Babinec
FOTO: autorka

Babinec

25. 7. 2019

Tuhle jsem seděla s babincem, vesměs staršími dámami, na kafíčku. Vyprávěly jsme si o ledasčem, ale gró tématem bylo babičkovství. Příběhů bylo ke slyšení mnoho, vždyť jsme už babičkami všechny. Už víme své. V jednom případě jsem si ovšem vyposlechla jen část příběhu:

Maminka roční dceři prostřednictvím videohovoru zprostředkovala dálkovou komunikaci s babičkou, která bydlela více jak 300 km od jejich bydliště. Babička si v úžasu dlaní tiskla hruď a s širokým úsměvem blahořečila dnešním technologiím, neboť se jí dostalo možnosti alespoň přes médium sdílet neúprosně rychlý vývojový pokrok své vnučky. Uvědomovala si, že do důchodu má ještě několik let, dovolené pouze 25 dnů, které neumí jednoduše rozpočítat na plánované či vynucené čerpání, včetně cest za vnučkou. Také nutno uvést, že se cítí opravdu svěže. Ráda by svůj Vesmírem vyměřený čas nepromarnila, ráda by ještě někam letěla, něco viděla a prožila chvíle, které si nelze koupit. Chtěla by žít nadále plnohodnotně pro sebe i svou rodinu. Videokontakt velmi kvitovala.

„Ahoj holčičky, tak ráda vás vidím“, radovaly se babičce hlas i srdíčko, když na displeji telefonu uviděla roztomilou holčičku, která v dětské stoličce suverénně baštila svůj večerní žvanec. „Prvního srpna přijedu, už za 14 dnů, a konečně vás zase postiskám!“, sdělovala babička radostnou zprávu s nadšením a očekáváním radosti i na druhé straně aparátu.

„Až v srpnuuúúúú, proč ne dříve?“, reagoval zklamaně telefon hlasem snachy. Její hlas dále pokračoval synchronně s obrazem na displeji, kde zvednutý ukazováček tancoval po obrazovce v taktu slov: „Ty, ty, ty, babičko!!! …máš tu povinnosti!“

Příběh jsem přestala dále poslouchat. Příčinou bylo slovo „povinnost“, které mi do příběhu ani trochu nezapadalo. Jak se tam vzalo? Co jím bylo myšleno? Jaké povinnosti od babičky lze očekávat v souvislosti s vnoučaty, za předpokladu, že vnoučata vyrůstají v úplné a fungující rodině, což byl případ z příběhu? Existují takové povinnosti vůbec? Existence babičky a dědečka je přece vynucenou rolí zvenčí, žádná babička ani dědeček nejsou samozvanci. Nikdo si tu roli plánem nenačasuje. A když vám tuto roli náhoda zajistí, získáte ji švihem proutku a ještě k tomu doživotně, třeba i násobnou. Jak si tuto pasivně získanou roli každý zahraje, je jen na něm, na jeho objektivních i subjektivních možnostech. Míra není stanovena. Bylo by hloupé očekávat sehrání role podle vzoru minulých generací, neboť ty žily v jiném světě, bez sociálních sítí a internetu, byly jinak vzdělané morálně i eticky, žily v duchu jiných tradic. Stejně tak by však bylo hloupé rolí ignorovat dimenzi návaznosti rodinných systémů a nechtít se stát živým přemostěním dávné minulosti s přítomností, to vše předávat vnoučatům s nadhledem a odstupem. Ale jak říkám, každý dle svých možností – emočních, fyzických, zdravotních, finančních, zájmových apod. Dobrovolně, bezpodmínečně.

Roli babičky a dědečka považuji za odměnu těm, kteří vychovali a postavili do života své děti, jež se následně staly zodpovědnými rodiči. Štafeta byla předána. Ta odměna je míněna ve smyslu, že jsou na světě naše vnoučátka, milované bytosti, vůči nimž nic nemusíme, pouze můžeme, pokud chceme, pokud zvládáme, pokud jsme jimi přijímáni (všechny tři podmínky platí současně, absence byť jedné z nich, potenciálně zadělává na nedorozumění, přetvářce, konfliktu). Nicméně, stále je to o tom, že babička a dědeček, když je v primární rodině vnoučete vše, jak má být, nemají žádné povinnosti, s výjimkou těch, ke kterým se dobrovolně hlásí.

