Ještě že nejsme dokonalí

Ještě že nejsme dokonalí

15. 1. 2021

Dokonalost není maličkost. Dokonalost tkví v maličkostech. Tak řekl Michelangelo. Je dokonalost přesnost? Nebo je přesnost dokonalost? Nikdo není dokonalý. Může být někdo nebo něco přesné? Říká se, že švýcarské hodinky jsou přesné. Říká se, a zažili jsme to všichni na vlastní kůži, že naše vlaky mají do přesnosti hodně daleko.
To tak kdysi v dávné minulosti jsme ve veselé náladě šli odkudsi kamsi. Coby dospívající jsme se hihňali na celý svět a naši náladu nám nepokazili ani kolemjdoucí. Ani paní, která nás zastavila s otázkou – mládeži, nevíte, kolik je hodin? Víme! a pokračovali jsme k cíli naší cesty. Asi jsme vypadali důvěryhodně, nebo jsme jen ten den měli štěstí na cizince v našem městě. Netrvalo to dlouho, když nás oslovil pán – nezlobte se, hledám autobusové nádraží. My se nezlobíme, nenechte se rušit a klidně hledejte dál.
Je to schválnost, nebo úmysl, nebo snaha o rozveselení přitomných, nebo snaha někoho naštvat? Ať si každý vybere. Mám na mysli situace, kdy osoba X chce nebo potřebuje něco zjistit nebo někomu přikázat, poručit, požádat o něco. A osoba Y právě v onu dobu pociťuje touhu být vtipná, poťouchlá, legrační. Někdy padne kosa na kámen, to v případě, že osoba X není naladěná na stejnou notu, nebo jen nemá smysl pro humor. To nevinná odpověď může způsobit konflikt. Jinými slovy, musí se odhadnout správná konstelace pro podobné piškuntálie.
Není mi dobře, dej mi prášek na hlavu, oslovila jsem manžela. Vstal, z platíčka vymáčkl pilulku a položil mi ji na vršek hlavy. I přes bolest jsem se musela usmát. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, pomyslela jsem. Na otázku – neviděla jsi moje brýle na čtení? jsem odvětila - Viděla, a v tichosti jsem pokračovala v načaté práci. Reagovalo mlčení. Tušila jsem, že mě verbální trest nemine. Po pár dnech zabraná do práce jsem do éteru prohodila – to nádobí by se mohlo umýt. Souhlasím, ať se umyje, ozvalo se z druhého pokoje. Já ti dám, dělat si srandičky. Na return jsem nečekala dlouho. Manžel se díval na televizi, jako obvykle nadával, zbystřil při programu s urostlými muži a jejich sličnými slečnami a komentoval: proč největší pitomci mají nejhezčí ženské? S rukama upatlanýma od těsta jsem také, jen tak do luftu, odvětila: to je pro mě krásná poklona!
Kamarádka si stěžovala na dceru, že se holka pořád chce dívat na televizi, hltá všechno kromě pořadů o zemědělství. Naštěstí je ve věku, kdy se na mnoho věcí musí zeptat rodičů. Kamarádka prý byla jednou už tak vytočená, že když se jí dcera zeptala, jestli se může dívat na televizi, vyslechla si odpověď – můžeš, ale nepouštěj ji.
Jsou chvíle, kdy si uvědomím, že kdybychom splnili pokyny někým nám dané, možná bychom způsobili úraz, dostali se do úzkých, prošvihli bychom důležitý okamžik. Poznamenala jsem si několik dotazů, příkazů a přemýšlela, jak by to vypadalo, kdyby byly důsledně splněny.
Máte drobné za stovku? Mám. - A?
Skoč pro chleba. (Tím jedním skokem bych se daleko nedostala.) - Zaběhni k tetě. (Udýchaná bych lapala po dechu, zpátky bych asi jela autobusem.) - Ukaž se v práci. (Že mě vidí jen chvilku, by určitě radost neměli.) - Zastav se u dědy. (Co by si asi děda pomyslel?) - Podívej se po té sukni. (Pohled by ji ze skříně nevyndal.) - Mrkni na guláš. (Ať bych mrkala pomalu nebo rychle, maso by mělo jen  tendenci se připálit.) -  Koukni se do sklepa. (Viděla bych jen tmu.)
Kdybychom se chovali opravdu přesně, tak bych skutečně nechtěla od známých vyslechnout větu:  ve čtvrtek zajdi.
Ještě, že nejsme dokonalí.

Můj příběh
Autor: Jana Vargová
Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marta Novotná
Skvělé, český jazyk je tak krásný a hlášky jsou jedna lepší než druhá :-).
Dana Divišová
Moc jsem se pobavila. Hlášky, které ani nevnímáme a běžně používáme. Když jsem jezdili ke známým do Vysokého nad Jizerou, běžně říkali "Otočte se". Taky se s manželem občas takhle kočkujeme. A zajdi taky používám.
Marie Faldynová
Znám různé hlášky, ale tyhle ještě ne! Díky za pobavení!
Jana Vargová
Aha, díky. Jsem smířená s tím, že všichni nemohou mít maximum hvězdiček. Někdo musí být na chvostu.
Jana Vargová
Paní Votavová, snímek jsem dala otočený záměrně. Protože se mi líbil k obsahu. Prostě, nikdo není dokonalý.
Dana Puchalská
Hezký a vtipný článek. Děkuju.
Jana Šenbergerová
"Máte vepřová kolena?" může zaskočit i řeznici. Kdysi jsem nepila kávu, přesto můj manžel, který ji pil, ale sám si ji nevařil, pravidelně kladl otázku: "Nedáme si kafe?" Jednou jsem mu na to s vážnou tváří odpověděla: "My ne, ale vy si ji klidně uvařte."
Zuzana Pivcová
To jsem se dobře pobavila. Je pravda, že v hovorové řeči nebo oblastně se používají výrazy, které mohou dávat jiný smysl (vzít si prášek na hlavu...:-D). Když jsme se přestěhovaly z Podkrkonoší do jižních Čech, tak tam byly skutečně výrazy, které se u nás nepoužívaly. Běžně se říkalo "chvátám" místo pospíchám a nejvíc to na konci článku zmiňované "zajdi" ve smyslu přijď, zastav se. Díky.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 50. týden

Blíží se vánoční svátky a s nimi návštěvy v rodinách, u známých, a také jiné společenské události. A tak si tentokrát vyzkoušíme, jaké máte znalosti z etikety.

AKTUÁLNÍ ANKETA