Ministr zdravotnictví Jan Blatný: Pojďme najít sílu do dalšího boje s Covidem-19
FOTO: archiv redakce

Ministr zdravotnictví Jan Blatný: Pojďme najít sílu do dalšího boje s Covidem-19

4. 2. 2021

Dobrý den,
přátelé mi někdy říkají, že jsem umanutý. Já bych to řekl jinak – nerad se vzdávám. Tento charakterový rys je podle mého pro lékaře důležitý. Pomáhá nám totiž uzdravovat lidi i v momentech, kdy by to řada jiných vzdala.

Začínám osobně i proto, aby všem bylo jasné, že to, co nyní budu říkat, myslím opravdu vážně. A to i přesto, že s tím řada lidí nebude souhlasit. Je ale smutným faktem, že epidemická situace se u nás nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že v České republice je přítomna britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat. Situace je špatná.

Uvědomuji si, že hodně z nás je již unavených a vyčerpaných. Vím o tom, že řada lidí je nejen na konci svých osobních sil, ale často i na konci svých finančních možností. Mnoho z nás přišlo o své blízké. Rapidně poklesla i kvalita života řady těch, kteří touto nemocí prošli. Evidujeme nárůst komplikací spojených s fungováním plic, srdce. A i když si to nechceme přiznat, tak Covid-19 změnil i naši duševní kondici. Míra nevraživosti ve společnosti dramaticky roste.

To všechno víme. Nechci ve svém vystoupení hovořit o dalším zpřísňování, i když i to je samozřejmě možné. Můžeme například, stejně jako okolní země, uvažovat o dalších překážkách pro setkávání lidí. Izrael, Slovensko a další země zavedli zákaz cestování dál, než je určitý počet kilometrů. Lze omezit pohyb mezi kraji. To všechno můžeme samozřejmě udělat, ale bez vašeho pochopení a sounáležitosti to nebude mít smysl.

Řekl jsem, že se situace nezlepšuje. Řada nemocnic je nyní na hraně se svojí kapacitou urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá doslova pár míst na ARO. Dnes jsem kvůli tomu byl v Chebu. Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout lidi s infarktem nebo s úrazem. Cítím povinnost vám také sdělit, že kvůli covidu se už rok lékaři nemohou dostatečně starat o jiné nemocné lidi, kteří nejsou v kritickém stavu. V posledním roce nejsme schopni plně zajistit prevenci rakoviny. Říkám vám to dnes, v den celosvětového boje proti rakovině. V době jarního lockdownu poklesl např. screening rakoviny prsu (mamograf) o více než 40 %. Nyní je to možná ještě horší. O tom, jaké to může mít důsledky, mluvit nemusím.

Chtěl bych vás všechny poprosit o jednu věc – pojďme to vydržet. Každý týden jednám s dodavateli vakcín proti covidu. Věřte, že děláme v tomto směru maximum. Podobně jako všichni, i já bych si přál, abychom mohli očkovat rychleji. A také to půjde. Už v březnu dostaneme více vakcín, než jsme předpokládali. Spolu s hejtmany, se kterými mluvím snad každý den, se připravujeme na to, abychom pak byli schopni očkovat co nejrychleji.

Pojďme to vydržet. Vím, že je tu ta nemoc dlouho. Ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak, než očkováním a tím, že budeme dodržovat nařízená opatření. Jejich obcházení není frajeřina, ani důkaz, že je někdo mazaný. Je to důkaz bezohlednosti vůči ostatním. Nedodržování existujících opatření je jedním z hlavních důvodů, proč je musíme neustále prodlužovat.  V úterý jsem o tom jednal s Radou pro řízení epidemie, v níž jsou zástupci odborníků, podnikatelů i politiků. Shodli jsme se, že jiná cesta není.

Nechci rozebírat všechny důvody, které vedou některé lidi k nedodržování opatření. Vím, že se řada věcí nepovedla tak, jak by mohla. A omluvou nám rozhodně není ani to, že chyby dělaly všechny státy na světě.

Jsem ministr zdravotnictví. Já sám nemám téměř žádné nástroje proto, abych dodržování opatření vymohl. Ale jako lékař a ministr zdravotnictví cítím povinnost vás varovat před důsledky takového nedodržování opatření. Kolaps zdravotního systému by byl nejen problém pro každého z nás, ale měl by i zásadní ekonomický dopad. Každý den obcházení opatření nás může stát týdny jejich prodloužení.

Tím nejdůležitějším, co může udělat v současné situaci každý z nás, je dodržovat nastavená protiepidemická opatření. Všechna se dají velmi jednoduše shrnout. Necestujme po republice, setkávejme se co nejméně, a když už se s někým setkat musíme, používejme ochranné prostředky, nejlépe respirátor. Nosme jej pořádně nasazený, měňme si jej, myjme si důkladně ruce co nejčastěji. Ať si o pandemii myslíte cokoli, je tady a neovlivníme ji politikou, ale našim chováním. Změňme svůj postoj, změňme svůj přístup. Ne kvůli mně, ne kvůli vládě, ne kvůli opozici, ale kvůli svým rodinám, přátelům, firmám, kvůli celé naší zemi. Je totiž jisté, že bez této změny se budeme další měsíce jen pohybovat mezi většími či menšími restrikcemi.

Pojďme najít, prosím, sílu do dalšího boje s Covidem-19. Nevzdávejme to a nenechme se porazit tímto nepřítelem. Dodržujte opatření, protože cena za prohru v tomto boji je příliš vysoká. A v konečném důsledku ji zaplatíme všichni.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví

 

 

 

 

 