Babička a dědeček jsou podle mne jako nepovinné předměty ve škole. Když nepovinné předměty dítě baví, účastní se každé výuky s nadšením, když ho nebaví, chodí na předměty otrávené a co nejméně. V kontextu s babičkou a dědečkem nastane obdoba, cítí-li se vnouče s babičkou a dědečkem dobře a vesele, je s nimi rádo kdykoliv, v opačném případě je to trpné trávení času. Každopádně obě podoby vzájemného vztahu vnoučete a babičky, resp. dědečka, jsou pro vnouče obohacující, něčemu jej naučí.

Podle mého názoru, už jen prostá existence babičky a dědečka je nenárokovou přidanou hodnotou dětství jejich vnoučat. Nejen z pohledu rodového zakotvení, ale i z pohledu bezpečí, jistoty. A pokud babička s dědečkem projeví o svá vnoučata zájem a zařadí je do svého akčního rádiusu, je to záviděníhodný nadstandard, samozřejmě, je-li rodičovstvo vnoučat svolné a je v názorovém souladu s aktivitami, které jejich děti s babičkou a dědečkem provádí.

Také si myslím, že role babičky a dědečka je ve vztahu k rodičům vnoučat často soubojem možností a očekávání. Neexistuje paušální šablona pro babičku a dědečka. Každý jsme jiný. Jedna skupina babiček by hlídala vnoučata neustále, až z toho rodiče i vnoučata šílí, zatímco jiní rodiče to přijmou jako standardní samozřejmost. Jiná babička je volná jednou za půlrok a rodiče vnoučat jí to vyčítají, neb si chtějí chodit o víkendech do baru a nemají tak hlídání, zatímco druzí rodiče vnoučat jsou vděční, že alespoň nyní to vyšlo. Jedna babička je kuchta, jiná zase sportovkyně, jedna miluje seriály, druhá zase modlitební knížku. Od těchto a jiných možností se krystalizuje jedinečná babičkovská nabídka, která jde naproti očekávání rodičů vnoučat. Opět ale – nic se nemusí. Žádné povinnosti. Ber, nebo nech být.

Tedy, kde se v příběhu vzalo slovo „povinnost“? Ať toto téma probírám v hlavě z jakékoliv strany, z pohledu rodičů, z pohledu babiček a dědečků, nebo z pohledu vnoučat, kombinuji napříč spektrem tří po sobě jdoucích generací, povinnost mi z ničeho nevyplývá. Uzavírám svou úvahu a nabývám přesvědčení, že slovo „povinnost“ do příběhu nepatřilo, byla to zajisté nesprávná interpretace. „No jo, babinec!“

