
Ilustrační foto: pixabay.com
Bydlení a energie spolknou přes polovinu výdajů důchodců v Česku. Nejvíce z celé Evropské unie
2. 11. 2019Jsou senioři skupinou obyvatel s nejmenšími příjmy? A za co vlastně ve srovnání s Evropou nejvíce utrácejí? Nahlédnout pod pokličku těchto údajů umožní závěry šetření životních podmínek, které pravidelně provádí Český statistický úřad.
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Jan Zelenka
8.11.2019 19:20
To jsou zajímavé statistiky. Podle nich jsem těsně nad hranicí příjmové chudoby.
Ale málo platné, pokud sečtu všechny náklady, tak jsem bohužel nad hranici svého důchodu. Nevím, kde ten pán ty cifry sehnal.
Jitka Caklová
7.11.2019 16:42
Jak si kdo ustele, tak si lehne a pokud se kdokoliv spoléhal, že i věci soukromé mu zařídí stát, město, obec, zaměstnavatel,...., jako v dobách reálného socialismu, dělal chybu, za kterou dnes platí. Největší problém je, že za posledních 30 let si lidé zvykli, aniž by museli "hnout prstem", požadovat a dostávat různé podpory. Lidé brblají, že je drahé vepřové, hovězí, ...... Každý má možnost jít a zkusit, co obnáší vykrmit prase či býka, aby poznal, co to obnáší a ještě k tomu se takovouto prací uživit. ČSSZ na požádání poskytuje informace o placení, či neplacení sociálního pojištění zaměstnavatelem. Faktem je, že neznalost okolností spojených s důchodem neomlouvá. Vím o paní, která byla 10 let v ČID. Manžel byl dobře situovaný tak jí vyhovovalo nepracovat. "Nevěděla" ale, že tato doba se jí nezapočítává jako NDP (náhradní doba pojištění). Až když přišla do věku, kdy měla nárok na předčasný starobní důchod, tak zjistila, že její důchod bude činit 3 500.-Kč. Nevím co bychom stále po státu ještě chtěli. Mě bude stačit, když bude dobře spravovat důchodový účet, aby mi zůstal důchod zachován. O vše ostatní jsem se postarala sama, dokud k tomu byl čas i síly.
Soňa Prachfeldová
5.11.2019 12:33
Katastrofa pro staré lidi nadmerne byty, ještě navíc v Praze, do toho nemoce, léky, je sam, nebo rodina nemá zájem. Na druhou stranu 30 let byla dost dlouhá doba začít tak kolem 40 uvažovat, jak se zabezpečit na stáří duch.pripojisteni, stavební spoření, nákup bytu a p. Teď už se to nedozene a nasledky pro další život seniorů jsou velmi deprimující a smutné.
Marie Doušová
4.11.2019 10:34
Je potřeba , aby se města snažila stavět byty pro důchodce ,ale i pro mladé lidi státní byty s přijatelným nájmem . To bude asi nejlepší řešení .
Drahomíra Stínilová
4.11.2019 00:41
Trochu se v tom článku ztrácím, ale pravdou je, že problémy s bydlením pro staré lidi jsou téměř všude. Co vím v Praze a dalekém okolí se nedá sehnat ani ke koupi, ani k pronájmu malý byt. Pokoušela jsem se o to pro mou přítelkyni, které před dvěma lety zemřel manžel a nechtěla zůstat v domku na Vysočině sama. Dokud byli dva, on se o všechno postaral a jí to tam netěšilo.Chtěla se vrátit do Prahy ale nájmy byly nemyslitelné. A to je dva roky. Tak si nakonec zvykla tam. Paní Eliška má asi tak malý důchod, protože dělala u soukromníka, který jí dával jen nejnižší mzdu. To se stalo mé další známé a teď má jen kolem 9000,- Přesto bych se pokusila paní Eliško zažádat znovu o přepočtení důchodu a kontrolu, zda Vám započítali skutečně všechna odpracovaná léta.
Hana Polednová
3.11.2019 12:03
Mám byt v osobním vlastnictví a mám stěstí, že jsme hypotéku na odkup bytu stačili splatit než manžel zemřel. Dokud byly 2 důchody, bylo vše snadnější. Nestěžuji si. Na energiích šetřím jak se dá, ale jinak se snažím dopřát si v rámci možností vše, co mi dělá radost. Třeba zajít si na chalupě na točené pivko.
Dana Puchalská
3.11.2019 11:36
Ano Dano N. Jde ještě o to, zda-li je byt státní, v soukromém vlastnictví a nebo v pronájmu. Pak jsou to nájmy diametrálně odlišné. Přítelkyně pracovala léta v soukromém sektoru a její zaměstnavatel ji platil co nejnižší odvody na vše. Bohužel to nevěděla a on již firmu zavřel a sám zemřel. Pak nastupovala do důchodu s 6500.-. A dovolání veškeré žádné.
Dana Novotná
3.11.2019 10:00
Eliško Tondlová to tedy nevím, co jste dělala, protože takový důchod nemají ani uklízečky, které byly placeny snad nejméně. Taky jsem měla vždycky malý plat, i když jsem dělala technika. ALE v soukromé firmě, kde byli majitelé lakomci a mysleli si, že mě platí zbytečně. "Zavřela" jsem 4 firmy (odcházela jsem poslední) a mezi tím jsem byla bez práce až do té poslední, po které jsem se už nikde nechytla. Bylo mi 55 let. A to je hotovo. Ale stejně mám o 3tis. větší důchod. A byt? Musela jsem jít z 3pokojového nájmu do 1+1 a vlastního, (hypotéka u syna) kde platím 2000.- + 3000.- služby i s internetem. Je to byt pro 3/4 člověka, ale mám tady vše, co potřebuji. Byt jsem hledala asi rok, ale nakonec našla a levný. Je to panelák s výtahem, kousek od centra, abych se nebála chodit večer domů. Takže nechápu vašich 6000.- za inkaso. To asi máte velký dům, kde protopíte majland.
Dana Puchalská
3.11.2019 08:34
Ano. Vzdělání opravdu nemá vliv na výši důchodu. Já pracovala od roku 1975 a můj důchod je vyšší. Je to divná výše důchodu o které píše paní Eliška T.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 19. týden
Tento týden si ve vědomostním kvízu budete moci otestovat své vědomosti z historie a zeměpisu.
AKTUÁLNÍ ANKETA