Chceme být dokonalí. Jenže si tím ničíme psychiku i zdraví
Ilustrační foto: Ingimage

Chceme být dokonalí. Jenže si tím ničíme psychiku i zdraví

11. 7. 2022

Žijeme v době posedlosti touhou být dokonalí. Už se projevuje, jaké to má následky. Právě s neustálým srovnáváním se s druhými a snahou být ve všem směrech úspěšní souvisí enormní výskyt úzkostí a depresí mladé generace.

O lidech, kteří neustále zkoumali, zda jsou lepší než ostatní, chtěli dosahovat vysokých výkonů a dělali vše proto, aby byli krásní a obdivovaní, že říká, že jsou perfekcionisté. Taková touha po dokonalosti dříve vzbuzovala spíše pobavené úsměvy, protože velká část společnosti naopak zastávala názor: Není dobré vyčnívat, vybočovat z davu. Dnešní mladá generace přistupuje k vnímání světa přesně opačně. Většina lidí mladého a středního věku si myslí, že jsou výjimeční. A rodiče v tom své děti utvrzují již od útlého věku. Jenže psychologové upozorňují, že tento trend si už začíná vybírat svou daň.

Podle studie zveřejnění v Psychological Bulletin, což je měsíčník Americké psychologické asociace, současné děti touží ve srovnání s předchozími generacemi tak moc a jsou představami o dokonalosti a jedinečnosti tak posedlé, že kvůli tomu mají čím dál častěji úzkosti a jiné psychické problémy. Ostatně, o tom, že děti a mladí lidé jsou nyní psychicky značně křehčejší než bývalo zvykem u minulých generací, se v poslední době mluví čím dál více.

„Děti se nyní rodí do světa, ve kterém je běžné se neustále hodnotit na sociálních sítích. Pro ně je už bezmála od narození přirozené, že jsou s někým srovnávány, že dostávají hodnocení,“ uvedla Barbara Greenbergová, psycholožka, která se na studii podílela. Spolu s kolegy došla po zkoumání životních postojů více než čtyřiceti tisíc studentů z různých zemí světa k názoru, že perfekcionismus nyní mezi mladými lidmi roste. Podle této studie má současný perfekcionismu tři podoby. Jednak jde o případy, kdy jsou lidé orientovaní sami na sebe a prezentují se světu jako jedineční, výjimeční. Další formou je to, že společnost na lidi vyvíjí tlak, aby byli neustále upravení, výkonní, pozitivní. A třetí podoba je perfekcionismus orientovaný na ostatní, což znamená, že máma na ostatní lidi a na své okolí přehnané nároky.

Právě u studentů se začalo silně ukazovat, že takový přístup k životu vede k vážným zdravotním potížím.

Podobnou situaci nedávno řešila jedna pražská rodina. „Vnučka byla neuvěřitelně vyhublá, několikrát dokonce zkolabovala. Dcera to vysvětlovala tím, že má hodně náročné studium. Nakonec skončila vnučka u psychiatra a bere antidepresiva. Nechápu. Hezká mladá nadaná holka bere prášky na hlavu. Proboha proč?“ říká jednaosmdesátiletá Eva a je přesvědčená, že za psychickými potížemi vnučky stojí mimo jiné její touha být dokonalá. „Ona je celá taková umělá. Má umělé nehty, nalepené řasy, divně udělané obočí, vlasy si každý den hodinu upravuje tak, aby byly naprosto rovné, vyžehlené. Pořád se porovnává s nějakými modelkami, herečkami, nedávno přišla s tím, že začne studovat druhou vysokou školu. Přitom se hroutí i z té první. Dcera a zeť ji neustále obskakují, říkají, jak je krásná, výjimečná, talentovaná. Mně máma spíše říkávala, ať nevyčnívám, ať si nemyslím, že jsem něco víc než ostatní. Přitom jsem vystudovala, dotáhla jsem to vedoucí účtárny ve velkém podniku. Nemyslím, že by můj život za nic nestál, ale nikdy jsem neměla pocit, že jsem výjimečná,“ vypráví Eva.

Perfekcionismus bývá popisován jako něco, co zavání potížemi. Alespoň z pohledu psychologů. Jeden z nich Raphael Bonelli napsal knihu Perfekcionismus, ve které uvidí: „Perfekcionista se nesnaží o dokonalost. Neměl by z ní radost. Touží jen po nenapadnutelnosti své osobnosti, se kterou se dokonalost pojí. Je to obranný mechanismus proti nepříjemnosti. Perfekcionista nechce rozvíjet svoji přirozenost. Chce především jistotu, která mu chybí.“

Nejistota a strach z neúspěchu. Právě to se nejčastěji skrývá za všemi těmi sebevědomými prohlášeními, hodnoceními ostatních v nejrůznějších diskusích, odvážných pózách na internetu. Většinou to vše dělají lidé, kteří jsou více či méně nespokojení sami se sebou a všemožně to zakrývají, aby okolí předstírali, že jsou naopak perfektní. Někteří to předstírají  nánosem make-upu s fotkou upravenou filtry tak, že na ní nejsou k poznání, jiní siláckými názory v diskusích, které by se však nikdy neodvážili někomu říct přímo, kdyby s ním mluvili osobně, z očí do očí.

