Zklidnit nervovou soustavu i dýchací cesty pomohou bylinky
FOTO: Pixabay

Zklidnit nervovou soustavu i dýchací cesty pomohou bylinky

2. 4. 2021

Nervová soustava, dýchací cesty i trávící ústrojí. Všechny tyto složky se podílí na kvalitní imunitě, která je v lidském těle nezastupitelná. Aby dobře fungovala i po prodělání virového onemocnění, je potřeba se na všechny tyto složky zaměřit v době rekonvalescence.

K tomu mohou pomoci některé tinktury z rostlin nebo ještě lépe z jejich pupenů, takzvaná gemmoterapeutika. Jaké rostliny jsou pro obnovu zdraví nejlepší, radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Maralí kořen
Gemmoterapeutika jsou k regeneraci a léčbě hojně využívána například také v Číně a Vietnamu. Přímo imunitu výborně posílí maralí kořen.  Adaptaci má též na stres, což je v dnešní době přínosné. Dále snižuje hladinu cukru a cholesterolu, působí proti vzniku depresí a je vynikajícím afrodisiakem.

Kustovnice čínská
Příběhů o život prodlužujících účincích kustovnice je v Číně celá řada. Je to významný adaptogen, který zlepšuje srdeční činnost a řadu životně důležitých funkcí. Posiluje též plíce, játra, podporuje krvetvorbu, odstraňuje bolesti pohybového aparátu, stimuluje nervový systém a je celkovou tonifikací a posilou organismu.

Rakytník  řešetlákový
Podle proslulého terapeuta alternativní medicíny Jiřího Janči je rakytník vitamínová bomba a v medicíně od Tibetu, přes indii až po Řecko a Řím měl nezastupitelné místo. Terapeut Janča byl přesvědčen, že rakytník je nejlepším řešením nejen při oslabení organismu, ale také při revmatismu při ekzémech a chřipce. Má totiž baktericidní účinky a vhodný je též při řešení problémů se zrakem.

Černý rybíz
Gemmoterapeutikum z černého rybízu má vynikající účinky na vytvoření kortizonového efektu při snížené funkci nadledvinek. Je vynikající antialergikum, pomáhá řešit sennou rýmu, ekzémy, je vhodný ke zlepšení hypertrofie prostaty, a zmírňuje také cysty na vaječnících. Ukazuje se, že má velké uplatnění v oblastech alergických, revmatických a plicních.

Líska
Také problémy s dýchacími cestami, které provází virová onemocnění, můžeme zlepšovat působením některých bylinných prostředků. „Gemmoterapeutikum z lísky působí jako antisklerotikum na játra a doléčuje po virové žloutence. Obnovuje činnost plic, zlepšuje rozedmu plic. Je vhodná též při neurovegetativní dystrofii – psychické labilitě,“ upozorňuje Podhorná.

Matuzalem
Pokud chceme co nejvíce posílit imunitní systém, můžeme podle Podhorné využít také unikátní technologie chránící buňky v podobě přípravku Matuzalem. Je to unikátní chráněný komplex flavonoidů Matuzalem – zvaný molekula života. Ochraňuje buňky před oxidativním stresem, zlepšuje imunitní i nervový systém, pomáhá správnému fungování metabolismu.

 

Pokud chcete posílit imunitu vitamínovým přípravkem z lékárny, využijte nabídky Vojenské zdravotní pojišťovny, která propláví koupi vitamínových prostředků v rámci svých preventivních programů.

