Jazykový koutek 2 - Používání zájmen jí/ji, ní/ni
Úvodní foto: autorka

Jazykový koutek 2 - Používání zájmen jí/ji, ní/ni

19. 7. 2021

Používání zájmen jí/ji, ní/ni

Tvary osobního zájmena „ona“ jsou ve 2., 3. a 6. pádě jednotného čísla „jí/ní“, ve 4. pádě „ji/ni“.

Příklady:

2. pád: Zeptej se jí. Šli tam bez ní.

3. pád: Dej jí tu knížku. Přistoupil těsně k ní.

6. pád. Mluvili jsme o ní. Nezůstalo po ní ani stopy.

4. pád: Viděl jsem ji. Moc ji to nebaví.

Mám k ní prosbu. (3. pád) x Mám na ni prosbu. (4. pád)

Kotě si k ní lehlo. (3. pád) Kotě na ní leželo (6. pád) x Kotě si na ni lehlo. (4. pád)

Snědl jsem jí kousek /vánočky/. (3. pád) x Snědl jsem ji /vánočku/. (4. pád)

(„Jí/ji“ se používá bez předložek, „ní/ni“ po předložkách.)

Tahák pro případ nejistoty je snadný: stačí použít ukazovací zájmeno ta – pokud bude „té“, bude „jí“; pokud bude „tu“, bude „ji“.

 

Něco navíc

status x statut: „Při skloňování slova status (stav) připojujeme koncovky za celý výraz: statusu, statusem, statusy … Koncové us se odsouvá pouze u spojení status quo (dosavadní stav): statu quo, statem quo. Od statusu je třeba odlišovat statut, 2. p. statutu - s významem stanovy, pravidla, předpisy pro zřízení a jednání nějaké instituce.“

 

Zdroje:

Internetová jazyková příručka. https://prirucka.ujc.cas.cz/
Pravdová, M. (ed.). Čeština nově od A do Ž. Praha: Academia, Lidové noviny, 2016, s. 102.
Úvodní foto: Jelínek, J; Styblík, V. Čtení o českém jazyku. Praha: SPN 1971. Ilustrace Miloš Nesvadba.

 

Český jazyk
Hodnocení:
(5 b. / 22 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Jakmile začnu o správnosti přemýšlet, začnu váhat. Spoléhám se raději na to, že mám nějaká ta " úskalí" zažitá. Dík za druhý díl Věrko.
Věra Ježková
Děkuji vám. Zuzko a pane Kolíne, zájmeno "svůj" mám připraveno na příště. O jeho užívání v reklamách ale psát nebudu, i když mi v nich hojný výskyt zájmena "váš" taky vadí. Dočetla jsem se v Internetové jazykové příručce i knize O češtině, že v reklamách plní svoji funkci - jako důraz apod. Je to trochu složité a není mým cílem podrobný výklad. Příští koutek vložím v pátek večer po návratu domů z Litoměřic. (Kdybych byla bývala věděla, že bude tenhle zveřejněn tak rychle, byla bych si vzala další text a fotku s sebou na flešce.) Zuzko, test třeba až na závěr. Teprve jsem začala, hledám témata a pokusím se vylepšovat jejich zpracování. Po zájmenech by měla následovat podstatná jména středního rodu typu "město" v množném čísle, ve spojení s přívlastkem shodným a slovesem. A těším se na přechodníky. Náměty uvítám. :-)
Zuzana Pivcová
Myslím, že se dost váhá v jednom případě, a to je napadnout....někteří říkají napadlo mi, jiní napadlo mě. Němci mají také analogii k tomu "mi" (es ist mir eingefallen). Podle toho pak vypadá u nás to jí nebo ji. Doufám, že správně je jen Napadlo ji. S tím "svůj" se přidávám k panu Kolínovi. Svůj nepoužívá (místo můj) téměř nikdo. Věrko, moc děkuji. Nabrala sis pěkně pernou práci. Měla bys pak vždycky dát nějaký test.
Soňa Prachfeldová
Díky za 2. díl.
ivana kosťunová
Jako mnemotechnickou pomůcku používám také " tu, té" a funguje to Status- to je jiná. Ale vím, že se píše statutární a aniž bych si to dovedla zdůvodnit , používám jazykový cit. Zatím funguje též.
Jaroslav Kolín
Mohu-li dát tip pro některý příští díl: Používání zájmen můj/svůj. Zvláště v reklamách to trhá uši.
Jitka Hašková
Dík za pokračování. S tímto jsem problém nikdy neměla.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.