Lidé se v době epidemie čím dál méně hýbou. Týká se to spíše mladší generace, senioři jsou na pohyb bez fitcenter zvyklí
FOTO: Helena Votíková

Lidé se v době epidemie čím dál méně hýbou. Týká se to spíše mladší generace, senioři jsou na pohyb bez fitcenter zvyklí

25. 2. 2021

Jsou zavřená fitcentra, nemůžeme cvičit. To jsou časté nářky mladší generace. Starší lidé se diví a říkají: Kdo chce cvičit a hýbat se, může přece doma nebo v přírodě, my jsme sportovali, i když žádná fitka neeexistovala.

Téměř polovina lidí pociťuje kvůli restrikcím spojeným s pandemií negativní dopady snížené fyzické aktivity. Tak zní závěr největší světové fitness organizace IHRSA, která zveřejnila následující údaje:

Počet kroků, které lidé udělají, klesl o více než dvacet sedm procent. Čas strávený sezením vzrostl na nejméně osm hodin denně. Třicet pět procent lidí, kteří se účastnili velkého průzkumu, přibralo na váze. Autoři průzkumu tvrdí, že fyzická pasivita a nezdravý životní styl, který většina lidí v době pandemie provozuje, oslabuje jejich imunitu, fyzickou i psychickou zdatnost a tím vlastně přímo nahrává k tomu, aby onemocněli. Průzkum i výsledná zpráva má jasný cíl: docílit ve všech evropských zemích, aby byla znovu otevřena fitcentra.

„Součástí řešení současné situace by mělo být otevření sportovišť, samozřejmě za přísných bezpečnostních podmínek a kapacitních limitů, ne jejich uzavření. To je naopak kontraproduktivní, říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a členka představenstva Hospodářské komory. „Je to už rok, kdy jsou sportoviště zavřená, a to už je doba, která bez jakýchkoli pochyb ovlivní zdraví nás všech. Pravidelná pohybová aktivita je jednoznačně řešením, nikoliv problémem. Pohyb by měl být jedním z hlavních nástrojů boje proti většině nemocí,“ tvrdí.

Naopak jiní odborníci jsou přesvědčeni, že právě fitness centra jsou vysoce rizikovým místem pro přenos covidu, protože v nich lidé hluboce dýchají a jedná se o uzavřené prostory. Jde o téma, které rozděluje nejen sportovce, ale i generace.

„Vnuk neustále naříká, že nemůže cvičit ve fitku. Nechápu. Já s tátou cvičil vždy venku před naším domem s činkami, které nám táta nechal udělat ve fabrice. Prostě jsme si každý den, v zimě v létě udělali sestavu našich cviků a pak jsme si dali běh. Když jsem to navrhl vnukovi, smál se. Asi jsem mu připadal jako blázen,“ říká sedmasedmdesátiletý Ivan, který ve svém věku pravidelně cvičí jógu, chodí po horách a pokud to bylo možné, chodil i jednou týdně plavat. „No tak mi zavřeli plavecký bazén, no. Tak jsem to přes zimu vydržel a těším se, jak si v létě budu chodit zaplavat do rybníka. Jenže mladí by dnes nevlezli do rybníka, to je pod úroveň, oni musí plavat v bazénech,“ podotýká.

Podobně uvažuje řada lidí vyššího věku. Starší generace  není zvyklá na tolik komfortu a to se týká i sportu. Mnozí starší lidé preferují chůzi, plavání v přírodě nebo cvičení doma či venku, oproti tomu, že by si kupovali permanentky do sportovních zařízení. „Nevím, kde bych na to z důchodu vzala, kdybych měla cvičit v kurzech, fitcentrech a v aquaparcích. Hýbat se ale chci, tak si to řeším v přírodě nebo doma. Cvičím doma celé roky stejně, občas společně s kamarádkou a je nám jedno, jestli je pandemie nebo ne. Co má covid společného s tím, že si doma dávám ráno rozcvičku podle programu na internetu?“ diví se jednašedesátiletá Monika.

Je to jedna z ukázek, že pandemie a s ní spojená opatření více komplikují život mladé a střední generaci.

Na druhé straně provozovatelé sportovišť logicky argumentují tím, že mladší generace je zvyklá na cvičení ve fitcentrech a jejich zavření zhoršuje jejich kondici. Upozorňují na to, že větší část lidí hospitalizovaných s vážným průběhem nemoci, měla kardiovaskulární problémy, cukrovku nebo obezitu. „Stav těchto lidí by mohl být lepší a průběh nemoci by nejspíš zvládli lépe, kdyby měli lepší kondici a věnovali se pravidelnému, byť i nenáročnému pohybu,“ vysvětluje Jana Havrdová.

Z průzkumu vyplynulo, že téměř čtyřicet devět procent dotázaných pociťuje negativní dopady snížené fyzické aktivity a že i když mnozí cvičí online, nepovažují to za plnohodnotnou náhradu cvičení ve fitku či jiném sportovišti.