bylinky zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Milan Pepo
Roky už nekupuji žádný čaj. Od brzkého jara do pozdního podzimu využívám to co mi dá zahrada a dvůr. Přes zimu vše sušené. Jitrocel používám čerstvý i sušený na kašel a vůbec průdušky. Jen se špatně suší, musí být ve stínu na líse a po lístcích jinak zčerná. Kopřiva je po celý rok. Z jara je dost silná, takže stačí pár lístků. Je močopudná, takže na pročištění organismu. Co dál? Netřesk, pár rozmačkaných lístků místo citrónu. Rýmovník jak jinak na rýmu. Meduňka před spaním na uklidnění. Čerstvé lístky z planých výhonků černého rybízu na ovocný čaj. Taktéž i suším na zimu. O bezu a šípku ani nemluvím. Jak říkaly naše babičky. ,,Před šípkem smekni, před bezem klekni." Samozřejmě lipový květ... a tak bych mohl pokračovat. Jinak do svého ,,čaje" i pampelišku, sedmikrásky...opravdu co dům dá. No a na obarvení rozmačkaný rybíz, červený, černý nebo aronii. Navařím to ráno do skleněného džbánku. Ono to i pěkně vypadá. V létě vychladím a mám pití na celý den. Místní svišti letí okolo. ,,Strejdo, nemáš to dobrý pití?" No vida. To co seberu na dvoře je jim lepší než slazené limonády ze supermarketu. Jednou mi povídá malej Kuba ,,Strejdo, já tu tvoji limonádu nechci ." ,,A pročpak?" ,,No...říkal si prej Jírovi, že ji děláš z toho co najdeš na dvoře." ,,No to jo..." ,,No jo, ale nedáváš tam i slepičince?" Myslel jsem, že umřu smíchy. ,,Ne slepičince tam nedávám, vidíš taky, že slepice nemám a psí bobky po Sáře uklízím." ,,Tak já si dám." Vzal jsem jednou kluky na louku a učil je rozpoznávat byliny, k čemu jsou a jak je použít. Vida... odkojenci internetem najednou o to měli větší zájem a hlavně si to ,,ohmatali", než nuceně něco hledat na Wikipedii do úkolu z přírodopisu. Ale zpět k bylinkám. Vyrábím z nich také sirupy. Ovšem pozor! Vše za studena, žádný var, žádné předpírání apod. Vyperete pyl. Varem zničíte cenné vitamíny. Takže třeba hrst jitrocele, hrst cukru, hrst jitrocele, hrst cukru a to vše postupně pěchovat do velké láhve. Když je úplně plná a napěchovaná tak to jen proliji vystydlou převařenou vodou. Zavíčkuji a nechám v temnotě v komoře než pustí šťávu. Čím déle, tím lépe. Občas to promíchám. Po nějakém měsíci to scedím ( pokud možno vše v porcelánu nebo dřevě či umělé hmotě, žádný kov. Vymačkám do toho citron dle chuti. Pro dospělé lžičku Alpy. Sleji do menších lahviček a mám sirup na suchý kašel. Bez chemie a v podstatě zadarmo, nebo určitě levnější než přípravky z lékárny. Tak zpracovávám i ostatní bylinky. Vedle sirupů také tinktury. Kořen kostivalu naložený do alkoholu na klouby. Kaštany taktéž v alkoholu na unavené svalstvo. Atd. Sousedé už si zvykli. Když mají trápení tak jim pomůže strejda Milan. Dělají si ze mne legraci, že nemají ve vsi bábu kořenářku, ale dědka kořenáře. Ale je v tom síla, protože je z přírody. Říkám , že je nevyléčím, ale ulevím od bolesti a když si nejsem jistý tak odmítám. ,,Bolí tě zuby? Na pohotovost o víkendu až do Plzně. Tady máš olejíček z hřebíčku. Pomůže ti, ale v pondělí mazej ke své zubařce." ,, Spálila jsi se v kuchyni? Tady máš olejíček z netřesku. Zchladí popáleninu a pomůže hojení." A tak by se dalo pokračovat. :-D Takže tolik můj příspěvek k článku. Chcete se na něco zeptat? ;-)
Zuzana Pivcová
Na bylinky nedám dopustit a na paní Mgr. Podhornou také ne.
Daniela Řeřichová
Bylinky mají u mne místo v mnoha podobách. Kopřivový a meduňkový čaj, v létě nedám dopustit na džbán s vodou, mátou a citronem atd. Bylinky jsou tělu prospěšné, ale v některých případech je nutné konzultovat jejich užívání kvůli kontraindikacím s léky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.