Mandelinka byla rychlejší
FOTO: Pixabay

Mandelinka byla rychlejší

29. 4. 2021

Já, holka z činžáku na náměstí, z koleje, ubytoven a paneláků, jsem vlastně nikdy neměla svou zahrádku. Když jsme se s maminkou a sestrou přistěhovaly do starého stavení v jižních Čechách, neměla ani jedna z nás ponětí, co znamená skutečné pěstitelství a chovatelství. Láska k živým tvorům i přírodě byla v nás sice zakořeněna hodně silně, avšak to nestačilo. A tak nám králíka z kotce vyrval a roztrhal cizí pes, celé hnízdo zašlo na myxomatózu, fenku nechtěně nakryl sousedovic Punťa, kočky přicházely a beze stopy se rychle ztrácely, a když nám přišel soused zabít králíka, prchaly jsme pryč, abychom nemusely zažít to pro nás nepřijatelné divadlo.

V minizahrádce s několika záhonky jsme měly mrkev a petržel, které jsem podle natě od sebe spolehlivě nerozeznala, a ještě horší byla pro mě nápadná podobnost pažitky s trávou, kterou jsem byla schopná přinést do polévky.

Poté, co jsme postupně nuceně darovaly či za velmi nízkou cenu prodaly městu pole a pozemky, zbylé po tatínkových rodičích, zůstal nám za plotem chalupy jakýsi záhumenek, a to v místě, kde se měl záhy stavět objekt Svazarmu - autoškoly. Tehdy naše maminka, nevím, z jakého důvodu, usoudila, že tam budeme pěstovat brambory. O jejich sázení a dalším ošetřování jsme nevěděly vůbec nic. Začalo léto, rostliny rostly jako z vody. Ukončila jsem v té době třetí ročník studia na vysoké škole, a protože jsem měla všechny zkoušky hotové, čekaly mě skutečně prázdniny. Sestra, která už rok učila, odjela se svými kolegy na zájezd do Maďarska.

Netušila jsem, že budu příští dny trávit s bramborami. Ukázalo se totiž, že jsou na nich jakési larvy a dokonce i brouci. Ano, pruhovaní žlutočerní brouci, tedy mandelinka bramborová, o níž jsem věděla už něco ze školy. Nezbylo, než sbírat. S kelímkem v ruce jsem za poledne, kdy bylo pořádné horko, vyrazila na "pole" sbírat škůdce. Zprvu se zdálo, že se to dá zvládnout, avšak pak se počty mandelinek neskutečně rozrostly a pod jejich kusadly začaly mizet vzrostlé listy. Co dělat? Samozřejmě, že maminka byla proti použití jakéhokoliv hubicího škodlivého prostředku. A tak jsem sbírala a sbírala, ačkoliv už bylo jasné, že má mandelinka přede mnou pořádný náskok a je to nerovný boj.

Nebudu své vyprávění zbytečně protahovat. Nějaké brambory jsme sice sklidily, ale žalostně málo. Další už jsme nikdy nenasázely, ale mandelinky kolem našeho obydlí "čmuchaly" ještě nějaký čas v domnění, že si "u Pivců" zase pochutnají.

Po mnoha letech, kdy už v našem jihočeském obydlí dávno hospodařil náš "správce", jsme teprve poznaly, jaká se tam dá sklidit úroda. Rajčata, okurky, kořenová zelenina, ale i jahody, červený a černý rybíz, josta a další. Inu, každému není ve všem "shůry dáno". Tak já zůstanu raději ........no, třeba u básniček, i když mě neuživí. Ale třeba alespoň někoho potěší.

Máte zahradu, zahrádku nebo třeba jen truhlíky na balkóně? Okopáváte, zastřihujete, vyséváte? Máte nějaké speciální fígly, díky kterým zelenina, ovoce, kytky, keře či stromy dobře prospívají? Sdílejte je s ostatními čtenáři. Máte nějaký zahrádkářský úspěch, vtipnou příhodu či příběh, týkající se zahradničení? Sepište jej a vyšlete do soutěže na našem portálu. Každý čtenář může napsat dva "zahradní" příběhy, rady, fígly, doporučení, které vloží na portál prostřednictvím svého čtenářského profilu. Tato soutěž potrvá do 30. dubna 2021.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Jurečková
Můj manžel má políčko a každý rok tam sází brambory. Já mu tak trochu pomáhám. Mandelinku sbíráme. Letos si koupil muž postřik a pořádně s nimi zatočil. Každý rok máme brambory krásné a velké, ty menší vytřídíme pro slepice. Necháme proschnout, dáme do pytlů a prodáme. Letos 1 kg za 10,- Kč. Manžel není vydřiduch. Vše děláme ručně, žádné stroje nepoužíváme.
Marie Ženatová
Milá Zuzanko, díky za hezký článek. Mandelinku jsem chodila sbírat často v dětství s celou třídou na bramborové lány, teď na malém záhonku mi ji pomáhají občas sbírat i mladší vnuci* - skutečně nevím, kde se asi neustále bere...?
Jitka Hašková
Asi bych bývala dopadla podobně, kdybych něco pěstovala na zahradě, kterou jsem na štěstí nikdy neměla.
Soňa Prachfeldová
Milá Zuzko roztomilý příběh o vašem zahradničení ale tvoření básní Ti jde opravdu o moc lépe. Mandelinka k nám také zavítá na brambory a a jdu na ní také s kelímkem. A g básně a zahrady.
Alena Velková
Naprosto chápu :-)
Alena Vávrová
Hned jak jsem se začetla, tak mi v duchu naběhla jedna sloka takové odrhovačky, co jsme zpívali na mandelinkové brigádě: "Mandelinka bramborová - ová - vyskočila z letadla, spadla rovnou do guláše, vystrčila tykadla..." Jsou to potvory nesmrtelný, vyskytují se pořád a je jich více druhů. Ale pořád bych spíš brala, že mi brambory sežraly mandelinky, než ti zrzouni slimácký. Každý rok jsem zápasila s touhou si aspoň pár řádků vysadit, ale už mne to bohudík přešlo.
Jana Šenbergerová
Zdenko, přece beruška. Zrovna dnes jsem vyrušila pod truhlíkem na balkoně celou kolonii různých "amerických". Jak ty jsou různě zbarvené a puntíkované, to je až k nevíře.
Eva Mužíková
Zdeni, já si myslím že chroust.
Libuše Křapová
Zdenko Ž., já ano :-)
Marie Seitlová
Sbírání mandelinek znám, ale jen v rukavicích. Také se mi hnusí larvy, broučci ne.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.