A to je přesně ta věc, kterou lidé vyššího věku těžko chápou. Pro většinu z nich je cvičení a pohyb něco, co prostě chtějí sami dělat a nepotřebují k tomu speciální prostory, výbavu, organizaci ani trenéry.

cvičení sport
Hodnocení:
(5.2 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vlasta Ledlová
Chodím na procházky 5-10 km několikrát týdně a vždycky mám radost, kolik potkám seniorů. Hýbeme se a to je dobře. Fitko mě nikdy nelákalo, ale když je venku nevlídno, malý skládací běžecký pás na chození doma by se mi líbil.
Alena Tollarová
Zacvičit si člověk může i doma, ale to by pak nemohl vyprávět, jak byl ve fitku. To, že nemohu teď chodit na zdravotní cvičení mi vadí, ale spíš proto, že při cvičení doma prostě chybí ta sounáležitost s ostatními. Každý den vyrážím svižným krokem někam ven s batůžkem, ale je pravda, že mám na to jako důchodce čas.
Magda Škodová
To, že jsou zavřená sportoviště všeho druhu, mne netrápí, spíš je problém, čím by se měli živit lidé, kteří do těchto zařízení vrazili miliony, splácejí úvěry s lichvářskými úroky a teď jsou na mizině. S nimi samozřejmě krachují i jejich dodavatelé. Ale Babiš a jeho suita mají hospůdky přímo na pracovišti, podle toho, jak jsou vypasení, pohybu neholdují, tak je to netrápí. Mně by naopak stačilo, když už se vypravím na výlet do přírody, ať mám možnost se někde kulturně najíst, napít a také mít možnost zajít si na wc. To jsou věci na celodenním výletu docela potřebné. Ano, můžu si vzít svačinu i pití sebou, ale vyprazdňovat se v křoví je pod lidskou důstojnost. Stačí si zajít kousek od hlavní trasy na Radhošť, tolik ho*en nemáte ani v místní kanalizaci...
Dana Puchalská
Do fitka jsem nikdy nechodila a ani chodit nebudu. To se radši projdu někde venku. Ovšem v Praze to je bída.
Antonín Nebuželský
Kdo chce, ať do fitka chodí, před nějakým časem jsem tam zašel, ale... Hned mi pán nabídl, že by mi mohl dělat osobního trenéra, s tím že by, mi připravil jídelníček a cviky. Pro důchodce docela dost peněz, tak jsem to nevzal. Ovšem hlavní problém mi délek dělal ten "smrad" potu, nebo jak to říct líp. Takže nic. Myslím, že je to poměrně slušně vydělávající obor, zrovna jako hospody, i když asi zdravější. Lidi si našli náhradu v přírodě, taky chodím, tak tolik lidí dřív nechodilo ven. A taky těch otužilců"vyrazně přibylo. Když to shrnu, lidi si poradí, jen ty kšefty z dob konjunktury se asi nevrátí. Je holt taková doba.
Milan Pepo
Já jsem ve ,,fitku" denně. :-) Včera jsem prořezal všechny stromy na zahradě. Dnes dopoledne pohrabal část zahrady, odpoledne odebrat vzorky pitné vody na rozbor z veřejného vodovodu, to bude taky pěkná procházka. Zítra opět zahrada... Takže výhoda venkova. Ve městě jsem měl rotoped, jenže mě nebavilo furt šlapat a nikam nedojet. Přidělal jsem si na něj motorek z mopeda. Jelo se dobře, ale zase v tom kraválu a smradu v pokoji se nedalo vydržet. Takže tak. :-)
Margita Melegova
Nejsem IN do fitka nechodim, rotoped jsem dala do sberu, nenasla jsem pro neho misto v novem byte ale co si neodepru jsou prochazky.
Lenka Kočandrlová
Připadá mi úplně úchylné chodit do zasmrádlé místnosti a tam běhat na pásu,zvedat nějaké činky,točit nohama na postaveném kole....Není příjemnější se procházet/běhat venku na slunci,na čerstvém vzduchu, jít do lesa na dřevo a tam si zařezat pilou,posléze sekat sekerou špalky,je pěkné jet na koloběžce vlastní silou nebo svištět na inlajnech po dráze a kochat se okolní přírodou....Je to přínosnější i proto,že je to zdarma,na rozdíl od plateb v nějaké mechanizované zapocené mučírně zvané "fitko"!!!
Milan Sova
Tak jsem zjistil, že jsem člověk vyššího věku :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Také jsem dříve chodila ráda do fitka, dnes cvičím na rotopedu, mám ještě pár činek ale nejraději chodím s NW holemi na procházky do přírody. Na kole ven nejezdím, trochu se bojím a běžky jsem letos vynechala k vůli operaci kyčelního kloubu. Myslím, že se pohybuji dost. Kdo chce mlže cvičit vždy, záleží jen na zdravotním stavu a pak umět si poručit.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA