Pěstujete na zahrádce amelanchier? Jeho plody mají řadu zdraví prospěšných minerálů
FOTO: Elena Valeriánová

Pěstujete na zahrádce amelanchier? Jeho plody mají řadu zdraví prospěšných minerálů

15. 7. 2021

Znovu se vás zeptám, zda na své zahrádce pěstujete amelanchier? Že ne! A co takhle hezky česky muchovník? Přiznám se, že český název zrovna moc nelichotí tomuto keři, někdy i malému stromu.

Málokdo z nás má oblíbené mouchy, ale muchovník si snad oblíbí každý, kdo jeho lahodné plody ochutná. I když i tady se mohou chutě lišit, někdo ho má za lahodný, šťavnatý, sladký. Jiný o něm tvrdí, že je suchý a mdlý. Zřejmě také hraje roli jeho odrůda.

Máme na zahradě dva keře muchovníku, jeden je už pěkně vzrostlý, a protože své větvičky hnal až pánubohu do oken, museli jsme ho přistřihnout. Ten druhý teprve dává tušit, co od něj můžeme v příštích letech očekávat. Plody má neskutečně velké, i když jich bylo v tomto prvním roce jen pár.

Muchovník je rod až s dvaceti různými druhy, nejvíce jich roste v USA a Kanadě. Má rád teplé oblasti a u nás divoce v přírodě neroste. V Evropě je původní muchovník oválný, který dorůstá až do výšky dvou metrů. Keře muchovníku rostou dobře na slunných stanovištích, ale vyhovuje jim i polostín. Na jaře je keř obsypán sladce vonícími bílými květy, které na začátku července dozrávají do lahodných plodů tvarem i barvou podobných borůvkám. Proto se mu snad i říká indiánské borůvky.  

Plody muchovníku mají místo v lidovém léčitelství, obsahují velké množství vitamínu C, B2, barviva (anthokyany, kterým se přisuzuje účinnost proti rakovinnému bujení) a zdraví prospěšné minerály. Plody celkově podporují odolnost organismu, působí preventivně proti žaludečním chorobám a při onkologických onemocněních je možné plody muchovníku podávat jako podpůrný doplněk stravy. Při žaludečních a střevních potížích může být podáván čaj ze sušených listů. (zdroj: wikipedie)

Pokaždé, když mé kroky vedou kolem našeho keře muchovníku, zobnu si, ne jednu kuličku, ale hned celou hrst. Plody se mohou zavařovat jako kompot, vařit z něj jednodruhové  džemy a nebo jej přidávat k jinému ovoci. Úspěšně ho zamrazuji a koláče v zimním období chutnají výtečně. Ale nejraději ho mám v čerstvém stavu, utrhnout a šup do pusy.

Na podzim vám muchovník svými červenými listy oživí a zkrášlí zahradu. Chorobami tyto keře nijak zvlášť netrpí.

Tak co, máte na zahradě muchovník?

květiny zahrada zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Muchovník nemám, neznám, ale poku máš odnož a přivezeš do Řevnice, budu ráda. Pokud d chcete někdo oregano, ráda přivezu..
Zdenka Žichovská
Mám na zahradě muchovník, zatím malý keřík. Letos poprvé kvetl, těšila jsem se , že ochutnám jeho plody. Neochutnala jsem - ptáci byli rychlejší.
Miroslava Eberlová
Máme na zahradě dva muchovníky už několik let. Nacházím semenáčky a je mi je líto vyhazovat. Nemá někdo zájem? Rostou dost rychle... Zahrada je v Kaznějově, Plzeň-sever.
Martina Růžičková
Díky za zajímavé informace o muchovníku. Syn ho má na zahradě, ale první úrodu jim sklidila jejich fenka. Snad nám příště nechá na ochutnání :-).
Anna Čípová
Dík za zajímavé informace. Muchovník bych neměla kam nasadit, nemáme zahradu. Elen, přeji dobré mlsání.
Soňa Prachfeldová
Mám, už je z něho pěkný rozvětvený stromek a bohatě obalený, letos jsou kuličky obzvlášť šťavnaté . Zamrazila jsem, dávám si čerstvý nejraději do pusy a i do jogurtu. Džem byl suchý, tak už nedělám.
Alena Vávrová
Také máme jeden keř muchovníku. Letos hodně "vyletěl" a plodů bylo málo. Musím se poradit, kdy a kolik ostříhat.
Alena Velková
Letos jsme zasadili, tak se těším.
Miluše Hasenohrlová
Elen,krásně a pravdivě jsi muchovník popsala.Ano,máme ho již několik let.Jeden koupený a druhý vypěstovaný u odkopku.Krásně rodí,ale potřebují hodně vody,aby plody byly velké.Po odplození jej sestřihneme opět do dvou metrů.Plody jen zamrazuji,v zimě na koláče s tvarohem a drobenkou.A něco rozdám přátelům.
Anna Potůčková
Nemáme, ani jsem nevěděla že existuje a pokud se k němu někdy dostanu, tak zasadím

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA