Nejsem aktivní senior. No a co?
Ilustrační foto: Ingimage

Nejsem aktivní senior. No a co?

15. 10. 2022

Připadám si nějak nepatřičně, tak zvaně mimo mísu. Nejsem totiž aktivní senior. Jsem líný důchodce, který má rád svůj klid. Nechodím na U3V, nenavštěvuji žádné kluby nebo kurzy, neběhám, necvičím. A to se v současné době jaksi nenosí.

Všude jen čteme nebo posloucháme, jak my, věkem zralí až přezrálí, musíme být stále „in“, ve střehu, v pohybu, v akci, aby nám nezakrněl mozek a nevrzaly klouby. Tu se obdivuje sedmdesátiletá babička na kolečkových bruslích, tam se zase tleská osmdesátníkovi s tenisovou raketou či takřka stoletému páru na tanečním parketu. O nás, důchodcích neaktivních, není slyšet. Ba, jsme vnímáni jako něco, co je nemoderní, nespolečenské, nevhodné. Jako odpad společnosti.

Pracoval jsem poctivě takřka půl století a těšil jsem se, jak si důchod užiju. A ono se mi to docela dařilo. Ráno jsem si pospal, dopoledne uvařil, po obědě odpočinul, odpoledne zahrál šachy a některý večer zašel na pivo. Jenže v poslední době i mí kumpáni podlehli tomu aktivnímu běsnění. Jeden chodí s manželkou na jógu, druhý s hůlkami křižuje vesnicí, třetí se učí na kurzech ždímat maximum ze svého chytrého mobilu. A pořád "nemají čas."

„Pane Vácho, přijďte někdy do našeho klubu seniorů,“ zvala mě tuhle paní Jeřábková, kterou jsem potkal na poště. „Máme pořád nějaké aktivity, určitě si něco vyberete. Neměl byste se stranit kolektivu. Být aktivní ve stáří je důležité i pro psychiku…“

Proboha, co ta ženská ví o mé psychice, pomyslel jsem si. Já už to spojení „aktivní senior“ nemůžu poslouchat. Připadám si jako vyvrhel, jako něco, co do současné společnosti nepatří. Já těm „aktivistům“ nezávidím, ani se jim neposmívám. Ať si dělají, co je baví a na co stačí. Jen se mi zdá, že je toho „musíš být aktivní, jinak zakrníš“ v poslední době už trochu moc.

Jsem spokojen s tím, co mám a s tím co (ne)dělám. Jsem jiný. No a co?!

 

 

aktivní senioři důchodci glosa
Hodnocení:
(4.9 b. / 40 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Paní Margito a v tom to je. Proč by mi měli vadit lidé, kteří se v tomto věku předhánějí? Tak ať se předhánějí, je to jejich věc, stejně jako je moje věc, že pro sebe dělám něco, co nedělají jiní. Mně ani nevadí, to že Vám to vadí.
Margita Melegova
Nechci byt nikde organizovana, zadne kluby, spolky, mam rada lidi jen mi vadi, ze i v tom veku se predhaneji kdo je v cem lepsi, vykonnejsi a o to prece neni smyslem zivota v duchodu. Reci typu ... vis kolik dietnich jidel jsem se naucila v kurzu zdraveho vareni, ... pojd s nami uvidis, ze tech 10 000 kroku zvladnes, tak to opravdu ne, o to nestojim varim tak jako moji predci cely zivot, proc to mam menit na stari a chuze, to se rada projdu ale svym tempem a podle momentalniho zdravotniho stavu bez reci ... pridej at nejsi posledni, to teda ne, dekuji.
Hana Řezáčová
Já myslím, že je hodně důležitá ta spokojenost, o které autor píše ... Když se někdo hrne do aktivit "aby dlouho žil ", jak píše paní v 9:05, tak to je divné a stejně neni žádná záruka, že se to podaří (i univerzitní profesoři mohou na stáří trpět Alzheimerem) , aktivity přece musí především bavit, to by měl být hlavní důvod proč chodit kilometry, cvičit jógu nebo mít pernamentku do divadla ... Na bytí v důchodu je právě fajn to, že si volný čas můžu zařídit podle svého a to "své " má každý jinak ...
Jana Kollinová
Pane Vácho, nekažte si seniorskou pohodu úvahami, zda jsou Vaše aktivity IN a už vůbec si nepřipouštějte, že jste jiný. Jste originál! (Ostatně to mi všichni). Žijete svůj život jak se říká "na plné pecky." :-) Článek se mi líbí.
Eva Klímová
Souhlas , jsem na tom stejně a pohoda .
Naděžda Špásová
Myslím, že jste to napsal dobře, každý si má vybrat, co mu vyhovuje. Výraz aktivní senior jde taky mimo mně. My s manželem rádi jezdíme po výletech, ráda fotím a pak to s článkem ráda nabídnu tady na íčku. Nechodím po výstavách, do divadla a podobné akce. Klidně si žijte dál po svém, dělejte co vás baví a ať vám to vydrží hodně dlouho.
Jitka Caklová
15.10.2022 09:05 Děti i vnoučata mám a jsem ráda, že já jim, ale ani oni mě "nevisí na krku". To ale nevylučuje oboustrannou spokojenost a radost ze života.
Soňa Prachfeldová
Pobavil mě váš článek pane Vácho. Ano máte pravdu, člověk si může už dělat skoro vše, co chce, či nechce. Nevadí mi ani lenoši, ani aktivní. Jsme přece lidé různí. Doma by mi tedy mrzout kazil náladu :-)
Jitka Caklová
Pane Vácho, přímo od srdce jsem se, při čtení Vašeho příspěvku zasmála. Ani já nechodím na U3V, nenavštěvuji žádné kluby nebo kurzy, neběhám, necvičím, pouze si protahuji kalendářně stárnoucí svaly a šlachy, abych mohla jezdit na neelektrokoloběžce na krátké výlety, koupat se v řece i v těchto dnech, ráno vstát, udělat snídani, podívat se na íčko, co mě zajímá, prostě žít v lásce k sobě ♥. Také si, naštěstí jen občas, připadám, ne jen na tomto portálu, jako bych do tohoto světa nepatřila. K mému štěstí mi to už nevadí. Poslední Vaše věta mluví za vše :-) :-)
Marie Faldynová
Jsem ráda za všechny možnosti, které v důchodu mám a nic nedělat by mě zničilo, ale chápu i to, že to má někdo jinak. Pokud se v tom nicnedělání necítí osamělý, není důvod to měnit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.