Lenka (56 let): Nevěřila jsem, že existují šedesátiletí mamánci. Z nadějného vztahu jsem nakonec raději vycouvala
Ilustrační foto: Pexels

Lenka (56 let): Nevěřila jsem, že existují šedesátiletí mamánci. Z nadějného vztahu jsem nakonec raději vycouvala

25. 8. 2022

Když jsem se po třicetiletém manželství rozvedla, kamarádky mi neustále říkaly, že si mám zkusit někoho najít. Podlehla jsem jejich naléhání a když mě jedna pozvala na akci jejich firmy, dala jsem se tam do řeči se sympatickým mužem.

Pár měsíců s ním mě utvrdilo v tom, že už nikoho hledat nebudu a samotné je mi lépe.

Měla jsem totiž štěstí či smůlu – to ať si každý posoudí sám. Natrefila jsem na pozoruhodný živočišný druh, na šedesátiletého mamánka. Vypadal dobře, byl sečtělý, hezky jsem se s ním pobavila o literatuře. Jsem knihovnice a svět knih je můj život, takže, přiznávám, to, že četl a měl všeobecný kulturní přehled, byly jasné body na víc. Pro mě to bylo rozhodně důležitější, než že měl trochu bříško a byl menší než já. V tomto věku se už rozhodně víc dívám na to, co má mužský v hlavě, než jak vypadá. Ostatně, já mám taky o pár kilo víc, než je zdrávo.

Když mě po několika schůzkách pozval domů, docela jsem se těšila a brala jsem to jako krok k možnému pěknému vztahu.

Dostavila jsem se v daný čas na danou adresu. Překvapilo mě, že mi otevřela stará paní. Až jsem se lekla, že zvoním u špatné vilky. Nepůsobila moc přátelsky, jen se obrátila a zavolala: „Péťo, tak už je tady.“ Nepodala mi ruku, nenechala mě, abych se představila, prostě se zase zanořila do temné chodbičky. Petr vyšel po notné chvíli, kdy jsem trochu potupně čekala u dveří. Nevypadal, že má radost, tak jsem se zeptala, jestli je vše v pořádku. „Co by nebylo v pořádku?“ zeptal se. Atmosféra byla divná. Dali jsme si kávu, chtěl otevřít láhev vína, ale já odmítla a vypařila jsem se. Za dva dny volal, omlouval se, říkal, že maminka se necítila dobře a že on byl z toho nervózní, že bychom návštěvu mohli zopakovat.

Vypravila jsem se s kytkou a bonboniérou pro maminku. Znovu otevřela ona. Když jsem jí to chtěla předat, řekla, že má cukrovku a kytek plnou zahradu. Rozesmála jsem se. Mám ráda, když jsou lidé trochu cyničtí. Vlastně to mám raději, než kdyby mi říkala, že jsem sluníčko a chtěla se objímat. Pak si ale kytku i bonbony převzala a usmála se, takže jsem myslela, že ledy jsou prolomeny. Ovšem Petr byl stejně nervózní jako minule. Když jsem se pak sešli v kavárně, byl  jiný člověk. Tam byl uvolněný, zábavný. Doma se vždy choval, jako by ho právě píchla vosa.

Začali jsme se scházet u mě. Bylo to fajn. Náš vztah přerostl do intimní fáze, ale Petr nikdy nezůstal přes noc. Trochu mi to vadilo, připadalo mi to divné. Říkal, že maminka nemůže být v baráku samotná, že to na ni působí depresivně. Ptala jsem se, jak to řeší, když někam jede na dovolenou, na vícedenní výlet. Vylezlo z něj, že nikam nejezdí. Přitom jeho máma je zcela pohyblivá, v dobré kondici, chodí na nákup, sedává na zahradě.

Z Petra se vyklubal mamánek. Mně se to na jedné straně líbilo. Každá máma by si přála, aby se o ni děti staraly, až bude stará. Takový chlap má u mě plusové body. Jenže co s mužem, který s vámi odmítne jet na dva dny na hory, protože jeho maminka nemůže být v noci sama.

Přitom měl sestru, bratra. Ti žili nedaleko. Oni by s ní přece mohli být nebo by si ji mohli vzít k sobě. Přicházel za mnou v úterky a čtvrtky. Nikdy jindy. Vždy v šest večer a v devět odcházel. No po čase mi to začalo vadit. Kdykoli jsem navrhla, že něco podnikneme o víkendu, zamluvil to, bylo vidět, že nechce. Víkendy trávil s maminkou. Je jí osmdesát tři let a vůbec nejde o paní odkázanou na jeho pomoc. Jednou jela v sobotu na výlet s klubem seniorů, tak hned volal, že by přišel ke mně na celou sobotu.

Vrcholem bylo, když jsem jednou upekla bábovku a vypravila se k nim, protože jsme byli domluvení, že mu donesu nějaké knížky. Zaparkovala jsem před barákem, vyndala tašky, dotáhla vše na zahradu, on tam seděl s maminkou a ani mi nepomohl. „K tomu jsem zaslechla, jak ta bába říká: ‚Co to sem táhne? Doufám, že se tu nestěhuje.‘ A on na to tiše řekl: ‚Neboj, to se nikdy nestane.‘ Já to fakt slyšela.“

Práskla jsem tam s těmi knížkami a bábovkou a už jsme se nikdy neviděli. Ještě měl tu drzost mi několikrát volat. Už jsem mu to nezvedla.

Kamarádka, která o našem vztahu věděla, protože vznikl na akci, kde byla, mi pak přiznala, že se o Petrovi v práci říká, že je zvláštní. Ale také se jí líbilo, jak pěkně se stará o mámu, jak hezký s ní má vztah. Říkala, že ho v zaměstnání za to všichni obdivují.

