Kopřivy na kari s cizrnou a rajčaty
Foto: Luštěninová kuchařka

Kopřivy na kari s cizrnou a rajčaty

22. 5. 2019

Hledáte zajímavý recept, jak zpracovat kopřivy ze zahrádky? Vyzkoušejte kopřivy na kari s ciznou a rajčty podle Luštěninové kuchařky Petra Klímy.

Luštěninám to v kari omáčkách prostě svědčí. A kopřiva dvoudomá je nejž(a)havějším kandidátem na zpestření jarního jídelníčku, je nutričně velmi cenná a zároveň je živým důkazem, že veganská a zdravá strava nemusí zruinovat rodinný rozpočet.

 4 porce 40 min

 Ingredience:

  • 4 hrsti mladých kopřivových listů
  • 2 cibule
  • 5 lžic extra panenského olivového oleje
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžíce mletého strouhaného zázvoru
  • 1 a ½ lžíce kari koření
  • 1 konzerva (400 g) drcených rajčat
  • 1 lžíce soli
  • 1 konzerva (400 g) uvařené cizrny
  • 1 lžička hnědého cukru
  • 1 limetka
  • čerstvý koriandr
  • kokosové mléko podle chuti na zjemnění (nemusí být)

 Postup:

  1. Natrháme kopřivy – hledáme je na čistém místě, tedy tam, kde se nevenčí psi ani nejezdí auta. Na trhání i na zpracování je vhodné použít rukavice. Natrhané kopřivy doma vložíme do vlažné vody, propláchneme a otrháme listy, které následně použijeme v receptu.
  2. Nahrubo nakrájenou cibuli vložíme do hrnce s rozehřátým olejem. Přidáme utřený česnek a zázvor a krátce orestujeme. Přisypeme kari a všechny kopřivové listy a restujeme, dokud listy nezavadnou. Zalijeme drcenými rajčaty a 150 ml vody, přidáme sůl a hnědý cukr a krátce podusíme.
  3. Přisypeme scezenou cizrnu, zastříkneme šťávou z limetky a ještě krátce podusíme. Nakonec můžeme pokrm zjemnit kokosovým mlékem a posypat koriandrem.

Tip Petra Klímy:
Servírujeme s rýží, arabským chlebem nebo bílým jogurtem. Pro pikantnost můžeme přidat chilli.
Luštěninovou kuchařku vydalo nakladatelství Smart Press.

recepty
Hodnocení:
(3.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Dejmková
Už jsem vyzkoušela podobný recept, ale místo kopřiv tam byly špenátové listy. Je to dobrá forma, jak si uvařit luštěniny a s chutí sníst. Jen pozor, v ingrediencích je uvedena 1 lžíce mletého strouhaného zázvoru. To slovo mletého se tam asi připletlo, má být patrně jen strouhaného zázvoru.
Marie Ženatová
Včera jsem natrhala spoustu kopřiv a dnes už mi voní kopřivami celý dům...
Jana Šenbergerová
Teď budou kopřivy obzvláště výživné a šťavnaté, když do nich prší. Je na ně nejvyšší čas. Už brzy pokvetou a ztuhnou.
Dana Puchalská
Ano Jitko. Chce to vyrazit někam do přírody. Babička dělala z kopřiv špenát. Ale ten já nejím ani omylem. Přitom je to dost oblíbené jídlo. Kopřivy ráda dávám do nádivky nebo si z nich vařím čaj.
Jitka Hašková
S nápady jak zpracovat kopřivy nemám problém. Spíš mám v Praze problém najít čisté kopřivy.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.