Tulák
Foto: Pixabay.com

Tulák

11. 7. 2022

 

Šel tulák tiše do světa,

opřen o žebráckou hůl.

Šel do země, kam slunce odlétá,

kde žena položí na rozprostřený stůl

chléb s úsměvem a se solí.

 

Šel tulák tiše do světa.

Měl v ruce hůl a v torbě slepou víru.

Šel krajinou, kam slunce odlétá,

do kouzla končin všehomíru,

kde ani láska nebolí.

 

Už léto odkvétá,

vlaštovky táhnou pod mraky.

A tulák s ptáky odlétá,

kde slunce kouzlí zázraky.

Za věčně živou nadějí.

 

  Zas slunce vychází a voní Modrým květem.

Proč tedy nosíš v duši splín?

Ten marný sen, jenž provází tě světem.

Ten sen, co za tebou jde

jak tvůj stín.

 

Možná, že jednou. Kdo to ví?

Třeba se vrátí zpět i ona slepá víra,

pak znovu napneš plachtoví

na cestě  k poznání tajemství všehomíra.

Což tě už neláká vylétnout nad mraky?

 

Pak opřeš se zas o žebráckou hůl

a budeš tiše kráčet světem,

kde žena položí na rozprostřený stůl

chléb s úsměvem, co voní Modrým květem.

 

Čas květy odvane, jak dávná dětská přání.

Však vůně zůstává

i když se člověk sklání.

 

 

 * * *

Moje poezie
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
I mně báseň velmi oslovila, Jendo.
Věra Ježková
Jendo, krásné.
Eva Mužíková
Také mně se Tvá báseň líbí, přestože je smutná.
Irena Mertová
Je to krásné, dojemné.
Jan Zelenka
Milé dámy, děkuji vám za pěkná slova. Tuto báseň jsem již zveřejnil zde, na íčku, někdy před dvěma roky. Dal jsem ji tedy znovu, protože jsou zde i noví lidé a protože na nějaký čas musím íčko opustit. Důvodem, jak jsem již uvedl i na chatu, je můj horšící se zrak. Ale ještě poznámka k pojmu "modrý květ". Modrý květ je jakýsi symbol smyslu života v romantické poezii 19. století. Dánský literární kritik Georg Brandes, který žil v letech 1842 – 1927, kdysi dávno tento stav zajímavě definoval: „Květina, již lidské oko nespatřilo, ale jejíž vůně naplňuje svět. Slavík se jí zpíjí, když při měsíci pěje a kvílí, jsou jí zmámeni ti všichni lidé podivní a pošetilí, kteří k nebi vzdychají a úpí v touze bolestné.“ Toto je však až příliš expresivní vyjádření. Když to řekneme jednodušeji, tak je to touha po pozemském štěstí, pro někoho naplněná, pro jiného nesplnitelná. Modrá barva je obecně vnímána jako barva naděje. I náš literární kritik František Kvapil píše někdy počátkem 20. století v knize Modré ostrovy, která vychází až po jeho smrti v roce 1925: „Při plavbě životem k ideálu, kdy se naše loď dostane do zvířených vln trudů a strastí, ohlížíme se rádi zpět na Modré ostrovy, jež nám kdys poskytly útulku a osvěžení …" atd. Tolik na vysvětlení k pojmu Modrý květ.
Jana Šenbergerová
Krásná báseň. O životě takovém, jaký je. Co po květech, které uvadnou, když vůně zůstane?
Jana Jurečková
Opuštěný, smutný, bez přátel, bez rodiny doslova utápějící se v beznaději se vydává na svou pouť. Vzpomíná na vše, co bylo krásné.... Připomíná mi člověka, který přišel o všechno. Moc hezky napsané.
Jana Kollinová
Báseň je dojemná. Četla jsem s pokorou a odměnou mi byla vzpomínka na sbírku básní Jaroslava Vrchlického - Okna v bouři, konkrétně na báseň Za trochu lásky, kterou jsme se ve škole učili recitovat z paměti a pamatuji si ji dodnes. Znovu jsem si onu sbírku vyhledala a prožila dnešní neopakovatelné dopoledne při pročítání některých z básní zmíněné sbírky díky Vašemu příspěvku. Dohledala jsem si i rozbor díla, abych lépe pochopila duši básníkovu. Děkuji. :-)
Dalibor Polanský
Smutek a naděje. I s žebráckou holí se dá doufat v lepší příští.
Zdenka Soukupová
Hezké veršování, ale pro mě trochu smutné, takové ne moc nadějné. Nebo tomu dobře nerozumím?

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.