Lidé se bojí chodit k lékaři kvůli covidu-19, jejich nemoci ale nečekají až pandemie pomine
Ilustrační foto: ingimage.com

Lidé se bojí chodit k lékaři kvůli covidu-19, jejich nemoci ale nečekají až pandemie pomine

23. 11. 2020

Stovky lidí kvůli strachu z onemocnění koronavirem zanedbávají péči o svá chronická onemocnění, nebo dokonce propásnou šanci zavčas objevit, co je trápí. Situaci neprospívá ani zabrzdění péče o chronické pacienty a přesun řady specialistů na „covidová“ oddělení.

 Například v gastroenterologii se tento propad péče zřejmě již nedožene. Strach je podle lékařů přitom zbytečný – včasný záchyt příčin potíží umí lidem zachránit život, stejně tak pravidelné kontroly pacientů s chronickými nemocemi.

„Strach lidí z toho, že by se mohli ve zdravotnickém zařízení nakazit koronavirem stále trvá, je ale menší než na jaře – tehdy se nám z pravidelných nebo i prvních prohlídek odhlašovaly až dvě třetiny objednaných pacientů. Nyní je to do 20 % maximálně,“ říká prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky a primář Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE a první místopředseda České gastroenterologické společnosti (ČGS).

Propad počtu těch, kteří si přišli na dermatologii nechat zkontrolovat znaménka a změny na kůži, zaznamenal také prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na jaře jich podle něj přišlo o třetinu méně než minulý rok ve stejném období. Měnící se znaménko se může rychle vyvinout do rozsáhlého melanomu, který člověka ohrožuje na životě. Ročně zhoubným melanomem onemocní 3 500 lidí. Nemocnice přitom podle prof. Arenbergera provoz kožní kliniky v souvislosti s covidem-19 nijak neomezovala.

Zpomalení či úplné zastavení se netýká jenom péče o „neakutní“ pacienty, ale také preventivních a screeningových programů „Každý měsíc, kdy se nepokračuje ve screeningu kolorektálního karcinomu, propadají sítem včasného záchytu stovky lidí. Ti se mohou v budoucnu potýkat s vážným nádorovým onemocněním. Stejně tak se může vymstít prodlužování termínů kontrol u chronických pacientů se střevními záněty,“ pokračuje prof. Lukáš. Programem screeningu rakoviny tlustého střeva ročně v Česku „v dobách míru“ projdou tisíce lidí. Diagnózu rakoviny tlustého střeva a konečníku si každoročně vyslechne více než 7600 Čechů.

Podle gastroneterologa se lidé, kteří ze strachu z koronaviru otálejí s objednáním na pravidelnou kontrolu, nemají čeho bát. „Pacientům se střevními záněty nehrozí riziko závažnějšího průběhu infekce – naopak, ti, co se léčí biologickou a biosimilární léčbou jsou podle posledních vědeckých poznatků před těžším průběhem nemoci chráněni. Dokonce u nich často nákaza koronavirem probíhá asymptomaticky,“ doplňuje prof. Lukáš. Pandemie koronaviru podle prof. Arenbergera nijak podávání biologické a biosimilární léčby neomezila. „Pokud pacient přijde, léčbu dostane. Pravdou je, že někteří se pro léky v tomto obdobní nedostavili – jejich stav se pak horší. U nás jsou to naštěstí výjimky,“ říká prof. Arenberger.

K pravidelným kontrolám chronických pacientů využívají lékaři v co možná největší míře telemedicínu. „Kontroly u vhodných pacientů provádíme s pomocí webové aplikace tzv. IBD asistenta,“ popisuje prof. Lukáš. Každý rok si diagnózu střevního zánětu vyslechne asi 2 000 Čechů. V tuzemsku nyní žije přibližně 55 000 lidí s nějakou formou tohoto onemocnění.

zdraví
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Vsadím se , že kdyby nebyl covid, jsem už dávno vyšetřena. Takhle se to přes objednací doby táhne rok. Buď mi nic není, nebo jsem špatně vyšetřena.Nejsem ovšem sama...K lékaři jsem se nebála jít. Jen se to táhne od oddělení k oddělení..
Jana Šenbergerová
Zrovna včera jsem tam málem skončila, ale tentokrát si srdce dalo říct. U nás nejde jen o návštěvu lékaře, my musíme za každým specialistou cestovat veřejnou dopravou, někdy musíme na vhodný zpáteční spoj dlouho čekat. Kdyby bylo úplně achich ouvej bez naděje na zlepšení, neváhala bych, covid necovid. Moje kardioložka funguje po celou dobu, ale také jsem o jednu plánovanou návštěvu přišla. Naštěstí je možné vyzvednout si léky pomocí e-receptu.
Elena Valeriánová
V říjnu jsem musela jít k praktickému lékaři, nebylo zbytí, bylo mi opravdu zle. Dostala jsem antibiotika (po dlouhé době), po nich další. Pak jsem četla zprávu, že jistý pacient se stejnou diagnózou, jako jsem měla já, k lékaři kvůli strachu z koronaviru nešel a byl v ohrožení života. Já se taky rozmýšlela, ale pak jsem si řekla, že přece kvůli koronaviru nezmizely všechny ostatní nemoce, bohužel. Moje léčba trvalá celý měsíc.
Zuzana Pivcová
Není to jen tak, že se lidé bojí jít k lékaři. Já jsem se např. dnes telefonicky dověděla, že se ruší má pravidelná kontrola na kardiologii a přesouvá se (možná!) na začátek ledna.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.