Mnozí starší lidé si nyní proto myslí, že generace současných dětí a mladých lidí to s touhou po dokonalosti a srovnáváním se, případně vychvalováním sama sebe, značně přehání a jednou z toho může mít velké trable. Zda tomu tak bude, ukáže čas. Každopádně je s perfekcionisty zpravidla těžké vyjít. Takže se dá předpokládat, že se jim ve společnost, kde jich bude čím dál více, moc dobře navzájem žít nebude.

psychika životní styl
Hodnocení:
(5.2 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše D'Engeli
Domnívám se, že každý člověk, zvláště léty mladý, touží po dokonalosti, společnost jej ve své podstatě "nutí"....po vzestupu vždy nastává "pád" a každý zjišťuje kolikr bohužel "ran sklidil... Již kdysi, když jsem četla mnoho knih od Jeho Svatosti 14.Dalajlámy, hodně jsem se právě pozastavovala nad názorem být NEJ..lepší, Nej..dokonalejší...toto mi výrazně utkvělo v paměti...léty a svojí vlastní Cestou jsem došla k názoru, že nejsilnější a hybnou silou je Lásku ke všemu..všem... Děkuji.Dana
Danuše D'Engeli
Domnívám se, že každý člověk, zvláště léty mladý, touží po dokonalosti, společnost jej ve své podstatě "nutí"....po vzestupu vždy nastává "pád" a každý zjišťuje kolikr bohužel "ran sklidil... Již kdysi, když jsem četla mnoho knih od Jeho Svatosti 14.Dalajlámy, hodně jsem se právě pozastavovala nad názorem být NEJ..lepší, Nej..dokonalejší...toto mi výrazně utkvělo v paměti...léty a svojí vlastní Cestou jsem došla k názoru, že nejsilnější a hybnou silou je Lásku ke všemu..všem... Děkuji.Dana
Jitka Caklová
Tady si "někdo" moc dobře uvědomuje, co v životě dokázal díky skromnosti, která není vrozená, ale je podmínkou k přežití a v nepřízni pro vlastní existenci do budoucna něčeho dosáhnout (říkalo se tomu počítat na zadní kolečka), "někdo", komu sebechvála a patřičné sebevědomí nesmrdí, "někdo", kdo nežije současným trendem konzumní společnosti :-) :-) :-) "Konzumní společnost je taková, kde dochází ke spotřebě materiálů v přemíře nad ZÁKLADNÍMI potřebami.", nikoliv chlebem namazaným máslem............ :-) :-)
Martin Vrba
Tady si někdo neuvědomuje, že když někdo kritizuje sebechválu a nepatřičné sebevědomí - tedy podle něj současný trend konzumní společnosti, a vyzvedává - jako klad dřívější skromnost (kterou tedy on určitě má vrozenou), se vlastně sám dopouští sebechvály jako dům. :) :) :)
Jitka Caklová
18:17 - Každý by měl začít u sebe. Když to převedu do osobní roviny, tak byly doby, kdy rodina byla chudá, tedy alespoň ta naše a chudoba mě vedla ke skromnosti. Snídala jsem suchý chleba nadrobený do melty. Později, po používání různých náhražek, jsem se k meltě vrátila, ale už si do ní mohu dát mléko, chleba si mohu namazat máslem, přidat Herkules, šunku, plátek uzeného, Goudu, trochu zeleniny. A proč ne, skromnost jsem tím neodhodila, za práci kterou umím se ráda pochválím a nečekám, až to udělají druzí. Na žádné lukrativní místo jsem se nikdy nehlásila, neboť jsem na něj neměla od vrchnosti "papír". Nijak mě to nemrzí, protože, co je vlastně dnes "dobře placené místo"? Skutečný odborník nikdy nebude dělat nýmandům poskoka. Reklama je zhoubná jak rakovina, napadá pouze slabé, kterých bohužel přibývá.
Martin Vrba
Pane Mrázek tak to není to jen to jen ta dřívější chudá společnost byla vystřídala bohatou společnosti se stonasobnou produktivitou práce ta skromnost byla nutnosti a povinnosti kdyby ti vaši skromni měli možnost volby tak by skromnost odhodili v prvním obchodě a rázem by žili tak jako ti dnešní lidé to samé platí o skromnosti ta je na prd když na jedno dobře placené odborné místo se hlásí třeba i 50 lidi
Vladimír Mrázek
Souhlasím s názorem pana Berky o přebírání konzumního způsobu západního světa. Skromnost nahradila sebechvála a nepatřičné sebevědomí, nesmyslné trumfování, pokrytectví. Forma převládá nad obsahem.
Martin Vrba
Tak ty reklamy s fotkou před a po léku na hubnutí také znám. S počítačovým programem si sám umím ubrat i 30 kg zcela zadarmo a hned a ještě i nárůst i blond vlasy a vyhladit pleť
Jitka Caklová
Jakápak "stařena s křečky, jako lodní lana od parníku". Křečové žíly jsem měla jako mladá holka po prvním těhotenství. Když jsem rok po druhé operaci KŽ a užívání léků viděla, že každý zásah do přirozenosti je marný, smířila jsem se se skutečností, že jako stařena, nikoliv však utrápená, už nožky jako mladá holka mít nebudu. Není nad vlastní zkušenost, bez které bych klamavé reklamě také podlehla. Například mizivé účinky Detralexu vůbec neodpovídají jeho ceně a kdo nevěří, ať si ho běží koupit, aby pochopil, co je klamavá reklama. A tak je to se vším, co se nám druzí, za účelem vlastního bezpracného obohacení, snaží nacpat a jak vidno, daří se jim, tedy zatím :-) :-)
Jindřich Berka
Dobrý den pane Vrbo, to není merito věci. Logicky zdravé nohy mladé dívky asi nepotřebují lék na křečové žíly. Spíše bych tam viděl i ty křečáky a potom jak věc zabrala! Mě spíše zaráží proč styl dnešní západní kultury žene mladé lidi k depresi. Nemocní, staří i méně výkonní mají právo prožít slušně svůj život. Mě to připadá jako vycucat a vyhodit. Nemusím být jednička, ale chci žít svůj život. Já jsem tak přistupoval celý život a žádné reklamy či "in" věci mě nezviklaly. Jindřich Berka

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA