Mladší, starší. To jsou často používaná, avšak škodlivá slova. Porovnávání podle věku je nesmyslné
FOTO: Ingimage

Mladší, starší. To jsou často používaná, avšak škodlivá slova. Porovnávání podle věku je nesmyslné

28. 5. 2021

Ona je mladší, tak si to může dovolit. Až budeš starší, tak to pochopíš. Je mladší, proto jí to sluší. Věty, v nichž používáme slovo mladší či starší, říkáme automaticky a neuvědomujeme si, že jsou často nesmyslné. Porovnávání podle věku je totiž zbytečné.

Typický příklad: Dvě ženy si prohlížejí fotografie modelů v magazínu zaměřeném na ženy středního a vyššího věku. Jde o módu pro takzvané baculky, tedy dámy s kyprými tvary.

„Ty modelky jsou mladší než my, může jím být tak čtyřicet, takže jim to sluší.“

„Počkej, vždyť mají úplně stejnou postavu jako ty a já. Jsou pořádně oplácané a koukej, tahle má rozhodně větší zadek než my. Je to móda pro nás a já bych si vybrala.“

„Ale jsou mladší.“

„No a co? Copak záleží na tom, kdo má více vrásek v obličeji a jaké kdo má datum narození? Tohle je ukázka šatů, jaké sluší velkým ženám. A velká ženská může mít třicet stejně jako šedesát.“

„Nemáš pravdu, mě nebaví prohlížet si mladé holky. Proč tam nedali ženské našeho věku, šedesátnice, když se tváří, že dělají magazín pro nás.“

„Tak se přihlas jako modelka.“

„Blázníš? Proč bych to dělala?“

Možná tento hovor působí malicherně, nicméně je ukázkou toho, jak časté je poměřování se podle věku. A pokud jde o módu, o styl, o krásu, srovnávají se ženy jako divé, i když tvrdí, že tomu tak není:

„Tak si představ, že ona už měla šedesát.“

„Ne, to je nesmysl.“

„Fakt, známá mého muže s ní chodila do školy, zná ji.“

„To není možné, musí být mladší. Nebo si něco nechala udělat.“

„Nebo nežere.“

„Určitě nežere.“

Poměřování podle toho, jestli je někdo mladší či starší se však odehrává v nejrůznějších oblastech života, ať už jde o hledání práce, hledání partnera či hodnocení zkušeností. Typická věta? Je moc mladý, nemá zkušenosti, takže o tom nic neví.

To je poměrně častý názor starších lidí, který však zavání přezíravostí a neuctivostí úplně stejně, jako když někdo řekne o někom, kdo mu připadá starší, že je starý a tudíž nepružný, pomalý, neschopný učit se novým věcem.

V podstatě je používání slov starší a mladší úplně zbytečné. „Společnost se orientuje podle čísel, takže se vytvářejí škatulky týkající se věku. Když dostávám otázky, zda existuje definice věku, odpovídám, že ano, že existuje asi tři sta různých definic a teorií. Jenže žádná definice nemůže být dokonalá, protože sami nejlépe víme, jak naše tělo i duše stárne. A víme, že u každého je to jiné,“ říká socioložka Lucie Vidovičová.

Přestože to každý víme, občas se potřebujeme ubezpečit, že někdo je na tom hůře a někdo lépe.

„Vy se máte, vy jste mladší,“ řekla nedávno jednadevadesátiletá obyvatelka jednoho domova pro seniory své sousedce z vedlejšího pokoje.

„Ale vy chodíte a já ne. A vidíte lépe než já. Vždyť jste na tom zdravotně lépe, dojdete si sama na zahradu a já se musím prosit, aby mě tam někdo z personálu vyvezl.“

„Ale jste mladší, tak jste na tom lépe.“

Porovnávání se podle věku máme zažito od dětství a je vlastně běžnou a přirozenou součástí našich životů. Až v poslední době se začíná více mluvit o tom, že je zbytečné. Jenže nikdy nevymizí, protože porovnávání je nám vlastní v mnoha podobách.

„Slyšela jsi, že se Zdenka znovu vdala? A víš, že ten její je mladší?“

„Fakt? A o kolik?“

„No jí je kolem padesáti a mu prý kolem čtyřiceti.“

„Tak ta si tedy věří, no to bude malér.“

„Proč myslíš?“

„Protože mladší chlap je vždycky malér.“

„Na věku nezáleží, hlavně, že si rozumějí.“

„Ale jak dlouho si rozumět budou?“

Poměřování se podle věku vedlo už k několika pikantním aférkám svědčícím, že nejde o žádný novodobý trend. Například herečky Inka Zemánková a Ljuba Hermanová si zdárně ubíraly roky a předstíraly, že jsou mladší řadu let. Přišlo se na to až po jejich smrti.

Ale je tady jedna dobrá zpráva. Lidé, kterým je kolem šedesátky, by se rozhodně s nikým poměřovat neměli. Naopak, měli by být spokojení a na svůj věk hrdí. V poslední době se totiž objevilo několik výzkumů a studií, jejichž závěrem je, že právě generace současných šedesátníků je výrazně spokojenější, než bývali šedesátníci dříve. Sociologové z agentury Median vyzpovídali s odstupem deseti let  okolo tří tisíc Čechů ve věku mezi padesáti pěti a šedesáti pět lety.  Zatímco v roce 2008 uvedlo třicet osm procent českých šedesátníků, že často chodí na preventivní kontroly k lékařům a starají se o své zdraví, loni se jich takto vyslovilo přes padesát dva procent. Ukázalo se také, že šedesátníci se nyní méně dívají na televizi, ale častěji chodí večer do společnosti a výrazně častěji cestují. Jsou zdravější, vyrovnanější a takzvaně si užívají život.

Takže, pokud je nějaké dámě kolem šedesáti, ale přemýšlí nad tím, jestli by jí slušelo oblečení, které předvádí mladší žena, přestože jejich postavy jsou plus minus stejné, měla by toho nechat a přestat se poměřovat, protože je dost dobře možná, že si žije lépe než lecjaká žena mladší. Jenže právě tato rada patří do kategorie naprosto zbytečných. Poměřování se, pozorování se, srovnávání se máme rádi, baví nás a asi se ho nikdy neodnaučíme.

psychika stárnutí ženy
Hodnocení:
(4.4 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Takže ještě jednou: Mně před padesáti lety doktoři žádné neduhy nezrekapitulovali, bylo mi 22let a život jsem měla teprve před sebou. Ve čtyřiceti, pro nával práce a starostí, jsem ani nevěděla, že žiji. Od čtyřiceti do padesáti jsem se rovnala a co jsem nezvládla sama, to mi během deseti let srovnali chirurgicky v celé řadě operací a v šedesáti, po celkové rekonstrukci, jsem začala konečně žít. Jiný se té šedesátky ani nedožije a těm "kachnám házet" už nemá šanci. Každý to má nějak a já jsem ráda, že stále mohu těm "kachnám házet". Jestli je pro vás výraz, "věk je jenom číslo", kousavou a zraňující řečí, vyjadřující pohrdání, tak pro mě tedy není.
Jiří Dostal
Takže ještě jednou: když mi před padesáti lety doktoři zrekapitulovali od dětství nastřádané neduhy, taky jsem slyšel sarkastické resumé, že věk je jenom číslo... Čili téma, jako když se kachnám hází...
Jitka Caklová
Já tedy nevím, jak to máte vy ostatní, ale já když se podívám do kteréhokoliv svého osobního dokladu, tak v kolonce "Datum narození" jsou čísla a ta vypovídají pouze o mém věku a o ničem jiném. Takže můj věk je jen číslo, zatím tedy dvojciferné, nebo dvouciferné?. Já nevím, třeba to máte někdo z vás jinak a já absolutně nemám nic proti.
Jitka Caklová
".... kvoč, aby kvočna nekvokala, když nemá proč." A jestli vám to ještě nedošlo, tak já opravdu nemám potřebu s vámi kvokat :-)
Jitka Caklová
12:35: "Pro slepičí kvoč", co jiného byste ode mě chtěla slyšet, snad ne důkazy, nebo nějaké vědecké poznatky.. Vždyť dobře víte, že na vaše znalosti nemám :-) :-) :-)
Jiří Dostal
Podle obsahu diskuse bych se přiklonil k šibalství, že věk je jen číslo, ještě chybí pan O.Č., aby hrozil žalobou... :-) :-) :-)
Olga Škopánová
A proč?
Jitka Caklová
Ano! Souhlasím! Začala, protože vím proč.
Olga Škopánová
Paní Caklová o vzdělání jste začala vy ne já.
Jitka Caklová
Každý má svoji cestu a pro mě je věk jen číslo. Rodiče mě naučili pracovat, postavila jsem si domek, abych měla kde bydlet, vychovala jsem dvě děti, díky kterým jsem šťastná babička s přiměřeným důchodem, s kterým jsem spokojená, mám ráda svůj domov i sebe, ............ Zkrátka není nic, z čeho bych měla mít handicap, česky řečeno, pocit méněcennosti, ale netvrdím, že bych na sobě neměla, z vlastní iniciativy, co vylepšit. Stále se něco děje. Jen jsou zkrátka lidé, kteří sami "zamrzli" ve dvanácti letech, jen tom nevědí a stéle se mi snaží podsouvat něco, co je jen jejich osobní záležitost. Takže klídek, "U mě dobrý."

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.