Můj příběh
Hodnocení:
(5.2 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Tento týden jsem zde měla 3 vnuky ve věku - 10 let, 12 let a 15 let. První den mi pomohli pokosit zahradu, pak hry - přímo v tom vedru divočení, zavečer všichni koupaliště. A druhý den jsme jeli do ZOO Brno - městskou na nádraží, pak lokálkou do Skalice, vlakem do Brna, odtud šalinkou do ZOO - cestování se všem líbilo, protože většinou jezdí na výlety s rodiči autem. Ti malí byli neúnavní, starší vnuk je skaut, na táboře už měl svoji družinku - tak jsem byla ráda, že mi v mém věku s těmi menšími v tom horku a neúnavném běhání v celém velikém a nádherném areálu zoologické zahrady v Brně pomohl s menšími vnoučky. Výlet se nám vydařil, budu na něj dlouho ráda vzpomínat. A až teď si dopřávám chvilku u zajímavého článku, odpočívám a zase už brzy budu muset chystat jídlo na zítřejší pouť, kdy se u mne sejde celkem veliká rodina...
Zdenka Jírová
Je to správný článek. Jsem dvojnásobná babička a ráda jsem se zapojovala do rodinného kolotoče, když mě potřebovali jejich rodiče, abych hlídala nebo mi je půjčili na dovolenou či výlet. Teď už jsou velcí, vnučce je 28 a pravnoučetem mě zatím neobohatila, vnuk je mladší, je mu 12 a nebydlí ve stejném městě jako já. Dokud byl malý hlídala jsem u nich často, dcera hned po jeho narození ovdověla, tak jsem vypomáhala, jak potřebovala, musela chodit do práce. Často býval u mne v předškolním věku na pár dní a tak jsem musela vymýšlet "klukovské" hry a různě výlety s klučičím zaměřením. Pro mne to byla novinka, já měla dvě holky a starší vnučka byla taky holka. Ale slovo "povinnost" je hlídat, jsem od nich nikdy neslyšela.
Hana Nováková
Vzhledem k tomu, že syn se rozvedl a snacha bývalá mu vyhradila na tyto prázdniny 10 dní, kdy má děti, tak jsem hlídala 4 dny, zbytek syn. Jinak odmala jsem hodně hlídala i když byly děti malinké a snacha už nekojila. Alespoň tak jsem si je užila. Dnes, když tu byly jsem si tak říkala, že to tak uteklo, z Madlenky je slečna, Štěpa je krásný kluk, sportovní typ. Madlence je 9, Štěpovi je 7 1/2.Až jsem měla slzy v očích. Snažila jsem se pomoci v rámci mé nemoci. Někdy to nebylo moc dobré, ale dodnes jsem ráda, že jsem to dala a jako malé jsem si s nimi užila spolu s manželem hodně legrace.
Soňa Prachfeldová
Dobrý článek, každý člověk , tedy i babička je originál. Je to o vztazích,to především, o zdraví, o tom, zda babička už je v důchodu. Myslím, že většina pomůže, když je třeba, ale nezapomíná na vlastní žití a koníčky. Přece jen jsme my babicky také pokročily s dobou a když vypuknou prázdniny nevezme si vnocata na všechny volné dny a nestojime u kamen. Nakonec, my je si děti také museli obstarat sami , byla jsem vdecna6 mamce za sebemenší výpomoc, také chodila do prace a slovo povinnost u nás nezaznělo nikdy a nezní ani nyní.
Marie Měchurová
Hlídáme vnuky tzv. dobrovolně-povinně. Co máme dělat? Dcera porodila během dvou let tři kluky. Teď má nejstarší sedm a dvojčata pět. Našla si dobrou práci, (mají hypotéku na domě) a nemůže si dovolit zůstat moc často doma. Tak hlídáme a hlídáme. Druhá babička chodí ještě do práce. Kdyby aspoň onemocněli naráz, ale ne, to musí být postupně....Druhá dcera (400km od nás) to musela zvládnout bez babiček....Většinou to ale děláme rádi...
Naděžda Špásová
Tak to naštěstí máme vyřešené. Slovo povinnost, či musíte, se u nás nevyskytuje, vědí, že by moc nepochodili.
ivana kosťunová
Jsem si jistá, že snacha tím nic zlého nemyslela, jenom s babičkou žertovala, chtěla být prostě vtipná. Úvaha se mi líbí, ale ten svůj vyhovující model si najde každá rodina sama.
Zuzana Pivcová
Sama takovou situaci nezažívám, ale mezi známými mám prarodiče různého typu. Váš člověk je výbornou analýzou současného stavu.
Jana Šenbergerová
Není-li to nezbytné, svým dětem se do života nepletu, což samozřejmě zahrnuje i vnoučata. Musí nechat na mně, jestli mohu a chci být součástí jejich aktivit. Zatím pokud mohu, tzn. jsem způsobilá zdravotně a je mi to umožněno, určitě jsem k dispozici. Už jen proto, že mé děti si prarodičů neužily a evidentně jim to schází.
Dana Puchalská
Pěkný článek.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 44. týden

V úterý 5. listopadu proběhnou ve Spojených státech amerických prezidentské volby. Tématem kvízu tohoto týdne budou nejen američtí prezidenti, ale i zajímavosti z USA.