Zámek Hradec nad  Moravicí
Foto: autorka

Zámek Hradec nad Moravicí

30. 10. 2021

20. října 2021 byl hezký den - babího léta. Lákalo nás to s manželem na výlet do Hradce nad Moravicí. Vyjeli jsme odpoledne a při dojezdu jsme měli na procházku asi dvě hodiny do setmění. Využila jsem je na fotografování v areálu zámeckého parku a před zámkem.

Zámek Hradec nad Moravicí je zámecký komplex ve městě Hradec nad Moravicí v okrese Opava. Areál zámku se nachází v jižní části města na protáhlém ostrohu, nad soutokem řeky Moravice a potoka Hradečná. První zmínky o Hradci a jeho hradisku pocházejí z poloviny 11. století. Po požáru v polovině 13. století započal s velkou výstavbou nového gotického hradu král Přemysl Otakar II. Gotický hrad byl přestavěn na renesanční, posléze na barokní zámek. Empírovou přestavbou získal svůj charakteristický výraz.             

Do komplexu památkových budov s rozsáhlým parkem dnes patří Bílý zámek, za ním se tyčí tzv. Bílá věž a do areálu se vstupuje branou, která je součástí novogotického Červeného zámku. Více zde: https://www.zamek-hradec.cz/cs.

Od roku 2001 je národní kulturní památkou. Je ve vlastnictví státu a je přistupný veřejnosti.

Pobývali v něm skladatelé L. van Beethoven a F. Liszt i jeho dcera Cosima Wagnerová, houslový virtuos N. Paganini nebo malíř J. Mánes, přátelské vztahy udržovali Lichnovští s W. A. Mozartem, A. von Humboldtem, R. M. Rilkem, M. Twainem, P. Picassem i O. Kokoschkou.
Zdroj: https://opavsky.denik.cz/zpravy_region/historie-hradec-nad-moravici30092017.html

Na zámku v Hradci nad Moravicí se každoročně od roku 1960 koná festival vážné hudby Beethovenův Hradec.

Další informace jsou zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hradec_nad_Moravic%C3%AD_(z%C3%A1mek)

 


Vybrala jsem fotografie zajímavých objektů, míst a výhledů po obou stranách parku a seřadila jsem je do videa.



 

cestování hrady a zámky
Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Švancarová
Moc hezké místo,neznám.Děkuji,ráda jsem se pokochala,video je moc pěkné s příjemnou hudbou.
Jitka Hašková
Děkuji za krásnou procházku.
Elena Valeriánová
Paní Šárko, to je škoda, byla to atrakce. Vzpomínám, když jsme tam byli s první vnučkou, to jí byli asi tak 4 roky a ptala se průvodkyně a kdeže spala ta princezna. Průvodkyně byla pohotová, mrkla na ostatní a ukázala jí nějakou načančanou postel. Tak to už je neuvěřitelných 19 let.
Alena Tollarová
O tomto zámku vím už delší dobu. Ale taky vím, že se tam nejspíš nikdy nepodívám. Pro nás je jaksi z ruky. Každopádně je moc pěkný.
Marie Seitlová
Toto krásné pohádkové místo znám. Rada jsem se na video podívala, krásné. Díky.
Vladislava Dejmková
Připadá mi to jako pohádkové místo. A forma prezentace je také velmi příjemná a zdařilá. Děkuji za zajímavý zážitek.
Šárka Nováková
Paní Eleno, na zámku jsme byli v různých ročních obdobích, také jsem tam viděla na stromě naháče, ale letos už ne !
Anna Potůčková
Hradec nad Moravicí je místo, kde jsem zatím ještě nebyla a tak se zájmem jsem si o něm alespon něco přečetla. A velmi hezky zpracované video o tomto místě, za což děkuji. Alespon takto jsem kousek z místa uviděla, byt jen virtuálně.
Věra Ježková
Jako z pohádky. Příjemná hudba. Díky.
Elena Valeriánová
Na zámku jsme byli několikrát. Je to kouzelné pohádkové místo. Ještě tam v korunách stromů visí ten naháč? Na video se podívám později, teď si článek čtu v posteli a vedle sebe mám spáče. A pokud je video ozvučené, asi bych ho rušila.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.