Raději zešílet v přírodě
FOTO: Hana Rypáčková

Raději zešílet v přírodě

14. 4. 2023

Tato kniha rozhovorů se šumavskými samotáři mne už před rokem nadchla. Vyšlo už další vydání s barevnou obálkou. Pro někoho to je šokující zjištění, já se přistihnu, že jim až někdy závidím.

Šumavu mám prochozenou dávno a jak padly dráty, otevřely se další možnosti objevování divoké přírody. Že všude cesty nevedou, i když tam v minulosti byly? Je lákavé brodit se vysokou trávou a přelézat rokle a potoky. Jen málokdy jsme na cestách po stopách prvorepublikových průvodců narazili na člověka. A přesto tam lidé žili. Nejen vojáci v pohodlných domech. Samotáři, pro někoho šílenci, lidé s touhou žít si po svém, bez elektřiny a jiných vymožeností, často s utajenou identitou a přesto s inteligencí a důrazem na duchovní rozměr jejich života, jsou to čtenáři a básníci s touhou po klidu. Po otevření hranice jich přibývá, i když žijí v sepjetí s přírodou ne tak asketicky. Žijí tam i rodiny s dětmi. 

Když se naskytla možnost zúčastnit se besedy v Horažďovicích o knize s autorem  Alešem Palánem, neváhala jsem se do blízkého města rozjet. Beseda byla v duchu rozhovoru tak, jak byla napsaná i kniha. Přítomni byli i lidé, kteří se setkávají s postavami z knihy a konfrontace úhlu pohledu byla zajímavá. Často byli překvapeni, že onen pobuda je tvořivý člověk. Zajímavé je, jak je publicita ovlivnila. Většinou nechtějí být rušeni. 

Autor chystá novou knihu o samotářích, které objevil, také s charismem a příběhem, tentokrát žíjících v celé zemi, třeba v Polabí, na jižní Moravě a u třeboňských rybníků.

S odstupem několika let jsem našla tento nevydaný článek a přečetla další knihy Aleše Palána Jako v nebi, jenže jinak a Robinsoni a donkichoti.

Nesmíme posuzovat člověka, kterého dobře nepoznáme. Život je cesta a na světě je mnoho cest.

knihy kultura
Hodnocení:
(5 b. / 29 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Knihu neznám, ale Šumava je krásný kraj. Kdysi jsme tam se ženou strávili krásnou čtrnáctidenní dovolenou.
Martina Růžičková
Díky za připomenutí této knihy. Kupovali jsme ji do knihovny zrovna v době, kdy jsem odešla do důchodu. Tehdy jsem si ji prolistovala a umínila si, že si ji musím někdy přečíst. A pak jsem pozapomněla... Musím to napravit. Setkání s autorem muselo být velmi zajímavé.
Dana Novotná
Tak to Vám závidím , že jste měla příležitost setkat se s autorem a hlavně s lidmi, kteří znají ty poustevníky. Četla jsem dvě knížky od Aleše Palána a všem je doporučuji. Jako v nebi, jenže jinak se mi už tolik nelíbila, jako Raději zešílet...., ale rozhodně stojí za přečtení. Moc zajímavé.
Naděžda Špásová
Knihu neznám, máš zajímavé zážitky.
Eva Mužíková
O krásách Šumavy jsem četla, ale ne v knihách. Také nejsem velký čtenář. Ráda bych jí prochodila, ale díky tomu, že zde mám nedaleko Jizerky, Krkonoše a Lužické hory toulání v krásné přírodě mi nechybí. Ale Šumava je určitě jiná, asi i trochu tajemnější.
Blanka Lazarová
Hani, pěkný výstižný článek. Budu si muset nějakou knihu s touto tematikou půjčit. Díky za inspiraci, která nás nutí se zamyslet i nad jinými způsoby žití. :-)
Soňa Prachfeldová
Už automaticky dostávám od rodiny krásné knihy o přírodě ať České středohoří, či Šumava. Jsou to mé zalíbené části naší země. Ale nerada, když jsou prázdniny, to je přelidněno, to nemusím. Koncem května jedeme s partou do Volar, už se těším. Je pravda, když se dáš s někým do řeči, vypadá vše často jinak. Tak i tak.
Irena Mertová
Knihu jsem četla, líbila se mi, ale žít bych tak nechtěla...
Jitka Caklová
Knih, které jsem za svůj život přečetla, by se daly spočítat na prstech dvou rukou. Ani školní povinnou četbu jsem nepřečetla, to jsem si raději nechala napsat do žákovské knížky "5", neboť jsem věděla, že doma nebude následovat trest. Moudrosti mě učil sám život. Před třemi lety, v době své největší krize mi "zkřížil" cestu Anthony de Mello a nebyla to náhoda. Jsem jaká jsem a poslední věta článku by si zasloužila rám z vavřínu.
Anna Potůčková
Knihu samozřejmě neznám a nečetla jsem ji, ale jinak na Šumavě je krásně.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co máte nejraději na letních prázdninách? (Označit můžete až tři odpovědi)

Slunce a teplo

14%

Dlouhé letní večery

12%

Setkání s vnoučaty/Hlídání vnoučat

12%

Pobyt na chatě či chalupě

12%

Výlety po Česku

13%

Dovolenou v zahraničí

12%

Cyklovýlety

12%

Koupání a opalování

13%