Páv - ozdoba zahrad
Všechny fotografie: Soňa Prachfeldová

Páv - ozdoba zahrad

22. 8. 2022

Skládám já dnes básničku pro přátele na íčku. Vždyť básnění v nás každém žije a trocha "poezie" nikoho nezabije.

Nade mnou múza se vznáší, je to dřina, je to k pláči. Jsou to ale slzy radosti, v tuto chvíli nemám žádné starosti. Vlastně mám, aby můj rým se nerozplynul jako dým.

Povím vám o kráse paví, pozorovat ji, neskutečně baví. Krásné stvoření je páv, až jsme z něho všichni paf. Ten když roztáhne svůj chvost, to je přímo barev skvost. On si pyšně vykračuje, svoji krásu ukazuje. Má být na co hrdý, je ozdobou zahrad, on to předváděním stvrdí.

Lidský páv, jehož pýcha vede až do oblak, to je jiná. Ten nikoho nedojímá. Když se lidský páv natřásá a chvástá, od něho pryč rychle, než začne kout svoje pikle. Pyšný je a nadutý, měšec plný k prasknutí. K vzteku je i k smíchu, tak ukazovat svoji hloupou pýchu. Odejdi ty hlupáku, jsi k smíchu, ty  prachatý šupáku.

V Libverdě žije v parku jeden pyšný páv, ten krásný pták, jehož krása míří do oblak. 

 

Řekové zasvětili tyto ptáky bohyni Heře za jejich schopnost chránit dům před cizími lidmi a lovit škůdce. Pávi nesli Heřin vůz po obloze. Chování těchto ptáků předpovídalo budoucnost. Oči v ocasu symbolizují vševidoucí oko Boží.

Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Soukupová
Soňo, za mě bez vady. Krásné veršování i fotky.
Zuzana Pivcová
Soňo, já nejsem poeta, takže u mě o nějaké nadchnutí či nenadchnutí nejde. Obdivuji každého, kdo má nápad a dokáže myšlenku ztvárnit. Jako třeba i Evča Bertice.
Blanka Lazarová
Soni, fandím tvému veršování i když pro odborníky to není úplně ono. Ale pro nás " normoše" je to pěkné i tak. :-))
Irena Mertová
Hezké fotky, vtipné rýmy :-)
Soňa Prachfeldová
Pane Dalibore, mně by nepomohla ani velká rada :-)
Dalibor Polanský
Paní Soňo, neberte můj koment moc vážně, já vím, že to opravdu není drama. Chci jenom pomoct malinkou radou.
Alena Švancarová
Viděli jste bílého páva?S roztaženým ocasem,nádhera,jak nevěsta.
Soňa Prachfeldová
Díky za komentiky přátelé. Chápu, že poety moje říkanka nenadchla, je to pro oddych, žádné drama.
Dalibor Polanský
Hezký pokus o ukázání paví krásy, ale i říkanka by měla mít pravidelný rytmus.
Eva Mužíková
Soni, ten Tvůj způsob básnění velice mne baví. Potvrzuje že máš fantasii a básnické střevo zdravý.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.