koronavirus zdraví
Autor: Redakce
Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danka Rotyková
Když mají i odborníci problém porozumět viru a zastavit jeho šíření, jak bychom tomu mohli rozumět my, nezasvěcení. Kdyby se problém týkal jen Česka, cítila bych se strašně poraženě. Ale covid se týká celého světa a nevidím, že by to někde jinde bylo výrazně lepší, že by měli víc informací a mohli žít bez omezení. Bohužel, kritizovat druhé je snad už součást naší povahy. To, že pan Blatný neumí příliš komunikovat s veřejností, bylo jasné už na začátku. Ale asi by mu bylo odpuštěno, kdyby měl čarovný proutek a ochránil Česko. To bychom ale museli žít v pohádce. Jeho včerejší projev byl dobrý, ale zároveň smutný. Pana ministra mi bylo líto, ne jako politika, ale jako naivního člověka. Naprosto podcenil českou náturu. Sebe naopak přecenil, to mu už určitě došlo. Není prostě 100%, stejně jako jeho 2 předchůdci. Proto ho nemohu kritizovat.
Hana Řezáčová
Pane Zábranský, srovnávat počty nemocných potřebných k vyhlášení epidemie chřipky s covidem není nic objektivního - je to holý nesmysl. K různým infekčním chorobám přistupuje Hygiena různě, to je holý fakt ... Taky paní Škodová píše, že u chřipky jsou horší stavy a umírá se na ni stejně ... To je objektivní ? ... Ani se to nedá považovat za "názor", jak píšete "pohled" na věc - to je jako "názor", že 1+1=3 ... Ještě k panu ministrovi - řekl to nešťastně, ale každý myslící člověk chápe, že to tak není - po autohavárii těžko mrtvému dělají test na covid a pak jej zahrnují do covidových statistik. Doc. Blatný chtěl jen naznačit, že ve statistikách mohou být i nepřesnosti a to ve smyslu plus i mínus, každý stát to teď může počítat různě, je třeba to časem sjednotit. Běžně se statistiky dělají třeba rok zpětně a ne každý den ... Na chřipku / na následkky chřipky (zápal plic, selhání srdce, ledvin ap.) nebo na covid / na následky covidu (zápal plic atd.) - je to úplně jedno - ti lidé by nezemřeli, kdyby nedostali chřipku, covid ... Ladislav Štaidl zemřel, měl 75 let, ještě tady mohl být dalších 10 let, užít si dětí, vnuků ... Chcete snad říct, že byl už starý, stejně byl kdysi nemocný, měl možná vyšší tlak - tak co? Byl v nemocnici od 7.1., zemřel 31.1. - zemřel na covid nebo s covidem? Vlastně, podle paní Škodové, protože byl chronicky nemocný, starý a vyčerpaný ... Jak objektivní!
Olga Škopánová
No do teď jsem nevěděla jakého máme v čele ministerstva Blanického rytíře.
Milan Sova
Pane Zábranský neřekl bych, že objektivnější ;-) Spíš si odmítá přiznat, že svět, tak jak jsme ho znali, přestal existovat.
Ján Zábranský
Paní Řezáčová, podle mne má paní Škodová objektivnější pohled na "korona krizi".
Hana Řezáčová
Paní Škodová, nemůžete zaměňovat pojmy - epidemie ve smyslu obecném a epidemie konkrétní nemoci ... U chřipky je to jak píšete, ale myslíte si, že se vychází ze stejných počtů i třeba u epidemie žloutenky? Nebo tyfu? Pro vaši informaci - u epidemie chřipky v ČR 2018/2019 bylo nahlášeno 996 000 nemocných a v souvislosti s touto chřipkou zemřelo cca 1500 osob ... Dnes máme nemocných taky přibližně milion, no a mrtvých je 10x víc ... Abych to tak shrnula - když bude epidemie rýmy, bude jí mít každý druhý, tak se asi ani žádný stav epidemie nevyhlásí, ale když bude epidemie žloutenky, tak když budou už desítky případů, tak bude hygiena v pozoru - pro informaci v r. 1979 byla silná epidemie žloutenky - onemocnělo 34 000 lidí, na Vysočině, kde bylo nejvíc případů, se zřídila kvůli tomu provizorní nemocnice ... A mohla bych pokračovat ... Jen dodám - nepíšu o chroustech, když entomologii nerozumím ...
Věra Lišková
Vyhráli v Číně, proč by to nešlo u nás. Roušky je vidět na ulicích, sem tam má někdo respirátor, přijde mi to, že se lidé chrání, jako na jaře minulý rok.
Ján Zábranský
Zbraně, které nám vyspělá věda nabízí nikdy tento "boj" nevyhrají. Pokud si nepomůže příroda, tak nepomůže nikdo. Každé umělé, účelové omezování, utiskování problému vytváří zárodky problémů nových.
Magda Škodová
Tak nám pan ministr zase něco nalhal, postrašil a ujistil své poddané a otroky, že dokud se nenakrade a nezbohatne na testech, vakcínách, rouškách, respirátorech...tak budeme sedět doma jako v kriminálu. Divím se, že nenahlásili stránky statistického úřadu jako konspirační. Tam se totiž lze dočíst, kdy začíná epidemie - třeba chřipky, je to od 1600 nemocných na 100 000 obyvatel, ne s nějakým neprůkazným, prý pozitivním, testem. I absolvent základního vzdělání si snad dovede spočítat, že například 90 000 "pozitivních" na 10 000 000 opravdu nevydá na to potřebné množství k vyhlášení epidemie. A teď se do mne obují kovidovi svědci, že přece lidé umírají - to se pan ministr také "uřekl", že na kovid ještě nikdo neumřel, všichni zemželi s kovidem a zahrnují do toho počtu i oběti autohavárií. Myslím, že člověk, který měl někdy chřipku, zažil mnohem horší stavy než s dnešním morem a také díky chřipce běžně umírali chronicky nemocní a staří, vyčerpaní lidé.
Milan Sova
Pane Mikušo vyvedu vás z omylu ;-) Jižní Tyrolsko jaro, to zafungovalo a i díky tomu proběhl rok 2020 tak jak proběhl ;-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.