Tam bylo krásně! Ve stáří se často vybavují vzpomínky na cestování
Ilustrační foto: Pixabay

Tam bylo krásně! Ve stáří se často vybavují vzpomínky na cestování

10. 8. 2022

Eiffelovka, Akropolis, Vatikán, Santorini. Každý má v životě nějaký sen o místu, které by rád navštívil. Komu se to podaří, často na to vzpomíná celý život. Právě cestování je téma, o kterém rádi mluví lidé ve velmi vysokém věku.

Nevzpomínají, kdy si koupili novou pračku, televizi či pěkný kabát. Naopak se jim vybavují místa a zážitky s nimi spojené. U někoho to jsou cesty do zahraničí, u někoho první výlet do Prahy, k jihočeským rybníkům nebo do malebné vinařské jihomoravské vesničky. Pamatují si místa, kde něco pěkného prožili, která je okouzlila. To je zkušenost většiny lidí, kteří si povídají s velmi starými a nemocnými seniory.

„Zážitky jsou to, co nám nikdo nevezme. A většinou jsou spojené s cestováním. Současná nejstarší generace ještě pamatuje, jak byly možnosti cestovat omezené, proto pro ně cesta do ciziny zpravidla byla zážitkem. Mnozí si ho znovu vybavují, jako by ho opět prožívali. Mám zkušenost, že o cestování si lidé povídají velmi rádi,“ říká terapeutka Jana Novotná, která pracovala v několika domovech seniorů. „Lidé, kteří naopak necestovali, mnohdy říkají, že o nic nepřišli, že je to zbytečné. Je mi jich někdy líto, prostě neměli tu možnost nebo si neuvědomují, o co přišli, protože to nepoznali. Ale znám spoustu lidí, kteří třeba cestovali jen po Československu a mají z toho zážitky na celý život. Potvrzuje se, že umět naplnit život cestami a prožitky je důležité, lidé mají na co vzpomínat, mají pak o čem mluvit a je to i výborná terapie v době, kdy už třeba paměť přestává sloužit,“ vysvětluje.

Pro někoho je cestování zbytečné vyhazování peněz.

Pro někoho tak důležitá součást života, že raději uspoří na něčem jiném, jen aby si mohli dovolit výlety.

Jedná se zpravidla o dvě skupiny, které si moc nerozumí.

„Že tě to baví pořád jezdit k moři, já to nechápu. Vždyť v Česku je tolik krásných míst.“

„Je, však já ráda cestuju i po Česku. Ale chci vidět co nejvíce řeckých ostrovů. Prostě je mi tam dobře.“

„Je to vyhazování peněz, za takovou dovolenou bys měla věcí. Vždyť máš doma všechno staré.“

„Jenže já nechci mít co dva roky nové spotřebiče. Je mi fuk, že mám starý gauč a starou televizi. Než bych šetřila na novou, raději si ještě dám jednu cestu k moři. Koncem září, je to levnější, je tam příjemně….“

„Tak v tomhle tě fakt nechápu.“

To byl rozhovor dvou dam ve věku kolem šedesátky. Pokud se dožijí vysokého věku, budou třeba  nemocné, odkázané na pomoc druhých, velmi pravděpodobně se jim bude v hlavě promítat jejich život. Uchýlí se ke vzpomínkám. Tak to prostě bývá. Ta, která si bude vybavovat různé podoby řeckého moře, možná bude ze světa odcházet spokojenější. Nebo možná ne. Každý člověk potřebuje ke spokojenosti něco jiného. Nicméně existuje studie, která zaznamenávala, na co lidé před smrtí nejčastěji vzpomínali, o čem si chtěli povídat. Závěr? O zážitcích, o cestování. Nikdo nevyprávěl o tom, jak si koupil první televizi.

Právě toto léto se touha Čechů cestovat dostala do enormních výšin. Cestovní kanceláře mají vyprodáno, letecká doprava kolabuje, kde kdo se rozhodl, že chce jet do zahraničí. Zdaleka se to netýká jen lidí mladých, spíše naopak. Nejpočetnější skupinu klientů cestovních kanceláří tvoří kromě rodin s malými dětmi lidé ve věku nad padesát let a starší. Může se to jevit jako paradox, protože na jedné straně jsou Češi bombardováni zprávami o tom, že se jejich ekonomická situace prudce zhorší, na straně druhé jsou ochotni utrácet právě za cestování, tedy dalo by se říci zbytečnost. „Mnozí lidé pod vlivem zpráv o vývoji ekonomické situace uvažují tak, že raději, než aby měli peníze na účtu, kde se znehodnocují, tak si za ně koupí právě dovolenou," míní ekonom Štěpán Křeček. Mluví se o tom, že Češi cestují jako by to mělo být naposledy. Jako by se rozhodli si ještě co nejvíce užít.

Mnozí hodně staří lidé to chápou. Shodují se, že vzpomínky a zážitky jsou to, co jim nikdy nikdo nemohl vzít.

„Někdy to bylo až dojemné. Seděla jsem u velmi nemocné paní, která si nepamatovala, co měla před hodinou k obědu, ale ona mi začala do největších podrobností vyprávět, jak byli s manželem v Římě, co přesně tam viděli, jakou zmrzlinu si dali. Přesně si pamatovala, jak to v té cukrárně vypadalo. Usmívala se a byla při tom vzpomínání šťastná. To mě utvrdilo v tom, jak důležité je naplnit život prožitky a neprosedět ho u televize,“ říká Jana Novotná.

Je v podstatě jedno, jestli jednou člověk vzpomíná na to, jak stanoval se svou první láskou u Máchova jezera nebo jak pozoroval duhu na Maledivách. Důležité je, aby bylo vzpomínat na co.

 

 

 

cestování vzpomínky
Hodnocení:
(4.9 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Moc rádi jsme s manželkou cestovali po světě. Nevynechali jsme ale ani krásné Čechy a Slovensko. Všechny zážitky z cest jsem si nechtěl nechat jen pro sebe, ale vydal jsem knižně už pět cestopisů - Celé Středomoří, Egypt, Tunis i Přední východ. Bohužel, manželka odešla navždy, zdraví se horší, už je asi po cestách. Mám na co vzpomínat.
Martin Vrba
Cestování jsem nikdy moc rád neměl. Už od malička jsem se už třetí den na táboře těšil domů. To už tam muselo být opravdu něco zajímavého, abych se v dospělosti vzdal svého pohodlí, například Pompeje, Vatikán, Egypt - pyramidy, atd. Mohl jsem a měl jsem dokonce jeden čas vykonávat kontroly po celé naší republice třeba i tam bydlet dva tři dny. Měl jsem to většinou nesplněno. Ostatní jezdili a tak za služební prachy poznali celou republiku. Když jsem dělal v televizi, tak to jsem dost při tom cestoval, ale vždy už odmalinka jsem byl nejraději doma, u rádia, u knížek, u televize. Domácí typ, jako "vyšitej." Manželka sama nebo s kamarádkou navštívila po revoluci mnoho zemí světa. A na co tedy rád vzpomínám? Na ta místa, kde jsem se pohyboval jako kluk často jen v trenýrkách na Praze 8, 9, 10. Doslova nenávidím ty fronty na letištích, stres, zda to všechno dobře dopadne, i jiná postel mi dělá nedobře na páteř - to je daň za vysokou postavu - jsem zvyklý na svou. Na své terase v ekologicky "zanedbané" zahradě jsem nejšťastnější. Minulou neděli jsem si nechal přivézt časopisy z mládí - ze starého bytu a listovali jsme v tom na mé oslavě narozenin: "Mladý svět", "Reportér", "My", "Amatérské rádio", "Dikobrazy", "Zápisníky" a spousty dalších. Asi tři bedny. To jsou mé vzpomínky - mám toho asi 80 kg a do sběru to nedám. :) Jo - zrovna příbuzní tam na té oslavě vyprávěli, že někde na letišti čekali 12 hodin - tak to se nezlobte, ale s tím na mne nechoďte! :)
Vladislava Dejmková
Bohužel cestuji čím dál tím méně, covid mě nějak zbrzdil a léta přibývají. Ale hezké vzpomínky na různá navštívená místa mám a vracím se k nim.
Dušan Brabec
Když jsme se s manželkou dostali do důchodového věku, cestovali jsme i 4x až 5x za rok, do zahraničí i po tuzemsku. Zpracovával jsem itineráře, točili jsme na kameru, já pak vše po návratu zpracovával a vypaloval na DVD, prostě bylo to krásné. No a pak mně osud manželku vzal a samotnému se mně cestovat nechce. A ani se dívat na DVD z cest. Vyvolává to totiž bohužel hluboké emoce. Stále jen nevím, jak z toho ven... Ozve se někdo s podobným osudem a radou?
Jana Vargová
Díky za skvělý článek. Určitě vyjadřuje pocity mnoha starších lidí, kteří si ve svém životě stanovili priority s nezapomenutelnými zážitky. A právě třeba z cest.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi hezký článek. Po roce 1990 jsem s manželem i sama procestovala několik zemí a nikdy jsem nelitovala peněz, které cestován stálo. Nebýt covidu, byla bych cestovala více. Bohužel dva roky jsou pro mně jako seniorku dost ztrátové. V současné době se chystám do Izraele. Jen se trochu obávám přestřelek mezi Palestinci a Izraelci
Blanka Lazarová
Moc pěkný článek. Vzpomínky nám zůstanou, to nám nikdo nesebere ani se to nerozbije. Prožitky - to je pro mě to pravé ořechové.
Věra Ježková
Zážitky z cest, ať u nás, nebo do zahraničí, patří k nejhezčím v mém životě.
Eva Kopecká
Moc hezký článek. Je tolik pěkných míst, která stojí za to navštívit. I rozdílný přístup manželů k tomuto tématu může vztah velmi ovlivnit a narušit. Mně je nejlíp o dovolenou doma. Prohlašoval bývalý muž. Jeho rodiče tak žili. Já bych se někam ráda podívala. Říkala jsem já. Naši nás nikam nebrali. Malou satisfakcí bylo, že po rozvodu uznal, že jsem ve všem rozdílném měla pravdu.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.