Smil italský léčí klouby, ale také chrání zahradu před vysokou zvěří
FOTO: autorka

Smil italský léčí klouby, ale také chrání zahradu před vysokou zvěří

26. 8. 2019

Při prohlížení mých fotografií jsem objevila jednu, na které je tato rostlina. Je to nejen léčivá rostlina, ale také velice dobré koření. Je to Smil italský - Helichrysum italucum.

Další pojmenování jsou - magi, kari bylinka, nesmrtelná či italská slaměnka a slovensky se jí říká Slamiha talianská. 

Pochází z Itálie a Francie. Dorůstá až do 80 cm a má krásnou vůni a zářivě žluté kvítky. Je to letnička. V našich podmínkách totiž v zimě často vymrzá. Ale lze ji uchovat i do dalšího léta tak, jako uchováváme muškáty. Na jaře seřízeneme a ona zase obrazí. 

Léčivé účinky 
Léčí křeče svalů, bolesti kloubů, snižuje horečku, léčí kašel, chrání nervový systém. Snižuje vysoký krevní tlak, a to zlepšením průtoku krve. Léčí křeče ve střevech a zabraňuje vzniku alergií.

Nálev
1 menší hrst čerstvých listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Denně můžeme vypít až 3 šálky.

V gastronomii 
Přidává se do rýže, drůbežího masa, omáček, polévek a k rybám.

Zajímavost pro zahrádkáře 
Vysoká zvěř a hmyz smil vyloženě nesnáší. Proto je dobré jej sázet jako přírodní ochrannou bariéru kolem stromků. 

A něco pro všechny 
Dáte-li usušený svazeček smilu do skříně, zbavíte se tak molů. 

Smil se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a lidem s nemocným žlučníkem. 

Informace jsem čerpala ze své sbírky knih a zápisků. 

recepty
Hodnocení:
(4.6 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Jo, myslím že nejen Tebe Věrko.
Věra Ježková
Danko, mě napadl Smil Flaška z Pardubic, o němž jsme se kdysi učili v dějepise. :-)
Dana Puchalská
Mně o té rostlině tohle vše vyprávěla také paní u které jsem rostlinu vyfotila. Ale v bylinkářství jí k léčení prodávají.
Libor Hubert
Jak píše paní níže , je to Svatolína cypřišová a stejně jako Smil italský je TRVALKOU ! Svatolína se na našem území používá již hodně desetiletí , moderní medicína ji však odsunula do pozadí . DP : Když nevím tak o tom nepíšu !
Jana Bartošová
Pracuji v zahradnictví. Za prvé na fotografii není smil italský ale santolina, za druhé je to trvalka - sice choulostivější, ale v teplejších oblastech přezimuje. Já sama ji mám na zahradě již pět let (Brno)
Věra Halátová
Že ta bylina existuje, vím. Ale letos se asi stala "hitem" podobně jako rýmovník a angínovník před cca třemi lety. Rostlinky si moji známí zakoupili v Polsku. Jestliže je to letnička, pak by měla mít semínka a daly by se malé rostlinky vypěstovat. Moji známí si smil italský koupili kvůli tomu, že prý odpuzuje hmyz. Nevím.
Jitka Hašková
Já nechci rostlinu, zeptám se v bylinkářství, jestli ji mají sušenou.
Dana Puchalská
Jitko, na nettu je dost zahradnictví kde se dá tahle rostlina koupit.
Jitka Hašková
Dano, nevíš jestli se to dá koupit v bylinkářství? Díky.
Anna Potůčková
Další rostlina, kterou neznám, tudíž také o ní nic nevím. Po přečtení jsem zase o něco moudřejší !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...