Romantickým údolím Lužnice k ruinám hradu Příběnice
Foto: autorka

Romantickým údolím Lužnice k ruinám hradu Příběnice

11. 6. 2021

Poslední květnovou neděli nás konečně příznivá předpověď počasí zlákala k celodennímu výletu. Naplánovali jsme si dopolední procházku historickým centrem Tábora a na odpoledne výlet ke zřícenině hradu Příběnice.

V dopoledním slunečném počasí jsme si užili poklidné toulání táborskými uličkami, ve kterých jsme potkávali jen minimum turistů.

Po obědě jsme popojeli autem do nedaleké obce Dražičky. Po zelené značce jsme sestoupili do údolí řeky Lužnice. Řeka a její okolí s výskytem vzácných nebo ohrožených živočichů a rostlin jsou zde chráněny jako přírodní památka. Červená značka, na kterou jsme se u řeky napojili, vede po úzké stezce podél vody. Po levé ruce jsme měli většinou strmé skalnaté kopce, po pravé bujně zarostlý břeh. Na protějším břehu je údolí místy otevřenější a přístupnější, proto zde vznikly chatové osady.

Romantickou scenerii nám cestou doplňovala výrazná vůně měsíčnice vytrvalé. Této u nás vzácně se vyskytující rostlině se ve vlhkém údolí Lužnice zjevně daří. My jsme ji zastihli v plném květu, kdy její slabě fialové květy pokrývaly značné plochy mezi zelení. Na některých místech se přidávala omamná vůně konvalinek.

Na několika místech jsme museli po úzkých lávkách přejít potoky a potůčky, pospíchající ke svému ústí. Asi v polovině cesty u rozcestí Breda nás dokonce čekal průchod skalním tunelem. Vybudoval ho Klub českých turistů v letech 1938-39. Je 32 m dlouhý, 2 m široký a 2,5 m vysoký. Když jsme se blížili k Příběnicím, cesta se trochu rozšířila, ale byla místy značně rozbahněná po předcházejících deštích. Na samém konci nás čekal přechod po visuté lávce na skále pod hradní zříceninou. Po této mírně adrenalinové vsuvce se před námi otevřelo malebné údolíčko s přívětivým penzionem a turistickou restaurací, kde nám z okénka poskytli kýžené občerstvení.

Lužnice vytváří v tomto místě výrazný meandr a obtéká strmou skálu, kterou v roce 1243 využili Vítkovci pro vybudování hradu Příběnice. Kromě podhradí náležel k hradnímu komplexu i hrádek Příběničky na protějším břehu. Do historie se hrad zapsal jako místo, kde odbojní čeští páni věznili krále Václava IV. V roce 1420 dobyli Příběnice husité. V roce 1437 byl na základě dohody mezi Oldřichem z Rožmberka a tábority zbořen.  Do dnešních dob se dochovalo jen torzo osmiboké věže a ruiny hlavních budov. Ty jsme si prohlédli poté, co jsme vyšplhali na strmý vrcholek ostrožny.

K návratu jsme zvolili cestu po žluté značce, která nás dovedla lesními cestami do Dražiček.

Výlet mohu doporučit zdatnějším turistům a milovníkům romantiky.

 

Použité zdroje, kde můžete najít mnoho dalších zajímavých informací:

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/stezka-trasa-turismum-unikat-certifikat-taborsko-luznice-tabor-bechyne.A191205_518644_budejovice-zpravy_mrl

https://www.kudyznudy.cz/vylety/cesty-krajinou/best-of-europe-udolim-luznice-z-plane-nad-do-tyna

https://www.hrady.cz/hrad-pribenice-malsice

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADb%C4%9Bnice

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zriceniny-pribenice-a-pribenicky-u-tabora?gclid=EAIaIQobChMI97Kght6M8QIVQAWiAx3H4gOfEAAYASAAEgKc2fD_BwE

 

 

cestování
Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Hezký jsem si oživil dávný výlet. Doporučím.
Martina Růžičková
I vám dalším moc děkuji za vaše komentáře.
Irena Mertová
Krásné fotky.
Helena Přibilová
Děkuji za zajímavý článek doplněný krásnými fotografiemi. Připomněl mi náš výlet, který jsme uskutečnili loni v létě. Po celodenní prohlídce Tábora jsme se rozhodli podívat se ještě do Příběnic. Protože se již blížil večer, na rozdíl od vás jsme zvolili rychlejší a pohodlnější cestu autem přes Malšice, odkud jsme se dostali úzkou silničkou až k penzionu. Ještě jsme stačili vystoupat na hrad a krátce se projít podél řeky. I pro nás to byl hezký a romantický zážitek.
Zuzana Pivcová
Tento kousek Lužnice zrovna neznám. Nejčastěji na ni koukám v létě z Bechyně nebo u nás za Týnem u soutoku s Vltavou. Krásný výlet.
Dana Puchalská
Děkuji za krásný článek o kraji, který mám moc ráda. A musím konstatovat,že mně potěšila fotka Penzionu v Příběnicích.
Martina Růžičková
Moc děkuji za vaše reakce na článek i fotky. Mám radost, když fotky potěší. Paní Jano, držím palce, aby se vám podařilo plány uskutečnit.
Jana Hošková
Lužnici a její meandry si pamatuji z jednoho výletu v dětství. Mám vzpomínku i na škeble, které se na břehu v čistých vodách Lužnice tehdy nacházely. Zajímalo by mne, jestli tam jsou i dnes...hrad Příběnice a Vítkovce jsem taky "vyškrábla" ze své paměti. Jestlipak se mi podaří se tam ještě podívat, mám toho tolik v plánu a čas letí jak splašený. Fotky se povedly, pěkné záběry ! :-))
Jitka Hašková
Překrásný výlet a fotoreportáž. Děkuji.
Jan Zelenka
Krásný výlet i fotky. Jsem rád, že mohu takto alespoň virtuálně procházet naší zemí.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.