Obdivuhodné to možná je, ale ne z pozice partnerky, která si uvědomí, že nikdy nebude v jeho životě mít rovnocenné postavení s jeho mámou. Natož aby pro takového chlapa byla nejdůležitější v životě. Bylo to pro mě zklamání, ponížení. Nevěřila jsem, že bych si ještě nějakého muže v tomto věku pustila do života, ale on mi připadal tak hodný, obětavý, slušný. Jenže i takové obdivuhodné vlastnosti se nakonec mohou ukázat být otravné. Zanechalo to ve mně hořkost, zklamání, nenapadlo mě, že existují i šedesátiletí mamánci.

(Jména v textu jsou na přání pisatelky změněna).

 

 

 

Můj příběh vztahy a sex
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Každá žena myslím má představu, že pro partnera je ta na prvním místě. Je nesnadné konkurovat dokonale mamince. Člověk by snad pochopil, že se muž ohledně po jiné. Mladší, štíhlejší, pohodovější, aktivnější, poskytující muži potřebnou dávku volnosti na koníčky a kamarády atd. To, že muž má na prvním místě matku, by nebyl až takový problém. Ať si každý žije, jak chce. Ale proč se tedy takový muž angažuje v nějaké známosti. Od s odpuštěním závisláka přece každá jednou, dřív nebo později, pokud má nějaký soudný rozum, zákonitě musí odejít. Paní Lenka utekla z bojiště jako poražený. Mohla odejít jako morální vítěz. Kdyby s milým úsměvem usedla a řekla té dvojici svoje. Jako třeba, ani by mě nenapadlo se sem stěhovat. S vámi dvěma by tu nevydržela ani ženská se svatozáří. Protože tady by každá musela poslouchat tvoji maminku, jako ji posloucháš ty. Je to tvoje škoda, ale i její. Dávno tady mohly běhat nějaké děti a vy dva jste z nich mohli mít radost. Takhle tu budete pořád sami. Já bych jim dala bábovku a knížky. Nikdo neříká, že ten pán je špatný. Nebo ta stará paní. Ale ať si žijí svůj uzavřený život a nezasahují do životů jiných lidí. Jednou tam on zůstane úplně sám. A jak tu někdo správně řekl, nezmění se. Bude ale nešťastný, protože v důchodu bude jednou tak akorát koukat z okna, zda mu už vezou oběd....
Jitka Caklová
Paní pisatelka si o případném budoucím vztahu vytvořila, ve své hlavě, určitou představu a jelikož se nenaplnila, tak samozřejmě ten špatný je on. Když trochu zapátrám v paměti, kolika potencionálním tchýním jsem v představách o potencionální snaše nevyhovovala já. No a co, svět se nezbořil, zkrátka mě viděly jinýma očima, než jsem se viděla já :-)
Lenka Kočandrlová
Paní pisatelka měla nechat vztah jen na úrovni kamarádství,půjčování knih,vykecávání se a podobně.Měla vzít do úvahy třebas jen to,že pán byl menší než ona,s pupkem a matkou v zádech.To by nedělalo dobrotu nikdy,a kdyby ta matka zemřela,tak on by stejně stále jel v koleji,kterou vyjezdil s matkou....Někdy je méně více,já osobně nepotřebuji seznámení s neznámýmí starými pány,neb mám bezva manžela,ale kdyby náhodou něco někdy se stalo,tak nikdy s cizím dědkem nějaké intimity a sestěhování a podobně!!!
Martin Vrba
Já si myslím, že ideální vztah těch dvou milenců v tom vyšším věku by měl zůstat u toho, co je spojuje, tedy že by spolu jen věčně (nebo do smrti matky) randili a tedy se na sebe vždy znovu a znovu těšili. Bylo by to i vztahu prospěšné, nezevšedněli by si a "neklesli" do všedního manželství s problémy typu: "Ty jsi si do manželství přinesl jen jedny trenýrky a nezvedáš záchodové prkénko a ty ani zase nevíš, když zůstaneme na záchodě, jak se má správně nastrčit na trn toaletní papír, aby se netřel při odvinování o stěnu záchodu." Ano - jen tak mohou zůstat trvale nad věcí u problémů jiných - například u "Mnoho povyku pro nic." :) A klidně se bez úřadů rychle rozejít, přestat se navštěvovat, když se bude stále ten papír třít o stěnu a jednomu z nich z toho už bude "šibat". Nebudou si muset nic si vyčítat, protože bude mít každý svůj příbytek i svůj toaletní papír a někdo i svou maminku. :)
Zuzana Pivcová
Někoho podobného jsem od vidění znala. Nejhorší je, když pak maminka zemře a syn zůstane v padesáti nebo i později úplně sám.
Eva Kopecká
Samozřejmě že existují. Ovšem vyplave to až po čase. Žádný muž hned nevybalí, že pokud se půjde za kulturou nebo pojede na výlet, touží vzít i matku, aby to spláchnul takříkajíc jedním vrzem. A nejradši je má obě pohromadě na svátky, volné dny a tak. Dá se pochopit, že dvěma z té trojice to absolutně vyhovuje. Ta třetí, která se cítí přebytečná a na vedlejší koleji, to po čase vzdá. Jsou věci neměnné. Fér by bylo, kdyby ten pán byl týden s přítelkyní a týden s matkou. Takto pendlovat a určité hodiny vymezit jen pro tu novou nemůže být základem pro zdravý vztah.
Martin Vrba
Jeden z mála životních příběhů, kdy žena Lenka (56) se nestala manželkou, muž (60) se nestal manželem a jeho matka (80) se nestala tchyní a všichni si tak zase šťastně žili, jak jim to vyhovovalo, dokud nezemřeli. :)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

15%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

11%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

11%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%