu do kopce. Ačkoliv vrch se jmenuje Holý, z velké části ho pokrývá les. Cesta byla pěkně blátivá a jen jsem bezmocně sledovala, jak se mi boty obalují a těžknou. Na první vyvýšenině je posezení s lavičkami a výhledem na kostel, vrch Křemín za ním a vzdálené České středohoří. Viditelnost bohužel nebyla valná a kopečky se daly v oparu spíš jen tušit. Poseděla jsem a poté došla na vrchol s výhledem i k domovu na Říp.

Z Holého vrchu jsem sešla druhou stranou k silnici, pokusila se o trávu očistit boty a vydala se do Encovan. S překvapením jsem zjistila, že tamní léta chátrající zámek se opravuje. Silnička mě vedla dál a v teple, nezvyklém pro 2. leden, jsem s rozepnutou bundou došla do Hrušovan, kde můj první výlet roku 2023 skončil. Na 10 km jsem prošla 4 vesnice, vyšla na návrší s kostelem a přešla celý kopec.

Bezva počin na začátek roku a já vám všem přeji putování rokem 2023 bez nehod!

cestování Do stovky 2023 Tip na výlet
Hodnocení:
(5 b. / 39 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Novotná
Hurá do,,Stovky". Vykročila jsi správnou nohou. Tvé fototoulky se líbí. Slunce nad hlavou s botou toulavou ,šlapej dál.
Marie Ženatová
Milá Alenko, ten tvůj první výlet byl velice zajímavý*. Moc Ti ze srdce přeji aby jsi takové krásné výlety měla po celý rok ♥
Alena Vávrová
Ali, bezva začátek, tak přeji takových výletů hodně. Kostelů s oddělenou zvonicí je nejen u nás dost. Tento je na pohled moc pěkný a škoda, že je nepřístupný. Velmi pěkný je např. i v Chotětově, kam jezdím za pravnoučátky.
Eva Mužíková
Mně se moc líbí roubenka a dům s pavlačí, o kostelu s oddělenou zvonicí čtu po prvé. Hezky jsi nám své putování přiblížila, ještě jsi mohla cvaknout ty zablácené boty. Hlavně že Tě vzal pan řidič do autobusu, asi jsi si dala s očistěním hodně práce. To já jsem si dnes z procházky spojenou s venčením Dorinky přinesla na botě trochu jiné "bláto".
Dana Kolářová
Aleno, ať se Ti stejně dobře šlape i na konci roku. Já ten rok raději projezdím na kole. :-)
Jana Šenbergerová
Choď, foť, ale nepřežeň to s těmi kroky, ať máš pěkně oblé boky. Zbude-li ti čas, napiš o tom zas.
Elena Valeriánová
V tom vašem kraji by se člověk mohl toulat a toulat, objevovat při svých toulkách pořád něco nového. Pramen by potřeboval nějaké dobrovolníky, kteří by ho vyčistili a opravili. Kostel s oddělenou zvonicí si musím najít někde na netu, zajímalo by mě, proč je takto postavený. Tak ať Ti to dobře šlape v tom roce 2O23.
Alena Velková
Super jako vždy... a moc mě zaujala fotka kostela s oddělenou zvonicí.
Jitka Hašková
Hezký výlet, ale smutný pohled na pole zabrané fotovoltaickou elektrárnou. Raději bych viděla, že pole přes zimu odpočívá.
Marie Měchurová
Ali, konečně vím, kde se zajímavý kostel s oddělenou zvonicí nachází. Několikrát jsem si ho fotila z vlaku. Jsi neuvěřitelná, taky hodně chodíme, ale na Tebe nemáme. Už se nám ale plní kalendář akcí. V červnu, když to dobře půjde, strávíme týden v Teplicích a prochodíme ten Váš krásný kraj.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

13%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%